9 психічних розладів, які проявляються тільки у туристів

Лиссетт Кальвейро кожен місяць відправлялася в подорож заради нових фотографій, які повинні були викликати захоплення у її передплатників. Пізніше дівчина зізналася, що в гонитві за популярністю і створенням ілюзії багатого життя вона мало не зруйнувала все, що в неї було, і влізла у величезні борги. З появою в нашому житті соцмереж подорожі стали необхідною умовою для тих, хто хоче продемонструвати свій достаток і отримати схвалення інших людей. Але у всього є зворотна сторона медалі і в подорожах можна розлучитися не тільки з власними грошима, але і розумом.

Ми дізналися про 9 психічних розладах, які можуть трапитися з тімі, хто не в змозі сидіти на місці і звик кожен раз покидати будинок у пошуках нових вражень.

1. Паризький синдром

Якщо вас попросять представити Париж, то які образи вам прийдуть найпершими? Напевно це буде Ейфелева вежа, кондитерські з маленькими тістечками на вітринах і витончені француженки в елегантних сукнях. Ось і багато хто туристи приблизно з такими думками відправляються у французьку столицю, де їх очікування вщент розбиваються об реальність.

Звичайно, паризький синдром не залежить від національності, але найчастіше йому японці схильні надто явних відмінностей у культурі. Японія славиться гостинністю і ввічливістю незнайомців, тому за межами рідної країни, стикаючись з грубістю, крадіжками і шахрайством, їхня психіка не витримує таких навантажень, що змушує після відпустки постраждалих звертатися до психологів і проходити курс реабілітації.

Ознаки:

 • почуття сильного розчарування
 • поява галюцинацій, відчуття втрати зв’язку з реальністю
 • манія переслідування
 • невмотивована агресія
 • істерика
 • запаморочення, нудота

2. Єрусалимський синдром

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Єрусалимський синдром не залежить від віросповідання і може торкнутися будь-якого туриста, що відвідав столицю Ізраїлю. І чим довше ви подорожуєте по святих місцях, тим вище ризик почати уявляти собі біблійним героєм — саме так проявляється цей синдром. Люди починають привертати увагу: викрикувати пророцтва, влаштовувати сцени, іноді поведінка може дійти до крайності і вони можуть скалічити себе або оточуючих. У таких випадках потрібно насильницька госпіталізація, поки не пройде психоз. Зазвичай єрусалимський синдром проходити сама через кілька тижнів після того, як турист покине місто.

Ознаки:

 • схвильованість
 • бажання відокремитися від групи або сім’ї для подорожі поодинці
 • нав’язувати язливе прагнення до чистоти — частині прийняття душу і бажання підстригти нігті на руках і ногах
 • виготовлення схожого на тогу вбрання білого кольору з підручних засобів, найчастіше — з готельних простирадлом
 • вигукування віршів з Біблії і різного роду релігійних гімнів

3. Синдром Стендаля

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Синдром Стендаля може чекати туриста де завгодно: у всесвітньо відомому музеї, в зоопарку, в театрі або просто на вулиці, якщо пощастить зустріти знаменитість або невідомого, але дуже гарної людини. Почуття прекрасного настільки переповнює, що людина в буквальному сенсі починає сходити з розуму. Найчастіше синдром відбувається в музеях Флоренції. Правда, є люди, які володіють імунітетом, наприклад, жителі Північної Америки та Азії не зійдуть з розуму при вигляді європейської архітектури або картин, оскільки ця культура дуже далека від їх власної; також італійці володіють імунітетом, оскільки живуть серед світового мистецтва і такий вид їм звичний.

Ознаки:

 • запаморочення
 • галюцинації
 • тахікардія
 • втрата орієнтації у просторі, непритомність
 • істерія, деструктивна поведінка

4. Дромоманія

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Є мандрівники, які самі не знають, коли в наступний раз відбудеться їхня поїздка. Все залежить від їх емоційного стану. Дромоманія — психічний розлад, при якому людина відчуває нав’язувати язливу тягу покинути будинок і бігти куди очі дивляться.

Під час таких «подорожей» людина утихомирює свою тривогу і повертається додому, усвідомлюючи неадекватність свого вчинку. Альо є и важка форма, яка проявляється у тривалому поневіряння — людина йде вперед, поки його не залишать сили. Перший такий втеча може бути спровокований сильним стреса. Але з кожним разом причини будуть ставати все менш значними.

Ознаки:

 • Імпульсивність — несподіване бажання поїхати, наприклад, порибалити. Варто насторожитися, якщо людина перервав розпочате заняття (наприклад, прийом їжі), одягнувся і збирається йти.
 • Непідготовленість до подорожі — чоловік задумав вирушити в похід, але не бере теплі речі або їжу, забуває про гроші і документи.
 • Байдужість до обовязків — відсутність занепокоєння про те, що доведеться прогуляти роботу або підвести близьких.

5. Культурний шок

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

З культурним шоком знайомі ті, хто вперше побував за кордоном або побачив щось незвичне у своєму середовищі. Зазвичай супроводжується дуже яскравими враженнями, викликаними новими і незнайомими емоціями: незвична їжа, інші люди, мова. Негативна сторона такого явища — паніка і бажання сховатися від зовнішнього світу.

