Новини

“100 років революції.” Пост Віталія Портнікова про різницю між українцями та росіянами набірає популярності у Мережі

Росіянин думає не про себе, а про силу держави, яка здатне підкорювати і принижувати інші народи. Для українця держава – лише можливість забезпечити його власну свободу і добробут

У радянські часи чергову річницю Жовтневого перевороту у Петрограді в усіх союзних республіках відзначали абсолютно однаково, шаблонно – як велике свято, яке продовжилося “тріумфальною ходою Радянської влади”.

За рамками цих святкувань залишалось те, що історія народів, які складали Російську імперію, пішла різними шляхами навіть не з жовтня, а з лютого 1917 року. Ті, що більшовики єдність цієї імперії забезпечували навіть не ідеологією, а кров’ю.

І ті, що сама ця нелюдська ідеологія в результаті розвитку нової держави перетворилася в обкладинку для традиційного великоросійського шовінізму. І ми продовжували жити у фальсифікованій, вигаданій історії – і у фальсифікованій, вигаданій реальності.

Саме Жовтневий переворот 1917 року був подією, яка підкреслила відмінність часток росіян і українців, відмінність їхнього минулого і майбутнього.

До жовтня в українських політиків, які думали про перспективи свого народу, ще залишалася надія на знаходження компромісу і взаєморозуміння з російською демократією, на якийсь особливий статус України у новій демократичній державі.

Після перевороту всі ці надії зникли – стало ясно, що відбувається зіткнення зі злом, яке не хоче ніяких компромісів, яке прикривається красивими гаслами про хліб і світ – але несе з собою голод і війну.

Не випадково проголошення державної незалежності Української Народної Республіки було реакцією саме на жовтень, а не на лютий 1917 року. Реакцією не на революцію, а на бандитський переворот – тому що те, що сталося у жовтні в Петрограді, ніякої революцією і навіть повстанням не було і самі більшовики довгий час визнавали цей незаперечний факт.

Про ті, чому сталася ця розбіжність доль, можна сперечатися довго, але найголовніше, як на мене – це зневага до імперії і пов’язаність язаного з нею рабства. Ті, що для росіянина досі – головне історичне досягнення, для українця – символ гноблення і деградації.

Росіянин думає не про себе, а про силу держави, яка здатне підкорювати і принижувати інші народи – і ця сила компенсує його власні приниження і безпорадність.

Для українця держава – лише можливість забезпечити його власну свободу і добробут. Це – два світи. Світ тих, хто пішов з Єгипту за Мойсеєм і світ тих, хто залишився доживати своє в ланцюгах і кайданах – альо в гордості за фараонів, піраміди і гарантовану юшку.

Між цими світами немає і не може бути нічого спільного і близького. Близькість виникала тільки тоді, коли армія рабів перемагала вільних людей. І близькість може з’єднання єднання явитися тільки тоді, коли сусіди відмовляться від обожнювання рабства, коли вони зрозуміють, що людина – особистість, а не гвинтик у державній машині, коли вони навчаться поважати не Леніна, Сталіна чи Путіна, а себе самих.

Тільки тоді у росіян з’явиться можливість усвідомити, чим насправді було потворне чудовисько, яке виникло на руїнах Російської Імперії в жовтні 1917 року.

Тільки тоді наші сусіди зрозуміють, що українські лютий 1918 року, серпень 1991 року і лютий 2014 року булі не випадковістю, не змовою проти імперії, не “русофобією», а тім природних людським прагненням до свободи, якому росіянам тільки належить навчитися.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України