Подорожі

Факти про життя в Естонії, які приховані за стереотипними жартами

Естонія не схожа ні на одну іншу державу. Невелика за своїми розмірами, низька щільність населення, – але дуже гарна, самобутня країна, в якій скандинавський мінімалізм і передові технології зустрічаються з європейськім шиком.

Впевнені, що, познайомившись з цією країною ближче, ви обов’язково захочете її відвідати.

Унікальна система громадського транспорту

15 фактов о жизни в Эстонии, которые скрыты за стереотипными анекдотами

В Естонії практично неможливо проїхати в автобусі зайцем, але зовсім не через суворих кондукторів або надто пильних пасажирів. Справа в тому, що з липня 2018 року проїзд на громадському транспорті став безкоштовним майже на всій території країни (програму підтримали 11 з 15 повітів). Таким чином владі вдалося не лише переконати людей перейти на більш екологічні засоби пересування, але і стимулювати місцеву економіку. Люди, відчувши вигоду, стали частіше виходити з дому і витрачати вільні кошти на своє дозвілля: відвідування кафе, магазинів і ресторанів.

Цифрове майбутнє вже настало

15 фактов о жизни в Эстонии, которые скрыты за стереотипными анекдотами

Естонія — одна із перших у світі країн, де побудували повноцінну електронну інфраструктуру і стала справжнім раєм для IT-сфери. У 15 років громадяни отримують ID-карту — посвідчення особи, яке одночасно є паспортом, водійським посвідченням, засобом підпису документів і голосування. Крім того, в країні доступні сотні цифрових сервісів, завдяки яким можна за лічені хвилини запустити стартап або заповнити податкову декларацію. Навіть захворівши, естонці не бігають по аптекам з паперовими рецептами, розшифрувати які не під силу смертним: лікар виписує ліки по інтернету, і ця інформація автоматично надходить у кожну аптеку.

Зловити Wi-Fi можна навіть в глухому лісі

15 фактов о жизни в Эстонии, которые скрыты за стереотипными анекдотами

«Зона бездротового інтернету».

Ще одна особливість, яку можна тільки позаздрити, — це розвинена мережа безкоштовних Wi-Fi-точок і доступ до швидкого мобільного інтернету на всій території країни. Зараз в Естонії створен понад 1,3 тисячі безкоштовних Wi-Fi зон (всі вони відзначені на карті), а безпровідний інтернет доступний на 98 % території країни. Іноземців дивує, що зловити безкоштовний Wi-Fi можна буквально в будь-якому місці, наприклад в глухому лісі.

Перед входом у кафе чи ресторан стоять вуличні свічки

15 фактов о жизни в Эстонии, которые скрыты за стереотипными анекдотами

Гід Вікторія якось запитала у своїх читачыв, чи знають вони, що означають палаючі свічки на вулицях Таллінна. Це питання часто задають туристи. Відповісти на нього змогли тільки 10 % опитаних. Адже для місцевих мешканців у цьому немає нічого дивного. Виявляється, з давніх часів люди виставляють палаючі свічки перед входом у житло, щоб повідомити подорожнім, що будинок відкритий і можна зайти на вогник. Зараз цей звичай підтримують в основному власники кафе і ресторанів, завдяки чому ввечері атмосфера естонських вуличок стає ще затишніше.

Зустріти сажотруса — хороша прикмета

15 фактов о жизни в Эстонии, которые скрыты за стереотипными анекдотами

Вольдемар, сажотрус з Талліна.

Якщо естонець раптом зустріне людину, у якого в одній руці величезний йоржик, а в іншій — маленька гиря на ланцюгу, він зрадіє. Адже це фахівець, зустріч з яким обіцяє успіх, — сажотрус. Потрібно лише чемно привітатися, попросити потриматися за ґудзик (для більшої надійності її навіть можна обережно покрутити) і загадати бажання. Сьогодні в країні налічується близько 300 професійних сажотрусів.

Поліція працює м’яко, але ефективно

15 фактов о жизни в Эстонии, которые скрыты за стереотипными анекдотами

«Естонський поліцейський подарував моїй дитині сніжок».

Поліція в Естонії працює сумлінно і оперативно: на виклик приїжджають буквально за 5-7 хвилин. Олексій, який емігрував в Таллін 6 років тому, розповів такий випадок: «Прийшли з дружиною і дочкою на дитячий майданчик. На лавці сидить чоловык. Перед ним мангал, м’ясо в каструльці і початая пляшка. Ввічливо попросили піти, адже буквально в 15 метрах є невеличка зелена зона. Він відповів, що нічого не порушує. Хотів вже висипати йому мангал на голову, але тут дружина зателефонувала в поліцію. Поки ми робили коло навколо будинку, приїхав патруль і „шановному“ пояснили, що він не правий. Причому без штрафів і розборок. Просто попросили пересунутися, про що ми й самі йому говорили. Так він і звалив, з мокрим мангалом і сірим м ясом».

Подвоєні букви — фішка місцевої мови

15 фактов о жизни в Эстонии, которые скрыты за стереотипными анекдотами

Наочний приклад, як пишеться словосполучення «сода харчова» естонською мовою.

Особливістю естонської мови є те, що в ньому постійно зустрічаються слова, що містять подвійні голосні і приголосні літери, які на листі займають чимало місця. Наприклад, вражаюче виглядає слово-паліндром kuulilennuteetunneliluuk. Воно складається з 24 літер і означає «заслінка, що закриває шлях кулі».

В естонській мові 4 часи, але серед них немає майбутнього

15 фактов о жизни в Эстонии, которые скрыты за стереотипными анекдотами

Дивно, але в естонській мові немає майбутнього часу. Замість нього використовують даний час або слово «починати». Саме тому від естонця, який вивчає украънську мову, часто можна почути «я починаю приїжджати» замість «я приїду». Крім того, в естонськый немає і пологів. Ніяких. Зовсім. Ні в іменників, ні в займенників, ні у дієслів — таке рівноправність. Так що проблеми гендерної лінгвістики естонцям чужі.

Сауною в квартирі нікого не здивувати

15 фактов о жизни в Эстонии, которые скрыты за стереотипными анекдотами

Сауна для естонця ті ж саме, що й паб для англійця, — місце, де можна розслабитися після важкого дня, забути про всі проблеми, а ще завести приємні знайомства. Багато будують сауни прямо вдома, у власних квартирах, а хтось навіть примудряється переробити в сауну стару легковик або цілу вантажівку. «Якщо ви входите в сауну, обернувшись рушником в роздягальні ніяковієте, як підліток, а ідея поплавати в замерзлому ставі після лазні наводити на вас жах, то, очевидно, ви не естонець», — написав в інтернеті житель Естонії.

Погода не радує постійністю

15 фактов о жизни в Эстонии, которые скрыты за стереотипными анекдотами

Клімат в Естонії помірний, але ыз-за впливу морських повітряних мас погода може змінюватися по кілька разів на день, особливо восени і навесні. На вулиці найчастіше йде дощ. Нещодавно один естонський сайт опублікував прогноз погоди з заголовком «Завтра синоптики обіцяють вітер і дряпню», маючи на увазі дощ зі снігом. В естонському для цього є спеціальне слово — lörts. Серед місцевих жителів популярний жарт: «Літо було, але я в той день працював».

Світловідбивач — звичайна деталь гардероба

15 фактов о жизни в Эстонии, которые скрыты за стереотипными анекдотами

Місцеві жителі носять на своєму одязі і сумках спеціальні білі шматочки — хелькуры, по-нашому світловідбивачі. У 2011 році закон зобов’язаннями язав всіх громадян Естонії носити світловідбивачі у темну пору доби. Дизайнери постаралися зробити хелькуры не тільки практичними, але й красивими. Світловідбивачі продаються в будь-яких газетних кіосках і супермаркетах і бувають різних видів: від простих геометричних форм до кумедних мультиплікаційних фігурок. А вісь за відсутність світловідбивачі покладений штраф до 40 євро.

Людей мотивують відмовитися від неекологічних видів транспорту

15 фактов о жизни в Эстонии, которые скрыты за стереотипными анекдотами

Станція обслуговування автомобілів в одному маленькому естонському місті.

Естонська влада гаряче підтримує ініціативу відмови від транспорту , що забруднює навколишнє середовище та перехід на більш екологічні засоби пересування. Тому навіть у невеликих містах прокладають велосипедні доріжки, розширюють тротуари і надавати спеціальні станції для обслуговування велосипедів. І зовсім не даремно: повітря в Естонії визнане одним з найчистіших в Європі.

Естонія — світовий лідер за кількістю топ-моделей

https://www.instagram.com/p/B1cCZbBA-o5/

Не всі знають, але Естонія займає 1-е місце за кількістю топ-моделей на душу населення. На 1 мільйон жителів припадає 73,88 зірки модельного бізнесу. Кармен Касс, Кятлин Аас, Кармен Педару — лише кілька естонських моделей, які підкорили своєю красою весь світ. Можливо, вся справа у високому середньому зростанні нації: у жінок він становить 169 сантиметрів, а у чоловіків — 180 сантиметрів.

Носити дружину на руках — значить займатися спортом

15 фактов о жизни в Эстонии, которые скрыты за стереотипными анекдотами

Чемпіонат з перенесення дружин має в Естонії чималу популярність, незважаючи на те що був винайдений у Фінляндії. І це зрозуміло: естонці ставали переможцями в цьому виді спорту 11 разів поспіль, з 1998 по 2008 рік. Учасники, зваливши на себе на дружин, повинні подолати смугу перешкод довжиною 253 метри. Найефективнішими способами перенесення вважаються метод пожежного (через плече) і «по-естонськи», коли жінка звисає з чоловіка вниз головою, поклавши йому ноги на плечі.

Головні риси естонців — індивідуалізм і прагматичність

Щоб краще зрозуміти культуру і менталітет естонців, слід звернути увагу на їх особливе, детальне ставлення до землі. Це проявляється не тільки в турботі про навколишнє середовище, але і дбайливому ставленні до власності. Естонці люблять особистий простір: «мій будинок», «моє село», «моя земля». Люди намагаються триматися відокремлено, не порушувати чужі кордони. Незважаючи на зовнішню замкнутість і навіть похмурість, в душі естонці, як правило, доброзичливі, спокійні і незворушні. Вони не будуть вести порожні розмови з ввічливості або ставити недоречні запитання. Естонія просто рай для інтровертів.

А ви коли-небудь бували в Естонії? Які з місцевих особливостей хотілося б перейняти, а які здаються незрозумілими?

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України