Стадії культурного шоку:

 • «Медовий місяць». Ви закохалися в нове місце з моменту прильоту і знаходитеся в захваті від усього. У цей момент з’єднання являється бажання відвідати якомога більше місць, ві впевнено себе відчуваєте серед незнайомців і отримуєте задоволення від їхньої уваги. Такий стан триває в середньому до двох тижнів.
 • Культурний шок. Тепер ви починаєте помічати деталі, які вас дратують: незрозумілий місцевий транспорт, продукти харчування в магазинах не такі, як вдома, іноземна мова починає втомлювати. Саме на цій стадії люди найчастіше збирають речі і від’їжджають додому, незважаючи на ті що марили цим подорожжю (або переїздом) багато років.
 • Примирення. Якщо ви знайшли в собі сили і залишилися після другої стадії, то депресія почне повільно змінюватися оптимізмом. Ви відчуєте, що готові почати жити в нових умовах.
 • Адаптація. Непомітно ви звикаєте до оточуючих, до власного настрою і навіть до місцевого транспорту. Перше почуття захоплення у вас не з’єднання являється, але при цьому і тривоги ви більше не відчуваєте.

6. Культурний шок навпаки

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

А тепер згадайте почуття, які відвідують вас після повернення додому з хорошого відпустки. Майже всім знайоме відчуття зворотного культурного шоку, який супроводжується депресією і розчаруванням. На контрасті з місцем, в якому ви відпочивали, ваш власний будинок тепер не здається таким, яким здавався перед поїздкою. Ви починаєте помічати, як багато не вистачає у вашому рідному місті, і більше сірих буднів, ніж після знайомства з новою культурою, просто не буває.

Ознаки:

 • Ви сумуєте з іноземної мови і хоча б з невеликим комунікацій. Наприклад, ви б багато чого віддали, щоб замовити філіжанку кави іноземною мовою.
 • Ви не помітили недоліків в іншій країні, зате чітко бачите найменші недоліки у власному місті.
 • Ви відчуваєте рутину як ніколи.
 • Почуття пригніченості не залишає вас ні на хвилину.

7. Неіснуюча реальність

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Кожен бачив туристів, які по приїзду в готель зупиняються біля бару і більше не відходять від нього до кінця відпустки. Періодично вони танцюють на столах і затівають бійки, а весь персонал в готелі намагається триматися від таких відвідувачів подалі. Насправді таке жахливе поведінка може бути лише реакцією на стрес, викликаний новим місцем. Людині в цей момент здається, що все, що відбувається навколо, — несправжнє і можна вести себе як завгодно.

Ознаки:

 • Ви дозволяєте собі те, що ніколи не дозволили би вдома.
 • Втрачаються почуття страху і норми: ви не думаєте про власну безпеку і з’єднання являється відчуття, що ви безсмертні.
 • Відчуття, що люди навколо вас не існують і це все відбувається наче уві сні.

8. Висотна хвороба

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Організм людини здатний адаптуватися до суворих умов, альо навіть досвідчені альпіністи не застраховані від висотної хвороби. Крім фізичної втоми, зневоднення організму і кисневого голодування, суворі умови можуть призвести до різних видінь і галюцинацій. Дуже часто альпіністам бачаться супутники, з якими вони разом здійснюють сходження і навіть ділять їжу. У таких ситуаціях можуть виникати, як окремі голоси, так і «приходити» друзі та близькі.

9. Психоневрологічний ефект мефлохіну

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Перед поїздкою в спекотні тропіки необхідно зробити щеплення. Є кілька препаратів для профілактики малярії, один з яких викликає психічні розлади — мефлохін.

Ознаки:

 • тривожність
 • депресія
 • агресивна поведінка
 • галюцинації
 • суїцидальні думки, психоз
 • сни наяву
 • параноя

Бонус: синдром злого світу

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Подорожі — справа завжди ризикована, і статися може що завгодно, тому краще взагалі не виходити з дому. Приблизно так звучить суть синдрому злого світу. Йому схильні люди, які часто дивляться телевізор і охоче вбирають всю негативну інформацію — катастрофи, вбивства, теракти. Поступово зароджується параноя і починає здаватися, що якщо вийти за поріг, то найжахливіше станеться саме з ними і краще залишитися вдома і ще трохи подивитися телевізор.

Що робити?

Щоб не зіпсувати враження від відпочинку, уважно ставтеся до собі і своїм близьким — уникайте надмірних перевантажень в подорожі, не забувайте повноцінно харчуватися і спати. Особливої уваги вимагають ті люди, які схильні до депресій, перебувають у пригніченому стані або недавно пережили неприємні новини. Перед поїздкою якомога більше дізнатися про те, куди ви прямуєте, не забудьте ліки, які ви звикли приймати, і заздалегідь дізнайтеся, куди можна буде звернути за допомогою в разі непередбачених обставин.

А ви легко адаптуєтеся в нових умовах або віддаєте перевагу відпочинок в знайомому місці? Поділіться в коментарях!

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

8 + 16 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh