Подорожі

9 психічних розладів, які проявляються тільки у туристів

Лиссетт Кальвейро кожен місяць відправлялася в подорож заради нових фотографій, які повинні були викликати захоплення у її передплатників. Пізніше дівчина зізналася, що в гонитві за популярністю і створенням ілюзії багатого життя вона мало не зруйнувала все, що в неї було, і влізла у величезні борги. З появою в нашому житті соцмереж подорожі стали необхідною умовою для тих, хто хоче продемонструвати свій достаток і отримати схвалення інших людей. Але у всього є зворотна сторона медалі і в подорожах можна розлучитися не тільки з власними грошима, але і розумом.

Ми дізналися про 9 психічних розладах, які можуть трапитися з тімі, хто не в змозі сидіти на місці і звик кожен раз покидати будинок у пошуках нових вражень.

1. Паризький синдром

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Якщо вас попросять представити Париж, то які образи вам прийдуть найпершими? Напевно це буде Ейфелева вежа, кондитерські з маленькими тістечками на вітринах і витончені француженки в елегантних сукнях. Ось і багато хто туристи приблизно з такими думками відправляються у французьку столицю, де їх очікування вщент розбиваються об реальність.

Звичайно, паризький синдром не залежить від національності, але найчастіше йому японці схильні надто явних відмінностей у культурі. Японія славиться гостинністю і ввічливістю незнайомців, тому за межами рідної країни, стикаючись з грубістю, крадіжками і шахрайством, їхня психіка не витримує таких навантажень, що змушує після відпустки постраждалих звертатися до психологів і проходити курс реабілітації.

Ознаки:

  • почуття сильного розчарування
  • поява галюцинацій, відчуття втрати зв’язку з реальністю
  • манія переслідування
  • невмотивована агресія
  • істерика
  • запаморочення, нудота

2. Єрусалимський синдром

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Єрусалимський синдром не залежить від віросповідання і може торкнутися будь-якого туриста, що відвідав столицю Ізраїлю. І чим довше ви подорожуєте по святих місцях, тим вище ризик почати уявляти собі біблійним героєм — саме так проявляється цей синдром. Люди починають привертати увагу: викрикувати пророцтва, влаштовувати сцени, іноді поведінка може дійти до крайності і вони можуть скалічити себе або оточуючих. У таких випадках потрібно насильницька госпіталізація, поки не пройде психоз. Зазвичай єрусалимський синдром проходити сама через кілька тижнів після того, як турист покине місто.

Ознаки:

  • схвильованість
  • бажання відокремитися від групи або сім’ї для подорожі поодинці
  • нав’язувати язливе прагнення до чистоти — частині прийняття душу і бажання підстригти нігті на руках і ногах
  • виготовлення схожого на тогу вбрання білого кольору з підручних засобів, найчастіше — з готельних простирадлом
  • вигукування віршів з Біблії і різного роду релігійних гімнів

3. Синдром Стендаля

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Синдром Стендаля може чекати туриста де завгодно: у всесвітньо відомому музеї, в зоопарку, в театрі або просто на вулиці, якщо пощастить зустріти знаменитість або невідомого, але дуже гарної людини. Почуття прекрасного настільки переповнює, що людина в буквальному сенсі починає сходити з розуму. Найчастіше синдром відбувається в музеях Флоренції. Правда, є люди, які володіють імунітетом, наприклад, жителі Північної Америки та Азії не зійдуть з розуму при вигляді європейської архітектури або картин, оскільки ця культура дуже далека від їх власної; також італійці володіють імунітетом, оскільки живуть серед світового мистецтва і такий вид їм звичний.

Ознаки:

  • запаморочення
  • галюцинації
  • тахікардія
  • втрата орієнтації у просторі, непритомність
  • істерія, деструктивна поведінка

4. Дромоманія

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Є мандрівники, які самі не знають, коли в наступний раз відбудеться їхня поїздка. Все залежить від їх емоційного стану. Дромоманія — психічний розлад, при якому людина відчуває нав’язувати язливу тягу покинути будинок і бігти куди очі дивляться.

Під час таких «подорожей» людина утихомирює свою тривогу і повертається додому, усвідомлюючи неадекватність свого вчинку. Альо є и важка форма, яка проявляється у тривалому поневіряння — людина йде вперед, поки його не залишать сили. Перший такий втеча може бути спровокований сильним стреса. Але з кожним разом причини будуть ставати все менш значними.

Ознаки:

  • Імпульсивність — несподіване бажання поїхати, наприклад, порибалити. Варто насторожитися, якщо людина перервав розпочате заняття (наприклад, прийом їжі), одягнувся і збирається йти.
  • Непідготовленість до подорожі — чоловік задумав вирушити в похід, але не бере теплі речі або їжу, забуває про гроші і документи.
  • Байдужість до обовязків — відсутність занепокоєння про те, що доведеться прогуляти роботу або підвести близьких.

5. Культурний шок

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

З культурним шоком знайомі ті, хто вперше побував за кордоном або побачив щось незвичне у своєму середовищі. Зазвичай супроводжується дуже яскравими враженнями, викликаними новими і незнайомими емоціями: незвична їжа, інші люди, мова. Негативна сторона такого явища — паніка і бажання сховатися від зовнішнього світу.

