Коли в будинку з’являється маленький вихованець, то нічого крім розчулення і радості він не викликає. Проте рано чи пізно настає той день, коли малюка треба відвести до ветеринарного лікаря. І досить часто виявляється, що він до цього абсолютно не готовий! А що робити, щоб заспокоїти маленького улюбленця?
Ну, для початку давайте розберемося, коли пора нести цуценя або кошеня до ветеринара. Якщо у вихованця нічого не болить, і ви впевнені в його хорошому стані, то до двох місяців можна не хвилювати його походами до лікаря. У цьому віці тварину пора вакцинувати – це стосується як цуценят, так і кошенят. Перший похід до ветеринарного лікаря, який передбачає загальний огляд, повинен відбутися за два тижні до вакцинації. Більш детальну інформацію ви можете отримати в спеціалістів ветеринарної клінікі
Відразу варто обмовитися, сподіватися на те, що вихованець не буде хвилюватися – безглуздо. Для малюка ветеринарна клініка – це новий і досить моторошний світ, з яким він ніколи не стикався. Сторонні люди, тварини, про існування яких ваш вихованець навіть не знав, гучні звуки, гавкіт, запахи, дотики сторонньої людини, можливо, больові відчуття. Все це може викликати справжній стрес у цуценя або кошеня. І, на жаль, ніякі ваші дії не зможуть заспокоїти тварину і привести його в стан повного спокою. Однак можна постаратися мінімізувати стрес вихованця.
Як подолати дорогу
Отже, дата і час відвідування ветеринара призначені. З чого потрібно почати, поки ви ще вдома. По-перше, намагайтеся не турбувати тварину зайвий раз. Не передавайте його з рук в руки, коли починаєте збиратися. Досить часто власники маленьких цуценят вирішують перед виходом одягнути вихованця, потім передумують і роздягають його. При цьому тварина відчуває, що господарі нервують і починає робити те ж саме. Важливо забезпечити вихованцеві максимальний спокій.
Везти кошеня чи цуценя (собак в цьому віці ще не вигулюють) в клініку можна тільки в перенесенні. Ні собаку, ні тим більше кота не можна переносити просто в руках або за пазухою. При різких лякаючих звуках, вихованець обов’язково вирветься, як би міцно ви його не тримали. Це стосується не тільки маленьких, а й дорослих тварин.
Для того, щоб звір не переніс стрес вже на етапі посадки в переноску, потрібно за кілька днів до відвідування лікаря просто покладіть його перед малюком, дати обнюхати і звикнути до неї. Нехай вихованець залізе в сумку, посидить і поспить там. Ви можете навіть закрити його в перенесенні і поносити по квартирі. Так можна виконати кілька разів, поки улюбленець не стане спокійно сприймати цей предмет.
Сумку для перенесення для тварин потрібно вибрати дуже уважно. По-перше, в ній повинно бути невелике віконце з сітки або прозорої тканини, це необхідно, щоб у вихованця був огляд, і невідомості не лякала б його. Важливо також вибрати перенесення, яка не деформується і дно в якій не провисає. Нехай малюк стійко сидить в дорозі, щоб його не трясло і не стискало.
І звичайно, не забудьте про надійний замок на перенесенні, у вихованця не повинно бути жодного шансу вилізти з перенесення. А відкривати її не варто навіть в машині, тварина може втекти або почати носитися по салону, дряпаючи всіх.
Подбайте про те, щоб в маленькому тимчасовому притулку було тепло. Обов’язково підстеліть теплу підстилку і поглинаючу пелюшку, в дорозі з маленькою дитиною можуть трапитися всякі несподіванки, тому запасіться ще й паперовими серветками. Багато хто вважає, що вихованцеві для того, щоб він перестав хвилюватися потрібно дати заспокійливі, однак робити цього не можна. Для таких препаратів 2-місячний малюк ще занадто маленький.
Страшний і жахливий коридор
З цим стикалися, напевно, всі господарі маленьких і не тільки вихованців. Коли ви приходите на прийом у ветеринарну клініку і досить довго сидите в коридорі, крім вас чекають своєї долі ще кілька претендентів на прийом. І далеко не всі з них ведуть себе тихо і спокійно.
Коли хтось із чекаючих починає скиглити або гавкати, то ваш малюк може розхвилюватися досить сильно. Особливо, якщо раніше він подібних звуків взагалі ніколи не чув. Що тут можна порадити? Ну, по-перше, краще всього, перш ніж прийти на прийом до лікаря, зателефонувати в клініку і записатися на прийом в конкретний час. Звичайно, це далеко не гарантія, що саме в призначену годину ви потрапите до кабінету лікаря, але, принаймні, наблизите цей момент.
Якщо вам все-таки доводиться сидіти в компанії інших чекаючих в коридорі, то обов’язково тримайте переноску з малюком на своїх колінах. Нехай він відчуває ваш запах і розуміє, що ви поруч. Найкраще зайняти місце в коридорі, де менше народу з тваринами і відповідно, менше звуків. Якщо ж такої можливості немає, то при нормальній погоді, ви можете піти побродити на вулиці, не трясучи переноску з улюбленцем, або посидіти в машині. Попередньо, звичайно, розрахуйте час, щоб не пропустити свій прийом.
Обличчям до обличчя
Що стосується безпосередньо прийому у лікаря, то коли стороння людина починає оглядати і обмацувати цуценя або кошеня, то, як правило, маляті настільки страшно, що він дозволяє робити з собою все, що завгодно. На жаль, але з цим нічого не поробиш, вам доведеться просто почекати, поки все це закінчитися. Єдине, що ви можете зробити – це бути поруч. Нехай вихованець відчуває, що надійний тил у вашому обличчі є за його спиною і в разі чого, ви прийдете на допомогу.
Будь-який ветеринарний лікар знає, що малюк страшно переживає і боїться. І завжди спочатку дасть обнюхати свої руки і погладить вашого вихованця, щоб налагодити з ним хоч якийсь контакт. Іноді цього буває достатньо, щоб малюк трохи заспокоївся.
Виклик ветеринара додому
Щоб звести до мінімуму стрес вихованця і ймовірність зараження інфекційними захворюваннями від інших відвідувачів клініки, найоптимальнішим варіантом буде виклик ветеринарного лікаря додому. Відразу варто обмовитися, що так чинити слід в крайньому випадку. Тільки у ветеринарній клініці у вас є можливість скористатися всіма діагностичними методами, швидко здати аналізи і при необхідності здатися відразу декільком лікарям. Якщо стан вашого вихованця викликає у вас серйозні побоювання, то неодмінно віднесіть його саме в клініку.
Якщо ж ви всього лише хочете пройти загальний огляд або вакцинувати вихованця, то можна обійтися і викликом на будинок. У цьому випадку, звичайно, кошеня або щеня буде почувати себе значно спокійніше, тому і лікарю буде зручніше. Він зможе провести доскональний огляд, та й вам буде зручніше допомагати фахівця.
Похваліть за сміливість!
Після походу до ветеринара дуже важливо заохотити таке геройське поведінка вихованця, навіть якщо воно було зовсім негеройскім. Як тільки ви прийдете додому, відразу ж дайте своєму хвостатому найулюбленіше його ласощі, це значно скрасить пережиті емоції. Крім того, наступного разу таке частування буде для вихованця сигналом, що все закінчилося! Ну і, звичайно, візьміть його на руки, приголубте, заспокойте і почухайте за вушком.