Досвідчений консультант з подружніх стосунків Норман Райт пропонує випробувані поради, як повернути романтику і радість до подружнього життя та утримати їх.
1. Зміцнюйте впевненість вашого чоловіка і заохочуйте до діяльності, даючи зрозуміти, що ви його потребуєте і цінуєте.
2. Чоловіки схильні приймати все буквально. Коли ви про щось просите свого чоловіка, починайте зі слів «Зроби будь ласка…» замість «Чи не міг би ти? ..» Він зрозуміє, що ви потребуєте допомоги, а не просто ставите гіпотетичне запитання.
3. Яке хобі у вашого чоловіка? Вивчіть цю тему з книжок, на курсах чи з інших джерел і одного дня здивуйте його своїми знаннями і вміннями!
4. Якщо ваш чоловік змовкає під час розмови, не думайте, що він ігнорує вас. Багато чоловіків люблять відкласти розмову і обдумати важливі питання, перед тим, як про них говорити. Дайте йому час.
5. Коли ви розповідаєте чоловікові про свої почуття, дайте йому зрозуміти, що не намагаєтеся наказувати, як він має робити.
6. Довіряйте своєму чоловікові. Йому потрібно знати, що ви вірите в те, що він бажає вам найкращого і робить усе можливе у шлюбі. Коли ви відкриті і сприймаєте чоловікові пропозиції то задовольняйте його потребу в любові. У відповідь він любитиме вас.
7. Занотовуйте прохання свого чоловіка, щоб пам’ятати про них без нагадування. Він це оцінить!
8. Повідомте вашого чоловіка заздалегідь, на яку підтримку від нього сподіваєтесь. Вам буде легше поділитися з ним своїми проблемами і почуттями, коли знатимете, що він свідомий того, що йому очікувати.
9. Перед приходом чоловіка з роботи знайдіть кілька хвилин на те, щоби прийняти душ, причепуритися, причесати волосся. Він зрозуміє, що ви зробили це саме для нього.
10. Багато чоловіків легко запам’ятовують цифри: рахунки футбольних матчів, ціни на біржі. Чи відомо вашому чоловікові, про що ви хочете, щоб він пам’ятав? Запишіть йому для нагадування особливі дати і події.
11. Багато чоловіків хочуть, щоби їх не чіпляли, коли вони роздратовані чи в поганому настрою. Запитайте у такому випадку: «Я можу тобі якось допомогти, чи мені краще залишити тебе на самоті? Я ладна зробити і те, і те».
12. Коли ваш чоловік просить вибачення за образу, дайте йому зрозуміти, що ви його пробачаєте, любите та цінуєте. Справжнє прощення не принижує почуття гідності, а навпаки, вивищує його.
13. Примирення робить чоловіка і дружину рівними. Якщо воно справжнє, тоді ніхто не почувається приниженим. Чи почуваєтесь рівною у ваших стосунках? Чи розуміє ваш чоловік, що ви цінуєте його співпрацю? Спитайте у нього про це!
14. Прямо говоріть про свої прохання. Не кажіть, зітхаючи: «Гарно було би десь на тижні повечеряти в ресторані». Натомість, скажіть: «Запроси мене, будь ласка, на цьому тижні до ресторану».
15. Стосунки у подружньому житті романтичними не стають самі по собі. Ви можете додати романтики у ваші стосунки своєю увагою, бажаннями, думками і діями.
16. Коли останній раз ви потирали своєму чоловікові спинку? Готували його улюблений десерт? Забігали до нього в офіс пополудні? Телефонували, щоб сказати: «Я кохаю тебе і з нетерпінням чекаю, коли ти прийдеш додому»?
17. Запитайте у свого чоловіка, на які три молитовні просьби він хотів би отримати відповідь в наступні тридцять днів. Запишіть прохання на картках, залишаючи місце для відповідей, і поставте на потім для вас обидвох місце. Потіштеся разом з ним, коли він отримає відповідь на свої молитви!
18. Хваліть свого чоловіка в присутності інших. Кладіть особливі записки у кишеньку його сорочки чи в портфель. Чоловік набагато відкритіший до змін, коли відчуває, що його люблять, йому довіряють і його приймають.
