Австрія стала однією з останніх країн ЄС, яка запропонувала президентові України Володимиру Зеленському хоч і не в офіційному форматі виступити в парламенті.
«Сьогодні 400 день війни, яку переживає наша країна. Щодня ми втрачаємо наших громадян у цій боротьбі», – сказав президент України Зеленський на початку свого виступу. Він також підкреслив, що важливо не бути морально нейтральним по відношенню до зла, що також спонукало його подякувати Австрії.
Зеленський попросив і про подальшу допомогу – рятувати життя. На завершення глава держави наголосив, що Україна не хоче нічого, окрім «світу, безпеки, свободи та спокою». Він також запросив депутатів Європарламенту з’їздити в Україну і переконатися в цьому на власні очі.
FPÖ були єдиною фракцією, яка виступила проти виступу українського президента
Як було обіцяно, партія також висловила протест проти появи Зеленського. Після привітання президента Національної ради Вольфганга Соботки (ÖVP) депутати від FPÖ були єдиними, хто не аплодував. Натомість сині дістали таблички з написами «Місце за мир» та «Місце за нейтралітет» і поставили перед собою. Потім вони разом вийшли із зали. Голова клубу Герберт Кікл раніше звинуватив інші фракції в тому, що вони «перейшли до небезпечної та недиференційованої риторики остаточної перемоги».
Під час виступу українського президента були відсутні також 18 (!) із 40 депутатів від SPÖ, зокрема сама лідерка Памела Ренді-Вагнер. Крім того, за заявою SPÖ, це був захід Вольфганга Соботкі, а не парламентська зустріч.
У залі пленарних засідань за дебатами з галереї стежили численні відвідувачі, зокрема, федеральний президент Олександр Ван дер Беллен та посол України Василь Хімінес. З іншого боку, близько сотні провокаторів – представників культурного життя та лівих груп провели демонстрацію перед парламентом проти виступу Зеленського. Активіст Стефан Кризмунич, наприклад, заявив про «ганьбу для республіки», що президенту, який відкрито співпрацює з ультранаціоналістами, ліквідує опозицію та терпить чорні списки, дозволили виступити у парламенті Австрії.
На плакатах прорашистів були: «Світ, свобода, стабільність. Забезпечте наш нейтралітет», «Ніколи більше фашизму , «Зупинити війну — за нейтральну Україну! Світ з росією» та «За мир у всьому світі». Між ними також майоріли російські прапори.
Тим часом Соботка наголосив, що «політична, фінансова та гуманітарна підтримка України викликає особливу турботу». Австрія вже підтримала Україну більш як на 129 мільйонів євро. “Ми продовжимо цю допомогу.” Майже 94 тисячі українських переселенців знайшли притулок в Австрії. Спікер запевнив Зеленського, що Австрія також братиме участь у повоєнному відновленні України «як у рамках ЄС, так і на двосторонній основі, конкретно та активно». Соботка заявив: «Офіційна Австрія нейтральна у воєнному відношенні, але не політично».
На пленумі, який одразу слідує за заходом із виступом Зеленського, українцям буде надано необмежений доступ до австрійського ринку праці.
Після початку війни Зеленський зміг виступити у парламентах майже всіх 27 країн ЄС. Цього поки що не сталося в Болгарії, яка застрягла в перманентній кризі і в неділю вп’яте за два роки проводить парламентські вибори. У Софії проросійські партії запобігли цьому, стверджуючи, що парламент Болгарії має спочатку обрати уряд. В Угорщині, яка вважається дружньою росією, Зеленського також не запросили до парламенту.