Стадії культурного шоку:

  • «Медовий місяць». Ви закохалися в нове місце з моменту прильоту і знаходитеся в захваті від усього. У цей момент з’єднання являється бажання відвідати якомога більше місць, ві впевнено себе відчуваєте серед незнайомців і отримуєте задоволення від їхньої уваги. Такий стан триває в середньому до двох тижнів.
  • Культурний шок. Тепер ви починаєте помічати деталі, які вас дратують: незрозумілий місцевий транспорт, продукти харчування в магазинах не такі, як вдома, іноземна мова починає втомлювати. Саме на цій стадії люди найчастіше збирають речі і від’їжджають додому, незважаючи на ті що марили цим подорожжю (або переїздом) багато років.
  • Примирення. Якщо ви знайшли в собі сили і залишилися після другої стадії, то депресія почне повільно змінюватися оптимізмом. Ви відчуєте, що готові почати жити в нових умовах.
  • Адаптація. Непомітно ви звикаєте до оточуючих, до власного настрою і навіть до місцевого транспорту. Перше почуття захоплення у вас не з’єднання являється, але при цьому і тривоги ви більше не відчуваєте.

6. Культурний шок навпаки

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

А тепер згадайте почуття, які відвідують вас після повернення додому з хорошого відпустки. Майже всім знайоме відчуття зворотного культурного шоку, який супроводжується депресією і розчаруванням. На контрасті з місцем, в якому ви відпочивали, ваш власний будинок тепер не здається таким, яким здавався перед поїздкою. Ви починаєте помічати, як багато не вистачає у вашому рідному місті, і більше сірих буднів, ніж після знайомства з новою культурою, просто не буває.

Ознаки:

  • Ви сумуєте з іноземної мови і хоча б з невеликим комунікацій. Наприклад, ви б багато чого віддали, щоб замовити філіжанку кави іноземною мовою.
  • Ви не помітили недоліків в іншій країні, зате чітко бачите найменші недоліки у власному місті.
  • Ви відчуваєте рутину як ніколи.
  • Почуття пригніченості не залишає вас ні на хвилину.

7. Неіснуюча реальність

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Кожен бачив туристів, які по приїзду в готель зупиняються біля бару і більше не відходять від нього до кінця відпустки. Періодично вони танцюють на столах і затівають бійки, а весь персонал в готелі намагається триматися від таких відвідувачів подалі. Насправді таке жахливе поведінка може бути лише реакцією на стрес, викликаний новим місцем. Людині в цей момент здається, що все, що відбувається навколо, — несправжнє і можна вести себе як завгодно.

Ознаки:

  • Ви дозволяєте собі те, що ніколи не дозволили би вдома.
  • Втрачаються почуття страху і норми: ви не думаєте про власну безпеку і з’єднання являється відчуття, що ви безсмертні.
  • Відчуття, що люди навколо вас не існують і це все відбувається наче уві сні.

8. Висотна хвороба

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Організм людини здатний адаптуватися до суворих умов, альо навіть досвідчені альпіністи не застраховані від висотної хвороби. Крім фізичної втоми, зневоднення організму і кисневого голодування, суворі умови можуть призвести до різних видінь і галюцинацій. Дуже часто альпіністам бачаться супутники, з якими вони разом здійснюють сходження і навіть ділять їжу. У таких ситуаціях можуть виникати, як окремі голоси, так і «приходити» друзі та близькі.

9. Психоневрологічний ефект мефлохіну

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Перед поїздкою в спекотні тропіки необхідно зробити щеплення. Є кілька препаратів для профілактики малярії, один з яких викликає психічні розлади — мефлохін.

Ознаки:

  • тривожність
  • депресія
  • агресивна поведінка
  • галюцинації
  • суїцидальні думки, психоз
  • сни наяву
  • параноя

Бонус: синдром злого світу

9 психических расстройств, которые проявляются только у туристов

Подорожі — справа завжди ризикована, і статися може що завгодно, тому краще взагалі не виходити з дому. Приблизно так звучить суть синдрому злого світу. Йому схильні люди, які часто дивляться телевізор і охоче вбирають всю негативну інформацію — катастрофи, вбивства, теракти. Поступово зароджується параноя і починає здаватися, що якщо вийти за поріг, то найжахливіше станеться саме з ними і краще залишитися вдома і ще трохи подивитися телевізор.

Що робити?

Щоб не зіпсувати враження від відпочинку, уважно ставтеся до собі і своїм близьким — уникайте надмірних перевантажень в подорожі, не забувайте повноцінно харчуватися і спати. Особливої уваги вимагають ті люди, які схильні до депресій, перебувають у пригніченому стані або недавно пережили неприємні новини. Перед поїздкою якомога більше дізнатися про те, куди ви прямуєте, не забудьте ліки, які ви звикли приймати, і заздалегідь дізнайтеся, куди можна буде звернути за допомогою в разі непередбачених обставин.

А ви легко адаптуєтеся в нових умовах або віддаєте перевагу відпочинок в знайомому місці? Поділіться в коментарях!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України