19. Які вчинки вашого чоловіка дозволяють вам відчути, що вас люблять, цінують і поважають? Напишіть про це і вкладіть записку у свіжий номер його улюбленого журналу чи приклейте її до спортивної сторінки у газеті.
20. Ваш чоловік потребує заспокійливого, помічного, короткого і вирозумілого спілкування. Спитайте його, який період дня найкращий для розмови з ним.
21. Слухайте уважно, коли чоловік розмовляє з вами. Вимкніть усе, що відволікає, відкладіть справи, дивіться йому в очі і підтримуйте розмову. Недорогий, але надзвичайно цінний дарунок!
22. Захоплюйтеся своїм чоловіком. Дякуйте йому, підтримуйте і цінуйте. Ваше захоплення додасть йому впевненості і він захоче й далі відповідати на ваші потреби.
23. Якщо чоловік не чує вас, коли кажете «Я люблю тебе», причина може бути тому, що ви надто довго говорили це одноманітно. Висловіть свої почуття у спосіб, який його здивує! Напишіть про них на дзеркалі у ванній чи на його календарі, або приклейте записку на сонцезахисний щиток й його машині.
24. Не ваша справа виправляти чоловіка. Підтримуйте його, хваліть і ніколи не сприймайте його як належне. Ви можете хотіти, щоби він змінився, але залиште цю роботу для Святого Духа.
25. Не змагайтеся з чоловіком – будьте його другом. Бажайте йому всього доброго і радійте за його успіхи. Пишайтеся ним!
26. Візьміть на себе роль і учня, і вчителя у вашому подружньому житті. Щасливою є та сім’я, де чоловік і дружина вчать одне одного і вчаться одне в одного.
27. Часто моліться разом. «Лише коли чоловік і дружина разом моляться до Бога, вони розкривають секрети справжньої гармонії, і відмінності в їхніх смаках збагачують їхній дім, а не загрожують йому».
28. Обговорюйте з чоловіком ваш бюджет, банківські рахунки і податки. Затаювання особливих переживань і фінансових проблем лише їх загострить.
29. Пам’ятайте: не існує досконалого чоловіка, досконалої дружини і досконалого шлюбу.
30. Щира любов до вашого чоловіка несумісна з ревнощами, заздрістю чи злістю. Такі реакції радше відштовхнуть його від вас, ніж приваблять.
31. Мовчання не завжди золото, особливо між чоловіком і дружиною. Спитайте свого чоловіка, чи не хоче він знайти час на розмову з вами.
32. Не погоджуватися зі своїм чоловіком – це одна справа; поводитися неприязно – інша. Скажіть йому, що любите його, навіть якщо не сходитеся в усіх поглядах.
33. Знайдіть запис улюбленої пісні вашого чоловіка і ввімкніть її. Запитайте в нього, яка музика найбільше його заспокоює і розслабляє, і тоді купіть її запис для нього.
34. Усвідомте, що інколи любов до вашого чоловіка буде прийнятим вами рішенням, а не сильним почуттям. Такою є зріла, міцна любов. Це агапе, любов милосердна.
35. Чи знаєте ви, що найбільше потрібно вашому чоловікові, коли він засмучений, виснажений чи спантеличений? Можливо, товариство. Можливо, простір або спокій і тиша. Будьте поряд з ним. Ваша чуйність, присутність, терпіння і молитва допоможуть йому відчувати, що його люблять.
36. Фантазії у шлюбі є здоровими, доки свідомість жінки наповнена образами її чоловіка. Фантазуйте про свого чоловіка!
37. Коли ви любите свого чоловіка, ви сприймаєте його почуття і точку зору серйозно, навіть якщо вони відрізняються від ваших. Коли ви не погоджуєтеся з ним, просто скажіть: «Я бачу це по-іншому, але, мабуть, я можу навчитись чогось від тебе». Повірте в це!
38. Говорите своєму чоловікові: «Ти не розумієш», не допоможе йому краще зрозуміти ваші потреби. Такі слова звучать як звинувачення і він їх не почує. Спробуйте наступне: «Дозволь мені сказати це по-іншому».
39. Ніколи не просіть підтримки у Бога в тому, що Він уже заборонив у Своєму Слові. Усе, що нам слід робити – це бути покірними.
