Часто чую питання: що таке євроінтеграція в дії? Що для цього робите, а що робить уряд? Як це оцінити?
Про це можна говорити багато і говорять багато. І про демократію, і про боротьбу з корупцією, і про введення європейських стандартів в освіту і медицину, і про безвізовий режим з ЄС, і про інвестиційний клімат.
Але я відповів би, що починати потрібно з євроремонту. У буквальному сенсі. З євроремонту того, що найближче кожній українській родині. З її будинку і з двору. Звідти, звідки людина щодня виходить вранці і куди повертається ввечері.
Більшість українців живуть в багатоквартирних будинках. Всього в Україні їх близько 220 тисяч. 80% з них потребують модернізації: тепло не тримають, труби та дахи течуть, ліфти ламаються, сміття не вивозиться. Далі ви самі можете продовжити цей ряд.
За оцінками експертів, ціна питання $ 15 млрд. В бюджеті їх немає. Де взяти? Очевидно, що це можуть бути кредити. Саме такий підхід дозволив модернізувати житловий фонд в країнах Центральної та Східної Європи перед їх вступом до ЄС.
Для цього потрібен кредитний продукт і той, хто цей кредит зможе взяти, обслужити і повернути. У приватному будинку все зрозуміло. Є платоспроможний власник – є кредит. А як бути з багатоквартирними будинками, якщо потрібно замінити дах або комунікації? Тут ситуація для України поки нестандартна.
Таким позичальником може бути об’єднання співвласників будинку (ОСББ). Але в нашій країні поки немає досвіду системного кредитування ОСББ. Це ще ніким не вторований шлях, а, отже, ризикований, і банки побоюються втратити.
Мені можуть заперечити, що більшість багатоквартирних будинків обслуговуються в ЖЕКах. Мовляв, українці не поспішають з них йти, а, значить, кредитуйте ЖЕКи. Так, дійсно сьогодні в Україні ОСББ охоплюють лише 15% житлового фонду багатоповерхівок. Щорічно через них на утримання будинків йде потік близько 3 мільярдів доларів США. Але навіть за найбільш песимістичними прогнозами протягом п’яти найближчих років ОСББ охопить 30% багатоповерхівок. Виходить, ринок буде все одно зростати. Адже мова йде про найбільш активної частини власників житла, які прагнуть до підвищення капіталізації своїх квадратних метрів.
Існує думка, що об’єднання співвласників створюють лише для того, щоб гроші, які мешканці раніше платили ЖЕКу і які йшли невідомо куди і на що, витрачалися за призначенням. Але життя показує, що люди, які об’єдналися в ОСББ, відчувши смак того, коли гроші витрачаються саме на те, на власні очі побачивши результат від вкладених коштів, починають додатково інвестувати в ремонт комунікацій, дахів і ліфтів, благоустрій прибудинкової території. Їх фінансова активність в рамках ОСББ зростає. Так чому б її не підтримати кредитним ресурсом?
Саме цей напрямок Ощадбанк розглядає для себе як одне з пріоритетних. Уже зараз в рамках співпраці українського уряду з міжнародними фінансовими організаціями Ощадбанк спільно з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) розробляє комплексну програму кредитування модернізації житлового фонду. Причому ми плануємо не тільки надавати кредити, але і фінансові консультації для ОСББ широкого спектра. Для цього в кожному регіональному управлінні банку працюватиме спеціальний менеджер.
15-мільярдний внутрішній ринок в доларовому еквіваленті – це ті резерви, які поки приховані, і наша задача їх підняти наверх. Це дорогого коштує. І для людей, і для місцевих громад, і для країни в цілому.
Поряд з багатоповерхівками ми також плануємо впровадити програму і по приватному сектору. Першою ластівкою тут є «тепло кредит» на електричні та твердопаливні котли, який вже пішов в люди. Далі спектр підтримки також буде розширений.
Крім того, в наших планах програми з модернізації муніципальної інфраструктури. Цей кредитний продукт для місцевих громад буде створений не тільки у співпраці з IFC, але і з ББРР, а також ЄІБ.
Таким чином, вже через кілька років ми отримаємо на виході зовсім іншу країну. Тепер уже не тільки з точки зору менталітету її громадян, але і з точки зору, якщо хочете, її побутового облаштування, комфорту для людини.
А скільки ще в Україні таких сфер, що вимагають модернізації? Та майже все у нас куди не глянь, вимагає оновлення. І це не привід взятися за голову і впасти в депресію. Це шанс для країни, її нові можливості і точки росту. Реалізувавши їх, ми виконаємо своє домашнє завдання по євроремонту. За нас цього ніхто не зробить….
Джерело: