Величезна кількість стародавніх золотих виробів знайдені археологами в могильнику Елеке Сази в Тарбагатайскому районі Східно-Казахстанської області.
Доктор історичних наук Зайнолла Самашев заявив, що знахідки були зроблені на двох об’єктах розкопу на цьому знаходиться в горах в Східному Казахстані могильників. Археологічні роботи тут ведуться з 2016 року.
Зараз вже знайдено близько 3000 всіляких золотих виробів. Золоті скарби датуються 7-8 століттями до нашої ери і відносяться до Сакської епосі. Це безліч жіночих прикрас, бус, застібок для одягу. Також знайдені золоті прикраси кінської збруї. Древній скарб належав знатним людям. Ступінь збереження знахідок разюча. Вони становлять величезну історичну і художню цінність.
Вражаюча ступінь розвитку технології виготовлення прикрас. Золоті намистини діаметром 1 мм якимось чином просвердлені, щоб в них можна було вставити нитку.
Археологи говорять, що, незважаючи на величезну кількість артефактів, які вони знайшли, матеріалу для продовження розкопу на цьому могильнику вистачить ще на кілька років роботи. Всього на могильнику Елеке Сази в Тарбагатайском районі в долині серед гір на висоті 1500 метрів над рівнем моря розташовані близько 300 курганів.
Східно-Казахстанська область відкриває широке поле для досліджень археологів. В рамках державної казахстанської програми «Рухани жа??иру» в Казахстані почалася реалізація проекту «Стародавні скарби».