40. Лекціям місце в авдиторії, а не у домі. Жертовна любов не вимагає – вона просить з повагою.
41. Просіть один раз: не прискіпуйтеся. Якщо ваш чоловік скаржиться, не сперечайтесь з ним. Дозвольте йому прийняти власне рішення у свій час.
42. Вирішуйте проблеми подружнього життя, тільки-но вони з’являються. «Гармонія у подружньому житті існує тоді, коли між вами обидвома відсутні невирішені проблеми і образи».
43. Звинувачення у подружньому житті може виявити відповідальних, але воно не принесе примирення.
44. Обмежте обговорення проблем до одного питання нараз. Дайте зрозуміти вашому чоловікові, що вислухавши вас, він найбільше зможе допомогти у розв’язанні проблеми.
45. Визнайте, що вираження гніву не обов’язково є чимось поганим; різниця в тому, як саме ви виражаєте свій гнів.
46. Близькість у шлюбі є сексуальною та емоційною, але емоційна близькість є прелюдією до сексуальної. Дайте зрозуміти чоловікові, що коли він щодня розмовляє з вами і приділяє вам увагу, то зможете краще відповісти йому сексуально.
47. На вашу наступну річницю шлюбу подаруйте своєму чоловікові листівку, в якій перелічено стільки причин, з яких ви щасливі бути з ним одруженою, скільки років ви прожили разом.
48. Багато чоловіків не люблять ходити по магазинах. Зацікавте свого чоловіка, подарувавши йому карту улюбленого торгового центру з переліком товарів, які його можуть зацікавити. Додайте список магазинів, де він зможе товар знайти. Йому це сподобається!
49. У період особистої чи сімейної кризи не витрачайте енергії на з’ясування причин чому це сталося. Довіряйте Богові, використовуйте вашу енергію творчо і не сумнівайтеся, що рішення знайдеться.
50. Яким є Божий план щодо вас і вашої сім’ї у даний час? «Воля Бога зростає у вас. Те, що не є Божою волею, відімре – ви втратите інтерес. Але Божий план не відімре ніколи».
51. Спокуса є неминучою, але це не проблема. Проблема може бути те, що ви робите зі спокусою. Ви будете з нею загравати, насолоджуватися нею чи відкидати її?
52. Говоріть зі своїм чоловіком про те, як ви розумієте Бога, хто Він такий і яким Він є. Розпитайте про його бачення.
53. Подружнє життя калічить не проблеми і конфлікти, а емоційний голод, до якого призводять апатичність і байдужість.
54. Спробуйте «перевершити» свого чоловіка турботливістю. Ось тут є добра нагода для змагання! Придумайте три нові способи, у які ви можете прислужитися своєму чоловікові на цьому тижні.
55. Знайте, що як дружина ви будете робити помилки. Це знає ваш чоловік і Бог. Не здавайтеся – вчіться на своїх помилках і рухайтеся далі.
56. Саме тоді, коли ви робили щось для свого чоловіка і разом з ним, ви в нього закохалися. У такий спосіб ви і зберігатимете любов. Відправте дітей до няньки, приготуйте для чоловіка ванну з піною, коли він повернеться з роботи, і влаштуйте вечерю перед каміном. Не стримуйте себе у творчості!
57. Робіть усе можливе, щоби чоловік відчував вашу при хильніть до себе. Чоловік, який почувається впевнено у своїй ролі, ставиться до дружини з любов’ю.
58. Чи достатньо добре знає вас чоловік, щоби написати вашу біографію від одного року до п’ятнадцяти? Якщо ні, допоможіть йому в цьому. Ви почнете гарну розмову і він вас буде краще розуміти.
59. Коли ви ставитеся до вашого чоловіка з любов’ю, то начебто кладете гроші на депозит. На ці гроші нараховуються відсотки. Робіть багато вкладів!
60. Коли ваш чоловік дає зрозуміти, що ви зачепили його за живе чи образили, згадайте свою мету і подумайте, як зреагувати. Чи станете себе захищати? Образитеся? Виберете покірливість? Будете розкаюватися? Якщо вашою метою є відновити близькість, то вибір зрозумілий.
61. Якогось вечора, перед коханням з вашим чоловіком, прочитайте вголос «Пісню Пісень».
62. Які ваші мрії щодо шлюбу ще не здійснилися? Розкажіть про них своєму чоловікові і створіть умови для їх втілення.
63. Які три запитання чи фрази ваш чоловік не хотів би чути у вашому вжитку? Якщо ви їх не знаєте, то спитайте, і більше не вживайте!
64. Слово «Якби тільки …» зупиняють дію і викликають зайве хвилювання та відчуття тривоги у вашому подружньому житті. Коли ви відчуваєте, що «Якби тільки …» у вас вже на язиці, скажіть натомість «Віддамо це на милість Бога».
65. Якого подарунка очікує від вас чоловік? Не запитуйте в нього про це. З’ясуйте самі, а тоді подаруйте. Ви помітите, як у його серці і свідомості формується ваш новий образ.
66. Перш ніж давати своєму чоловікові пораду, спитайте, чи він її потребує. Може йому потрібно, що ви лише мовчки вислухали його слова.
67. Дозвольте вашому чоловікові бути унікальним. «Це так по-чоловічому!» і «Усі чоловіки однакові!» ніяк не поглибить розуміння.
68. Відмінності між вами і вашим чоловіком можуть розділити вас і ослабити шлюб, але можуть і допомогти розвинути якості, яких за інших умов ви ніколи б не набули. Напишіть три відмінності, які різнять вас з чоловіком, і подумайте, як вони можуть зміцнити ваш шлюб.
69. Допоможіть своєму чоловікові обдумати і зреалізувати його потенціал. Спитайте у нього: «Що ти хочеш робити через п’ять років? Через десять? Як я можу тобі в цьому допомогти?»
70. З’ясовуйте непорозуміння з вашим чоловіком? Атакуйте проблему, а не особу. Пропонуйте альтернативу, а не вперто тримайтеся за власне рішення, так наче воно єдине можливе.
71. Будьте готовими робити деякі речі так, як робить їх ваш чоловік. Поскладайте інструменти в гаражі як він, або покладіть пошту поруч із його кріслом, а не на кухонному столі, тільки заради того, щоби його потішити.
72. Купіть десяток листівок і надсилайте їх вашому чоловікові по одній щомісяця.
73. Якщо вам треба прийняти важливе рішення, спочатку помоліться взиваючи до мудрости, а потім поросіть чоловіка про допомогу. Майте на увазі, що він може краще за вас знати, що робити!
74. «Злидні та сором, хто науку відкидає; а хто приймає напоумлення, той у пошані» (Прип. 13, 18). З яким доречним зауваженням вашого чоловіка, нещодавно висловленим, ви не погодилися? Погодьтеся з ним задля нього і задля себе.
75. «Любов усе зносить, в усе вірить, усього надіється, все перетерпить» (1 Кор. 13, 7).
76. Не розглядайте ваші шлюбні обіцянки під мікроскопом, фокусуючи увагу лише на проблемах. Подивіться на все більш реалістично. Складіть список усіх позитивних моментів і покажіть його своєму чоловікові.
77. Регулярно моліться, вивчайте Святі Писання або читайте релігійні матеріали разом із своїм чоловіком. Чим ближчі ви до Бога, тим легше вам буде відкритися для свого чоловіка.
78. Не треба вважати, що знаєте думки вашого чоловіка, коли він мовчить. Скажіть йому: «Я не знаю, про що ти зараз думаєш, але хотіла би знати. Обіцяю, що коли ти висловиш мені свої думки, вислухаю їх без коментарів». І тоді притримуйтеся обіцянки!
79. Залишіть записку на панелі машини вашого чоловіка із запитанням, як вам стати кращим слухачем. Подякуйте йому за поради і застосуйте їх на практиці.
80. Конфлікту у подружньому житті уникайте набагато легше, ніж робити кроки, необхідні для його розв’язання. Уникнення, однак, лише ускладнить справи. Для того, щоби конфліктів позбутися, визнайте їх, обговоріть і знайдіть творчі методи їх розв’язання.
81. Наскільки ви є привабливою для свого чоловіка? До якої міри ви обидвоє все ще несумісні? Чи переходити ви від несумліності до привалбливості? Подумайте про три шляхи зменшення вашої несумісності, збільшення вашої взаємної привабливості, або одного і другого разом.
