Україна може відмовитися від виконання зобов’язань Будапештського меморандуму, якщо їх не виконуватимуть інші держави-підписанти.
Про це заявив Володимир Зеленський під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції, передає “Еспресо.Захід”.
“В України є право вимагати перейти від політики умиротворення до забезпечення гарантій безпеки та миру.
З 2014 року Україна тричі намагалася скликати консультації держав-гарантів Будапештського меморандуму. Три рази – і всі безуспішно. Сьогодні Україна зробить це вчетверте. Я, як президент – вперше. Але й Україна, і я робитимемо це востаннє.
Я ініціюю проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму. Скликати їх доручено міністру закордонних справ. Якщо вони знову не відбудуться, або за їх результатами не буде гарантій безпеки для нашої держави, то Україна матиме повне право вважати, що Будапештський меморандум не працює й усі пакетні рішення 1994 року були поставлені під сумнів”, – наголосив Зеленський.
Ще одну безпекову зустріч президент анонсував найближчим часом.
“Я пропоную невдовзі скликати саміт держав постійних членів Ради безпеки ООН, за участю України, Німеччини та Туреччини. Мета такої зустрічі – розв’язання безпекових викликів у Європі та напрацювання нових безпекових гарантій для України. гарантій на той час, поки ми не є членом оборонного альянсу і фактично знаходимось у “сірій зоні”, у безпековому вакуумі”, – заявив президент України.
Також Володимир Зеленський озвучив низку заходів, яких Україна чекає від європейських партнерів. Це – підтримка України та її обороноздатності, постачання новітніх озброєнь для ЗСУ, надання чіткої європейської перспективи та конкретних часових рамок вступу в НАТО, вироблення ефективних пакетів санкцій для стримування агресії російської агресії та гарантія енергетичної безпеки Україну.
Довідково. Будапештський меморандум – це міжнародна угода, укладена 5 грудня 1994 року між Україною, Росією, Великобританією та США. Угода стосувалася безпекових гарантій Україні у зв’язку з набуття неї статусу неядерної держави. За меморандумом Україна відмовилася від ядерної зброї, яка залишилася на її території після розпаду СРСР, а Росія, Великобританія та США натомість зобов’язалися поважати суверенітет та теперішні кордони України.