Авторські статтіЗдоров'я

Золоті принципи харчування на всі часи

Зараз модно вести здоровий спосіб життя. Щоб обов’язково 2 літри води в день, ніякої молочки, продукти виключно без глютену, харчування інтуїтивне, адже треба вміти слухати і чути свій організм! Від всіх цих правил іноді голова йде обертом. Про те, що їсти після шостої вечора можна і потрібно, все, здається, вже зрозуміли. А з рештою як бути? Давайте розбиратися!

Знаємо, що дотримуватися деяких з цих правил складно, але, повірте, ефект не змусить себе чекати!

1. Їж, щоб жити, а не живи, щоб їсти

Харчування — не самоціль, а засіб досягнення мети. Усвідомлюючи Вищий Сенс життя і своє призначення, потрібно вживати в їжу тільки корисні продукти, що сприяють придбанню необхідних фізичних і психічних якостей для ефективних дій на шляху досягнення Вищої Мети.

2. Голод — правда, а апетит — брехня

Апетит — це бажання з’їсти що-небудь смачненьке. А голод — це з одного боку є готовність будь-яку їжу (як, наприклад, після тривалої прогулянки на природі або після напруженої фізичної праці) і з іншого боку — точне знання, яка саме їжа в даний момент потрібно організму (калорійна або вітамінна, солодка або солона, рідка або тверда, звичайна або незвичайна — крейда або сіль, наприклад, тощо).

Апетит — це результат давно розпущених почуттів і їх відсутність вольового смирення. Харчова заклопотаність або апетит можуть бути також пов’язані з несвідомим прагненням «відключитися» від стресових впливів, відволікаючись на смакові відчуття. Подібним чином можуть виникати і інші бажання, не обґрунтовані реальними потребами організму, наприклад, прагнення до сексу та ін. Зазвичай це пов’ язано з психічними перевантаженнями сучасного способу життя.

Тварини їдять, лише коли відчувають голод. А людина, розбещений достатком, давно вже став винятком з цього правила природи.

Витримка і самовладання в будь-якій життєвій ситуації звільняють від нав’язливих пристрастей і дозволяють жити з збереженням природних мотивацій організму, досягаючи повноцінного голоду.

У стані голоду народжується точне інтуїтивне знання якості необхідного організму продукту. Харчування по почуттю голоду в короткий термін усуває зайву вагу, сприяє очищенню від шлаків і повертає прадавнє природне здоров’я. При цьому живлення відбувається тільки з дійсної потреби.

Необхідно припиняти є, не доходячи до почуття насичення і повноти шлунку. Наповнивши шлунок до половини, слід залишити одну чверть його обсягу для води і одну чверть — для вільного руху в ньому перетравлюваної їжі і розширюються газів.

Найчастіше процес перетравлення супроводжується великою витратою енергії з вже наявного її запасу в організмі. У випадках переїдання або харчування важкоперетрвалюваною їжею часто виникає ситуація, коли кількість одержуваної з порції їжі енергії можна порівняти з кількістю енергії, що витрачається організмом на її перетравлення. Зазвичай в таких випадках людина після їжі стає сонним, ледачим і ще довго після їжі відчуває занепад сил. Крім того, переїдання є ударної навантаженням для органів травлення і призводить до їх захворювань.

Зниження кількості споживаної людьми їжі частково вирішує також і екологічну проблему збереження ресурсів природи, обмежуючи її надмірне використання і дозволяючи їй відновлюватися.

3. Як п’єш — так і живеш

Організм людини значною мірою складається з води. І від її кількості та якості залежить обмін речовин. Керуючи питним режимом, можна чинити істотний вплив на внутрішні ритми і стан організму.

Багато хто вважає, що від великої кількості води товстіють, і намагаються пити якомога менше. Насправді товстіють не від води, а від того, що приймають з їжею занадто велику кількість солі, яка утримує в організмі воду.

Вода — це сік життя. І без достатньої кількості води, рослини, наприклад, засихають. Або навпаки — розквітають, коли їм достатня води. Людина, звичайно ж, не рослина, але його обмін речовин точно так само залежить від необхідної кількості води в організмі.

Крім того, люди набувають надмірна вага через порушення балансу споживання і витрати енергії — кількості спожитої їжі і витрачаються на активну фізичну і психічну діяльність калорій.

У країнах з помірним кліматом добова потреба організму у води становить 1,5—2 літра взимку і 2-3 літри влітку.

