Авторські статтіТехно

Зірка-підліток Gaia 17bpi демонструє «сплеск зростання»

Gaia 17bpi – тільки 25-й член класу FU Ori, виявлений на сьогоднішній день, і один з дюжини,що демонструє «сплеск зростання».

Вчені виявили, що молода зірка піддається рідкісного сплеску зростання, який дає захоплюючий погляд на розвиток цих далеких зоряних об’єктів. Нововідкрита зірка, названа Gaia 17bpi, належить до групи зірок, відомих як FU Ori’s, названої на честь першого члена групи, FU Orionis, знайденого у сузір ‘ ї Оріона.

Зазвичай зірки FU Ori, яким менше декількох мільйонів років, заховані за густими хмарами пилу, тому їх важко спостерігати. Дослідники з Університету Ексетера у Великобританії помітили, що зірка-підліток вступила в драматичну фазу еволюції, коли обертається навколо матерія, що падає на зірку і, таким чином, збільшує її масу. Команда змогла побачити цей зоряний вибух в інфрачервоному та видимому світлі.

«Щоб знайти цю зірку, знадобилося багато терплячого очікування та ретельного аналізу даних, але як тільки ми зрозуміли, що відбувається, результати перевершили всі очікування», – сказав Тім Нейлор, професор Університету Ексетера. «Це також дає нам уявлення про події, які могли статися, коли планети нашої власної Сонячної системи почали формуватися з диска матеріалу навколо Сонця», – сказавши Нейлор.

Gaia 17bpi була вперше виявлена супутником Gaia Європейського космічного агентства, який безперервно сканує небо і робить точні вимірювання зірок у видимому світлі. Коли Гайя зауважує зміна яскравості зірки, астрономічне співтовариство відправляє попередження. Освітлення зірки було незалежно зафіксовано в інфрачервоному світлі супутником NASA, які полюють на астероїди, в тій же самий годину, коли Гайя бачила його, а також півтора року тому.

Космічний телескоп NASA Spitzer, що зчитує інфрачервоне випромінювання, також двічі ставши свідком початку фазі освітлення зірки в 2014 році, що дало дослідникам величезна кількість інфрачервоних даних.

«Ці події FU Ori надзвичайно важливі в нашому сучасному розумінні процесу зореутворення, але вони залишаються майже міфічними, тому що їх було так важко спостерігати», – сказала Лінн Хілленбранд, професор Caltech. «Це фактично перший раз, коли ми бачили одне з цих подій, коли воно відбувається як в оптичному, так і в інфрачервоному світлі, і ці дані дозволили нам відобразити рух матеріалу через диск і на зірку», – сказала Хілленбранд.

Отримані дані проливають світло на деякі давні загадки, пов’язані з еволюцією молодих зірок, в тому числі ті, як зірка набуває всю свою масу. Теоретики считают, що події FU Ori, в яких маса скидається з диска на зірку протягом приблизно 100 років, можуть допомогти вирішити цю загадку. Дослідження показує, як матеріал рухається від середини диска, в області, розташованої навколо однієї астрономічної одиниці від зірки – відстані між Землею і Сонцем – до самої зірки.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України