З приводу подій, які відбулись 4 червня 2017 року Божого в м. Коломия Івано-Франківської області на кладовищі “Монастирок” в храмі Благовіщення Пресвятої Богородиці, в якому останнім часом здійснювала богослужіння громада Української Православної Церкви (Московського патріархату), заявляємо наступне:
1. Коломийсько-Чернівецька єпархія УГКЦ, як і вся Українська Греко-Католицька Церква, послідовно виступає за збереження в Україні міжконфесійного миру та злагоди й нікому не наказує і не рекомендує захоплювати силою храми чи будь-яке інше майно. Зазначені події були ініціативою не Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ а місцевої громади міста Коломиї, оскільки на черговій сесії міської ради м. Коломиї знову актуалізувалось питання щодо збереження історичної цінності цього храму.
2. Храм Благовіщення Пресвятої Богородиці, який знаходиться на кладовищі “Монастирок” в Коломиї, є історичним храмом Української Греко-Католицької Церкви і відмовлятись від нього на користь інших релігійних конфесій ми не маємо жодного морального і юридичного права.
3. Ми закликаємо усіх до спокійного і справедливого вирішення цього питання, беручи до уваги той факт, що наша громада виказала жест братньої любові і порозуміння, висловивши згоду на використання цього храму громадою Української Православної Церкви (Московського патріархату), допоки вони не збудують свого храму. На даний час православна громада збудувала свій храм, в якому відбуваються богослужіння, тому ми вже давно очікуємо, відповідно до чесності сумління, коли храм Благовіщення Пресвятої Богородиці, що на кладовищі “Монастирок” в Коломиї, буде повернений законним власникам.
Нагадаємо, що 4 червня 2017р. з ініціативи громадських активістів від міської ратуші до символічної Могили борцям за незалежність України пройшла велелюдна хода, в якій взяли участь представники різних політичних партій та громадських організацій, духовенство УГКЦ, представники депутатського корпусу та виконавчих структур.
Після панахиди представники духовенства увійшли до нашої Святині – церкви Благовіщення, де, після нетривалих перемовин з правлячим парохом, здійснили богослужіння. Важливо відмітити: до сьогоднішнього дня в храмі здійснювала відправу громада УПЦ (Московського патріархату).
“В країні війна, а московський патріархат керується ідеями загарбника, тому ми не хочемо, щоб коломийська святиня мала якийсь зв’язок із окупантами!” – обурюється громада міста. Наразі у церкві закінчилась вечірня, парафіяни розійшлись, а вхід до храму опечатали. У вівторок буде створена робоча група у складі представників усіх парафій міста та району.
Без конфліктів, криків й сутичок коломияни звернулися до вірян і наставників церкви з єдиним: дозволити всім містянам відвідувати церкву, адже наразі багатьох патріотів зупиняє підпорядкованість Благовіщинської церкви московському патріархату. З метою уникнення загострення ситуації представники влади, громадських активістів, священнослужителів різних конфесій та силових структур провели тривалі консультації, в наслідок яких було прийняте наступне рішення:
будь-які богослужіння в церкві тимчасово припинити;
створити робочу групу з представників різних конфесій, влади, представників депутатського корпусу, які вже у вівторок повинні провести першу зустріч з метою віднайдення шляхів виходу з даної ситуації.
Таким чином Коломия вкотре показала свою цивілізованість: без криків та сутичок, без силового протистояння складне питання розв`язане. Нагадаємо, що питання патріархальної приналежності Благовіщинської церкви порушив атовець Василь Кузьмин, його підтримали депутати Коломийської міської ради на травневій сесії.