Керуючи питним режимом, можна впливати на виникнення почуття голоду. І в залежності від індивідуального способу життя і обставин можна провокувати його швидке виникнення або, навпаки, пізніший прихід. Так, якщо стає зрозумілим, що можливість поїсти з’явиться в строго певний час і потім такої можливості не буде, а почуття голоду до цього часу навряд чи настане, то можна стимулювати його поява, випиваючи по півсклянки води кожні 15-20 хвилин. Тоді голод з’явиться швидше. Якщо ж, навпаки, голод вже з’явився, а можливості поїсти поки ще немає, то пити воду взагалі не слід. Або ж можна випити трохи завару з трав. Це притуплює відчуття голоду до появи можливості поїсти.

У будь-якому випадку краще випивати за півгодини перед їжею півсклянки води або завару з трав. А після їжі, випиваючи воду або завар трав і промиваючи рот і стравохід, слід обмежувати її кількість, щоб уникнути розведення шлункового соку і погіршення травлення.

4. Тверду їжу — пий, а рідку — їж

В процесі травлення взаємодія їжі зі слиною має важливе значення. Слина — це активні біохімічні речовини, абсолютно необхідне для повноцінного переварювання їжі. І для того, щоб воно виділялося і брало участь у процесі травлення, тверду їжу потрібно пережовувати до стану рідкої суміші зі слиною, без решти непережованих шматочків їжі. А рідку їжу (молоко, супи, компоти, соки, відвари трав тощо) не потрібно поспішати ковтати, а спочатку робити «дегустаційні» руху мовою і щелепою, змішуючи їжу зі слиною. Лише після цього можна її ковтати.

Запивання їжі водою не замінює травної функції слини, розбавляє шлунковий сік і не сприяє нормальному травленню.

5. Насолоджуйся порожнім животом

Жити потрібно, зберігаючи спокій. І коли їси, то не потрібно поспішати або прагнути з’єднання їсти побільше, навіть якщо їж делікатес. Їжа повинна залишатися у роті до тих пір, поки відчувається її смак. Така техніка дозволяє отримати максимум смакових відчуттів з мінімуму їжі. Користуючись цією технікою, можна з однієї сторони довго насолоджуватися смаковими відчуттями і з іншого боку — насичуватися третьою частиною звичної кількості їжі. Так як насичення центрів мозку залежить від кількості одержуваних сигналів від рецепторів ротової порожнини, зубів та ін., а не від відчуття повноти шлунку. Така техніка дозволяє уникнути переїдання, зашлакованості і ожиріння.

6. Не ганяйся за двома зайцями

Те, що робиться без відволікання уваги, виконується набагато більш якісно, ніж те, що супроводжується паралельною діяльністю.

Не потрібно поєднувати їжу з чимось, що відволікає увагу від неї. Наприклад, із читанням, бесідою, переглядом телевізора і т. п. При відволіканні уваги центри мозку не отримують достатня інформаційних сигналів про якості і кількості споживаної їжі. Це призводить до ненаситності, неякісного пережовування, неправильне поєднання продуктів і переїдання з усіма витікаючими наслідками.

Під час їжі потрібно думати про їжу, про її чудових якостях, користь і насолоду, яку вона дарує, отримуючи радість і максимум позитивних емоцій. Прийом їжі — це неподільний ритуал, молитва Вищому Ідеалу.

7. Ранок починається ввечері

Не потрібно їсти менше ніж за 4 години перед сном. А краще — за 7 годин перед сном. Багатьом це здасться дивним. Але для такої позиції є ряд серйозних підстав.

По-перше, їжа нормально перетравлюється і рухається в шлунку і кишечнику, тільки поки людина не спить і рухається. А головне — поки тіло знаходиться у вертикальному положенні, напрямок гравітаційної складової сприяє легкому рухові їжі в кишечнику. Якщо ж їсти перед сном, то під час сну, коли всі процеси життєдіяльності загальмовуються, гравітаційна складова, спрямована перпендикулярно по відношенню до тіла людини, що лежить не допомагає руху їжі в кишечнику, що призводить до її застою і бродінню, зашлакованню організму, утворення на стінках кишечника калових каменів, збільшення обсягу кишечника і живота, погіршення перистальтики кишечника, розвитку захворювань органів травлення, поганого сну і недостатнього відновлення за ніч. А вранці — до важкого пробудження, набряклості, неприємного запаху з рота і інших ускладнень.