82. Прощення – це не виплачена страхівка на життя. Воно вимагає, щоб ми постійно робили вклади у поліс сімейного відродження.
83. Ви засмучуєтеся, коли чоловік з вами не розмовляє? Будьте терплячою і прийміть його спроби спілкуватися. Висловлюйте вдячність, коли він слухає вас. Слухайте, не перебиваючи, коли він починає говорити, і не вимагайте більшого. Згодом він розкриється перед вами.
84. «Золоті як бучка в оправі срібній, – слово сказане до речі» (Прип. 25, 11). Переклад для подружнього життя: «Добре слово, сказане в добрий час – як це прекрасно!» Коли вам найкраще поговорити з вашим чоловіком?
85. Складіть список подій у вашому подружньому житті, які би ви хотіли пам’ятати через двадцять п’ять років. Попросіть чоловіка написати подібний список і показати його вам.
86. Дайте наступну обіцянку вашому чоловікові: «Ані вдень, ані вночі не принижу я тебе в присутности інших. Ні не перед твоєю сім’єю, ні перед моєю, ні перед нашою».
87. Якістю вашого духовного життя буде зцілення від болю і ран, завданих життєвими стресами. Регулярно обговорюйте своє спільне духовне життя. Подумайте про те як би ви могли зробити його ще кращим.
88. Якщо ваші лінії комунікацій потребують ремонту, станьте самі майстром. Можливо, вам і вашому чоловікові, перш ніж відбудувати стосунки, буде потрібно зруйнувати якість стіни. Знайдіть десять хвилин щодня для спокійної розмови. Це початок.
89. Пам’ятайте, що в подружньому житті не так важливо, хто правий, як те, що є правильним для подружнього життя. Подумайте про це.
90. Любляча дружина привертає увагу свого чоловіка до його позитивних якостей і допомагає йому віднайти і розвинути його таланти. Складіть перелік позитивних якостей чоловіка. Попросіть його зробити те ж саме, а тоді покажіть одне одному ваші списки. Дайте йому зрозуміти, ваші списки. Дайте йому зрозуміти, що вірите в нього.
91. З усіх сил намагайтесь бути зрозумілою. Ставте запитання, наводьте приклади, відтворюйте реакції, використовуйте слова та ілюстрації, з якими ваш чоловік може себе ототожнити. Зосередьте увагу на візуальних прикладах.
92. Влаштуйте вашому чоловікові романтичне побачення, записавши касету чи домашнє відео. Робіть це із задоволенням! Поставте касету в інтимний момент. Він оцінить вашу творчість!
93. «О, якби мої дороги були певні, щоб зберігати твої установи! Тобі б я не соромився зважаючи на всі твої веління» (Пс. 119, 5, 6). Чи маєте ви звичку запам’ятовувати писання? Якщо ні, тоді запропонуйте вашому чоловікові разом вивчати по віршу що два тижні.
94. «Високий тиск у шлюбі спричинений холестерином, який закупорює судини вашого спілкування».
95. Чи ваші дії та реакції легко передбачити? Чи ви завжди йдете рутинною дорогою? Змініть сьогодні щось у ваших стосунках з чоловіком – здивуйте його!
96. Стрес часто робить чоловіків тихими, заглибленими в себе або давати поради чоловікові, коло він переживає стрес, натомість запропонуйте йому простір, уважне вухо, ніжні обійми або втіху від кохання.
97. У подружньому житті слід плекати здатність вільно і сміливо виявляти пристрасть і захоплення.
98. Одним з найбільших дарів, яким ви можете нагородити свого чоловіка, дати право схибити і бути недосконалим. Зрештою, ви очікуєте цього він нього правда?
99. Якщо ви вважаєте, що досягли певних позитивних змін, про які просив вас чоловік, оцініть їх за своїм і за його мірилом. Запитайте, що він про це думає. Не сперечайтеся, якщо його відповідь буде відрізнятися від тієї, на яку ви очікували.
100. Чи казали ви коли-небудь своєму чоловікові: «Ти мене так дратуєш»? Чи справді він має над вами таку владу? Може, справа в чомусь іншому? Подумайте про це.
(Поради взято з книги “Як по-справжньому любити свого чоловіка”, автор Г. Норман Райт, видавництво “Свідчадо-2009”)