До 70% організму людини становить вода, яка знаходиться в клітинах нашого тіла і поза ними. Не лише кров, але також органи і м’яка м’язи людського тіла містять у собі воду, а саме: приблизно 75% м язів, близько 50% жиру і 50% кісток – вода. Складна система гормонів та простагландинів (гормоноподібних речовин) бере участь в регуляції рівня води в організмі. Це означає, що надмірну рідину нормально функціонуючі нирки швидко виводять з сечею, а недостатнє вживання води, відповідно, призводить до менш частого сечовипускання. Затримка води може спостерігатися у різних ділянках тіла і з різних причин, про які розповімо в цій статті.
Причини затримки води в організмі: чому з’являється набряклість
Рідина, багата поживними речовинами, вітамінами і киснем, постійно надходить і капілярів в навколишні тканини. Така рідина називається тканинною, вона живити клітини і повертається назад в капіляри. Затримка води може спостерігатися у разі зміни тиску усередині капілярів або збільшення їх проникності.
Лімфатична система складається з мережі лімфатичних судин, які «відводять» лімфу від тканин і випускають її назад у кров. Однак у випадку надмірної кількості рідини лімфатична система може не справлятися, що призводить до затримки рідини в тканинах. Це призводить до появи набряків в різних частинах тіла, у тому числі в області живота (асцит) або ніг (едему).
Нормальний тиск у кровоносних судинах частково підтримується здатністю серця перекачувати кров. Однак у випадку застійної серцевої недостатності спостерігається зміна кров’ю трав’яного тиску, що призводить до затримки рідини, особливо в ногах. Також не виключено накопичення рідини в легенях, в результаті чого у пацієнта спостерігається тривалий кашель.
Можливі причини затримки рідини в організмі: порушення роботи нирок, серця, лімфатичної системи, фізична неактивність, гормональний дисбаланс, неправильне харчування.
Нирки відповідають за фільтрацію крові і виведення зайвої рідини і непотрібних речовин з організму. Якщо кровотік в нирках порушується або їх канальці не можуть нормально працювати через пошкодження, хвороби або обструкції, вода не виводиться належний чином з організму.
Вагітність. Тиск матки на вені, розташовані в області тазу, може призвести до затримки води в організмі під час вагітності. Як правило, симптоми проходять після народження дитини.
Фізична неактивність. Фізична активність стимулює потік крові до серця. Якщо струм крові недостатньо швидкий, це призводить до підвищення тиску в капілярах, що тягне за собою не тільки набряклість, але і розрив капілярів, а також розвиток варикозного розширення вен. Також вправи необхідні для стимуляції лімфатичної системи.
Білок. Людині потрібна певна кількість білка для підтримання водного балансу в організмі, тому нестача білка в раціоні ускладнює повернення води з тканин в капіляри.
Гістамін. При наявності запальних процесів в організмі виділяється гістамін, який провокує розширення стінок капілярів та підвищення їх проникності з метою прискореного переміщення білих кров’ю дерев’яних тілець до місця запалення (інфекції). Проте в разі тривалого запалення затримка води може перерости в хронічну форму.
Лікарські препарати з вмістом естрогену, нестероїдні протизапальні препарати, бета-блокатори.
Затримка рідини перед менструацією, як вважають фахівці, є результатом гормональних змін і особливостей харчування.
Надмірне вживання солі призводить до затримки рідини в організмі.
Нестача вітамінів групи В низький рівень альбуміну також можуть стати причиною затримки води.
Алергічні реакції. У деяких людей набряклість може бути результатом алергічної реакції на певні продукти або укуси комах.
Проблеми зі щитовидною залозою також можуть стати причиною затримки води в організмі.
Відповідно, позбутися затримки рідини в організмі можна, з’ясувавши причину її виникнення. Нижче estet-portal.com більш детально розповість:
- які заходи слід вжити у разі регулярної затримки води в організмі;
- які трави та продукти харчування допоможу зняти набряклість.
Як вирішити проблему затримки води в організмі
Щоб знизити ризик затримки води в організмі і запобігти її подальшому появу, рекомендується:
- регулярно робити вправи (хоча б півгодинна прогулянка кожен день) – вони допоможуть позбутися від набряклості в ногах, особливо виявляється в кінці дня;
- для поліпшення кровообігу пару раз в день піднімати ноги;
- носити компресійну білизну, якщо рідина затримується в області нижніх кінцівок;
- обмежити вживання солі;
- робити спеціальні масажі (у кваліфікованого фахівця);
- спробувати йогу для поліпшення струму лімфи.
Найбільш ефективний спосіб позбавлення від затримки води в організмі підкаже лікар після збору анамнезу і проведення необхідних діагностичних заходів. Пам ” ятайте, що часта набряклість – можливий симптом серйозних захворювань, який не можна ігнорувати.
Крім вищевказаних рекомендацій, існують певні трави та продукти харчування, які допоможуть позбутися від набряклості.
Трави й продукти, які допоможуть боротися з затримкою води в організмі
Щоб протистояти затримці води в організмі, необхідно скорегувати раціон харчування і переконатися, що Ви:
- не зловживаєте сіллю;
- не вживаєте занадто багато солодкого;
- не зловживаєте алкоголем і кавою;
- пити достатню кількість води протягом дня.
Також вирішити проблему набряклості допоможуть наступні відвари:
- відвар фенхелю і анісу (на 1 чайну ложку фенхелю взяти половину чайної ложки анісу; додати трави в киплячу воду (1 склянка), варити протягом 20 хвилин і настоювати ще 10 хвилин; піті один або два рази на день через 15 хвилин після їжі);
- настій хвоща (чотири об’єм керамічних ложки подрібненого хвоща залити 0,5 л окропу і настоювати 20 хвилин, вживати по 3 столових ложки 4 рази на добу);
- чай з ромашки аптечної також відмінно справляється з набряками і покращує травлення;
- петрушка, кріп і селеру – продукти, що володіють сечогінними властивостями, тому при схильності до набряків їх рекомендується включити в раціон.
Сподіваємося, вищенаведена інформація допоможе Вам позбутися від набряклості і запобігти затримку рідини в організмі