І по-друге, пропонований час прийому їжі перед сном пов’язано з дійсною швидкістю перетравлення тих або інших продуктів харчування. Вуглеводна їжа (овочі, фрукти, злаки і т. д.) повністю перетравлюється і проходити через кишечник приблизно за 4 години. А білкова їжа ( м’ясо, бобові, горіхи і т. д.) — за 7 годин.

Взагалі, для стимулювання потужного обміну речовин, підвищення витривалості, фізичної сили, зміцнення здоров’я і збільшення тривалості життя найкращим є харчування один раз на день — вдень.

Ні одній людині, якщо він не хворий або не «покалічений» цивілізованими звичками, не захочеться їсти вранці відразу після сну. Слабка потреба в їжі може з’явитися не раніше ніж через годину після пробудження, але вона і близько не схожий на голод, який по-справжньому набирає сили не раніше ніж через 4 години після сну, а то й пізніше. Таке почуття голоду рідко з’являється до сну. А те, що змушує людей бути постійно «стурбованими їжею», є, як правило, не голодом, а реакцією на стреси в сучасних умовах життя.

8. Не муч себе

Насильство по відношенню до себе так само згубно, як і по відношенню до інших.

Ніколи не слід робити «різких рухів» в житті, і набагато корисніше пом’якшувати контрасти.

Якщо виникла необхідність змінити звичний раціон харчування і виключити з нього якісь продукти, то краще це робити плавно і поступово, щоб обмін речовин встиг перебудуватися і зменшилася «тиск» звичок.

Ніколи не потрібно обмежувати свої звички, шляхом жорстких вольових заборон та придушення (насильства). Такий підхід спрямований на боротьбу з наслідком, а не з причиною.

Вольова заборона не усуває коренів звичок (пристрастей), а навпаки, живити і зміцнює їх. Коли він діє проти звички, то (дія дорівнює протидії) блоки в пам’яті, що зберігають «атрибути» звички, живляться енергією уваги і посилюються. Це веде до зростання сили бажання з’їсти заборонений продукт (подібно води річки, на якій поставили дамбу, а її джерело не висох). Такий хибний підхід рано чи пізно призведе до «вибуху» і переїдання забороненого продукту в кількості, значно більшому, ніж якщо б чоловік продовжував його їсти, як звичайно.

Звички містяться в пам’яті. Насамперед слід діяти на рівні управління увагою.

Якщо увагу повертається до блоків пам’яті, що містить чуттєву інформацію про смак продуктів, до яких сформована звичка (або пристрасть), то його треба спокійно, м яко і ненав’язливо відволікати від цих блоків і переключити на щось інше, без залишку спогадів. Без підживлення енергією уваги інформація в пам’яті послаблюється і згасає (джерело річки висихає). Так потрібно поступово заміщати були в пам’яті старі звички новими, містять інформацію про те, що ця їжа — не для вас і вона взагалі не їстівна, як солома або земля. Такі зміни у свідомості вимагають деякого часу й активного самовиховання, але це вірний шлях до успіху.

9. Чистота — ознака божественності

Для збереження здоров’я необхідно підтримувати не тільки зовнішню, але і внутрішню чистоту, що значною мірою залежить від якості їжі і води, а також від процесів природного і спеціального очищення організму.

Будь-який власник машини добре розуміє, що її робота залежить від чистоти бензину, масла і повітря в двигуні. І звичайно ж, знає, що моторесурс прямо залежить від вмісту чужорідних часток у маслі картера двигуна, а його потужність визначається якістю бензину. Але ось те, що людський організм точно так само потребує чистому паливі, змащення і регулярної профілактичної чищенні, багатьом чомусь зрозуміти дуже важко. Вони курять, п’ють, вживають наркотики, розтрачуючи життєву силу через секс, їдять продукти, які з природних критеріями не є їжею взагалі, і т. д. Їм ніколи або лінь. Їм просто ніколи любити себе, але зате є коли прагнути до того, що престижно (але нерозумно). А адже живого організму потрібно набагато менше, ніж машині, тому що він набагато більш економічний і сам бореться за себе. Він має механізми самоочищення і самовідновлення. І якщо йому хоча б не заважати, то міняти деталі не доведеться багато років. А якщо йому трішечки допомагати, то він буде служити вірою і правдою» до глибокої старості.

У традиції йоги накопичений багатий досвід очисних заходів для відновлення, оздоровлення і зміцнення організму, який у світі запозичують всі, хто займається оздоровленням, — від одинаків-ентузіастів до найбільших медичних корпорацій, які культивують методи реабілітації. В даний час вже видано безліч спеціальної та популярної літератури, де можна знайте відповіді на всі питання з приводу спеціальних методів очищення організму.

Що ж стосується природного самоочищення організму, то потрібно запровадити регулярне правило здійснювати щотижня повне голодування від 24 до 48 годин. У цей період усі органи травлення добре відпочивають, самоочищаються і відновлюються. Це голодування краще проводити у вихідні дні, коли є можливість уникати стресових ситуацій і контролювати стан психіки, тобто бути спокійним. З метою кращого очищення і нормалізації обміну речовин голодування можна супроводжувати питтям води або заварів з трав.

У спеціальних випадках голодування може бути «сухим», тобто без пиття зовсім.

Якщо організм дуже зашлакований і послаблень, є захворювання внутрішніх органів та обмін речовин уже порушений, то виправити це можна тривалим голодуванням — від 3 до 50 днів. Але це можна робити тільки після попередньої детальної теоретичної підготовки та під керівництвом фахівців.

Говорячи про чистоту їжі і чистоті свідомості, потрібно пам ” ятати не тільки про чистоту продуктів харчування, але й про чистоту способів добування їжі. Від цього залежить чистота «тонких» причинно-наслідкових планів людського буття.

10. Що ти їси — то ти і є

Організм формується з тих елементів, які до нього надходять. І він набуває якості цих елементів.

Їжте тільки свіжу, чисту, приємну на смак, живу, вітамінну та повну енергії їжу. Забудьте про те, що на Заході люди з досвідом вже давно називають «джанк фуд» («сміттєвою їжею»), — про всіх цих чіпсах, гамбургерах, консервованих сосисках, майонезах і т. п.

Нерозумно прагнути вживати якомога більших кількостях дорогі і дефіцитні, а значити, «престижні» продукти. Адже при цьому харчується не організм, а самостверджуюче почуття власної винятковості. Користі для організму від таких продуктів, як правило, ніякої, частіше — одна шкода.

Вже багато в світі почали розуміти, що по-справжньому престижно — бути здоровим і сильним, виглядати красивим і завжди добре себе почувати.

Керуючи раціоном харчування, можна свідомо впливати на формування свого тіла, стан почуттів, свідомість і причинно-наслідкові зв’язки (частку). Це факт, перевірений століттями і практичним досвідом багатьох натуралістів.

11. Не поєднуй несумісне

Переварювання різних продуктів відбувається за рахунок різних біохімічних реакцій: кислотних або лужних. Поєднання таких продуктів в одному прийомі їжі призводить до кислотно-лужної нейтралізації і утворення непотрібних солей, що істотно ускладнює процес травлення.

Для того щоб уникнути подібних явищ, слід враховувати сумісність продуктів в одному прийомі їжі. Для цього розроблено безліч спеціальних теорій сумісності. В якості прикладу пропонується таблиця сумісності продуктів, складена Андрієм Сідерським на підставі робіт Венцеслава Евтімова, болгарського автора книг з йоги, та інших літературних джерел.

 1. Крохмалисті овочі: картопля, стара морква, стара буряк, гарбуз, ріпа, бруква тощо
 2. Злаки: зерна, крупи, борошно і продукти з її змістом, пророслі злаки.
 3. Некрохмалисті овочі: трави, молоді коренеплоди, білі коріння, капуста, салат, редис, редька, помідори, огірки і т. п.
 4. Білкові продукти: бобові, горіхи, яйця, ікра та ін
 5. Свіжі ягоди і фрукти.
 6. Молочні продукти, крім топленого масла.
 7. М’ясо і риба (бажано з раціону поступово виключити).
 8. Рослинні жири і топлене масло.
 9. Дині і банани.
 10. Шоколад і какао (в обмежених кількостях при великих витратах енергії).
 11. Сухофрукти.

12. «Догм немає» — говорити догма перша

Визначаючи режим і раціон харчування, слід, звичайно, враховувати всі вищевикладені приписи і правила, але ніколи не слід забувати орієнтуватися насамперед на хороше самопочуття і керуватися інтуїтивним чуттям здорового глузду

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

five + 18 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.