Правильне харчування — це коли ти не тільки знаєш, що з’їсти, але і знаєш, коли найкраще це з’їсти. Виявляється, традиційна чашечка кави, що відкриває день, — це справжнє випробування для порожнього шлунка. І ще цілий ряд продуктів, які краще не вживати натще, якщо не хочеш зіпсувати собі травлення.
1. Дріжджова випічка
Свіжі булочки або пиріжки з дріжджового тіста — не кращий варіант для першого прийому їжі. Дріжджі у складі випічки подразнюють стінки шлунка. Такий сніданок може викликати підвищене газоутворення і здуття живота.
2. Кава
Ароматний напій стимулює вироблення соляної кислоти, з якої складається шлунковий сік. Це призводить до таких проблем, як нетравлення, печія, синдром роздратованого кишечника і виразка шлунка.
3. Йогурт
Всі ферментовані кисломолочні продукти цінні своїми молочнокислими бактеріями, які «працюють» в кишечнику. Але який сенс є йогурт або кисле молоко вранці, якщо соляна кислота в порожньому шлунку накидається на них і буквально знищує?
Юлія Чумічева, лікар-гастроентеролог, дієтолог:
«Кефір натщесерце можливий, тільки якщо немає проблем з ШКТ і немає лактазної недостатності, інакше буде бродіння в кишечнику. І не використовуйте знежирений кефір ніколи, так як він значно підвищує кислотність».
4. Алкоголь
«Шампанське зранку п’ють або аристократія, або дегенерати!» — декларував у фільмі «Діамантова рука» бандит на ім’я Лелік у виконанні Анатолія Папанова. І був абсолютно правий: алкогольні напої натщесерце нікому не показані.
Спиртні напої, вжиті на порожній шлунок, швидко потрапляють у кров, і це призводить до різкого падіння рівня цукру в крові. А різке падіння цукру в крові — це серйозний стрес для організму.
5. Апельсини
Апельсиновий сік на сніданок — це красиво, але не корисно. Помаранчеві плоди містять велику кількість фруктових кислот, які натщесерце можуть викликати печію і спровокувати виразку шлунка. Те ж саме відноситься і до яблук.
6. Банани
Починати день з бананів або перекушувати ними, коли сильно смокче під ложечкою, не варто. Банани багаті магнієм, який при прийомі натщесерце може спровокувати велике навантаження на серце.
Юлія Чумічева, лікар-гастроентеролог, дієтолог:
«Користь фруктових перекусів сильно перебільшена. Вони можливі для людей без зайвої ваги і без проблем з ШКТ. Так як цукор крові теж швидко підвищується плюс активується процес бродіння в кишечнику».
7. Солодощі
Цукерки, шоколад, тістечка — все ласощі з великим вмістом цукру натще провокують різкий викид інсуліну в кров. Таке навантаження для підшлункової залози не корисна. Ласуні таким чином ризикують заробити діабет.
Юлія Чумічева, дієтолог:
«Якщо з’їсти на голодний шлунок солодку булочку, цукерку, шматочок тортика, то глюкоза в крові стрімко зростає, а для її утилізації організм запускає гормон інсулін. Швидкі вуглеводи тому так і називаються, що різко піднімають цукор крові, а потім він різко падає. В результаті ви хочете їсти знову буквально через пару годин».
8. Холодні напої
Крижаний лимонад або просто холодна вода, випиті на порожній шлунок, гальмують процес травлення. З ранку натщесерце краще пити що-небудь теплі.
Юлія Чумічева, дієтолог:
«При пиття холодних напоїв натщесерце можливий спазм жовчного міхура і кишечника, порушується узгоджений процес травлення в шлунку. А з точки зору індійської медицини гаситися життєва енергія».
9. Свіжі овочі
Помідори, огірки, болгарський перець, капуста, брокколі також багаті кислотами. Це занадто агресивна їжа для голодного шлунка. Наслідки — гастрити і виразки. Сюди ж слід віднести і цибулю з часником — вони насичені ефірними маслами і натщесерце можуть спровокувати гастроспазм.
10. Консерви і копченості
Велика кількість солі і консервантів подразнюють стінки шлунка. А надмірне вироблення шлункового соку завжди провокує хвороби ШКТ. Подібні страви взагалі слід дуже помірно, а вже на голодний шлунок і зовсім не варто.
11. Груші
У груші дуже багато клітковини і труднопереваріваемий волокон, які будуть дуже важкі для ще непроснувшегося організму. До того ж цей нешкідливий плід може сповільнити роботу шлунка і кишечника, що погано позначиться на травленні.
Юлія Чумічева
Дієтолог.