Щороку на ринку з’являється велика кількість нових успішних IT-компаній, і вивчивши їх бекграунд, можна побачити цікаву картину. Значну частину стартапів запускають дуже молоді підприємці, причому роблять це самостійно.
На думку Руслана Тимофєєва, засновника венчурного фонду Adventures Lab, бізнес-сфера молодшає, і цей процес спостерігається майже в усьому світі. Інвестор пояснив, що мотивує сучасну молодь ставати частиною технологічного прогресу, і розповів, чи може Україна наздогнати цей тренд.
Бізнес по-американськи
Сполучені Штати часто називають хабом підприємницької діяльності. У цій країні регулярно з’являються IT-стартапи, оскільки місцеві фаундери не бояться втілювати в життя інноваційні ідеї, а інвестори не бояться ці ідеї фінансувати. Руслан Тимофєєв переконаний: бізнес у американців у крові, і потяг до успішного підприємництва у них виховується з ранніх років.
Спершу діти продають біля будинку лимонад, приготовлений власними руками, а перехожі неодмінно купують його за реальні гроші та хвалять хлопців за хорошу роботу та серйозний підхід до справи. Потім малюки підростають, вступають у скаутський рух та починають ходити по домівках, щоб продати сусідам печиво.
Саме так, за допомогою гри, дорослі залучають молоде покоління до справжніх ринкових відносин. Вони пояснюють, як призначати ціну за товар, як взаємодіяти з потенційними клієнтами та привертати їхню увагу в умовах конкуренції з іншими дітьми. Іншими словами, юні американці дізнаються, що таке бізнес, яку ціну мають гроші, а найголовніше — навчаються продавати товар (пітчити). Всі ці навички стануть у нагоді їм у майбутньому, коли вони вирішать стати підприємцями та запустити власний проект.
Бізнес-освіта в Україні
Руслан Тимофєєв переконаний, що досвід, здобутий у дитинстві, багато в чому визначає те, яку роль зіграє людина у розвитку своєї країни у майбутньому. Американські діти грають у бізнесменів, і в результаті США стають батьківщиною успішних корпорацій та двигуном технологічного прогресу. У нашій країні справи інакше.
Українські батьки, виховані радянською школою, прищеплюють синам та дочкам любов до науки і при цьому вчать їх не спілкуватися з незнайомими людьми на вулиці, переймаючись їхньою безпекою. З одного боку, це правильно, а з іншого — діти виростають у талановитих, кваліфікованих спеціалістів та авторів по-справжньому корисних інноваційних ідей, але, на жаль, не розуміють, як продати ці ідеї інвесторам, бо не вміють спілкуватися. Вітчизняні бізнесмени не мають навичок грамотного пітчингу, як у американців, тому в країні так рідко з’являються успішні проекти світового рівня.
Втім, підхід українців до підприємницької діяльності останніми роками став змінюватися, зазначає інвестор. І почалося все із освіти. У країні стали з’являтися нові навчальні ініціативи, завдяки яким школярі та студенти можуть не лише здобувати профільні знання, а й дізнаватися, як бути бізнесменом.
Однією з таких ініціатив став запущений компанією GoGlobal навчальний проект Business Camp, в якому Руслан Тимофєєв став спікером. Свій виступ він присвятив темі пітчингу розповів юним учасникам про те, як презентувати та продавати свої бізнес-ідеї інвесторам. Глава Adventures Lab сподівається, що подібні проекти з’являтимуться в Україні частіше, що вони принесуть користь молодому поколінню та навчать їх перетворювати свої задуми на успішні стартапи.
Що потрібно сучасному бізнесу
Розвиток багатьох сфер діяльності прискорюється, і підприємництво не стало винятком. Сьогодні вже нікого не здивуєш, що фаундерами компаній стають юні студенти. Мине час, і суспільство звикне до думки, що мільйон може заробити навіть підліток, який вирішує самотужки втілити в життя чудову ідею.
Руслан Тимофєєв підкреслює, що сучасний бізнес потребує сміливих, амбітних та креативних людей, які мріють стати частиною прогресу та інновацій. І зовсім неважливо, у якому віці вони вирішать присвятити себе цій діяльності. Підростаючому покоління доступна величезна база знань, завдяки якій воно може отримати необхідну експертизу і стати успішними набагато швидше, ніж попередники. Саме так і відбувається процес омолодження бізнесу.
Тим часом українським підприємцям та інвесторам треба навчитися бачити у молоді не просто підлітків, які незвичайно одягаються та говорять на незрозумілому сленгу, а людей, які незабаром, можливо, створять революційну технологію, здатну змінити світ. Ось чому представникам бізнес-спільноти слід підтримувати ініціативи на зразок Business Camp, вважає Руслан Тимофєєв. Він не сумнівається, що такі проекти формують у сучасних школярах та студентах упевненість у своїх силах та готовність стати драйверами технологічного прогресу в Україні.