Німецькі вчені з Інституту розвитку людини Спільноти Макса Планка викопали і проаналізували стоянку давніх жителів Панга-я-Саїді. Це сукупність печер, загальна довжина яких досягла тисячі метрів.
Експерти повідомили, що в цих місцях жили печерні люди близько 80 тисяч років тому. На даний момент знахідка зосереджена в 15 кілометрах від берега, тим не менш, ця протяжність могла варіюватися залежно від рівня води. За словами дослідників, у той час люди не займалися ловом риби, оскільки були зайняті полюванням і збиральництвом.
Відкриття говорять про відсутність версії різкого сплеску інновацій. Це каже про те, що люди перебазувалися в бік більш розвинених знарядь праці і навчалися обробляти камені поступово. Найпростіші кам’яні інструменти, які виявили в Панга-я-Саїді, беруть свій початок 78 років тому. а 67 тисяч років тому вже існувало досконале знаряддя, наприклад залізо і наконечник.
Через кілька тисяч років люди змогли виготовляти намисто з шкаралупи яєць страуса і раковин молюсків, трохи пізніше освоїли різьблення на кістках.