Уряд погодив нове правове регулювання евтаназії в Австрії. Допомога в самогубстві тепер легальна.
Згідно з планами, нова постанова повинна набути чинності з 1 січня 2022 року. Можливість так піти з життя обмежена тільки важкохворими або невиліковно хворими людьми. Новий «Закон про смерть» став необхідний після того, як Конституційний суд (VfGH) в кінці 2021 року скасував заборону на допомогу в самогубстві в Австрії.
Щоб оформити заповіт про смерть (у нотаріусів або адвокатів пацієнтів), два лікаря повинні надати інформацію. Один з них повинен мати паліативну кваліфікацію. Здатність людини, яка хоче померти, приймати рішення також повинна бути підтверджена лікарем. Якщо у лікаря є сумніви, необхідно також викликати психіатра або психолога. Перед винесенням постанови також необхідно дотримати період в дванадцять тижнів. Мета – подолання гострих фаз кризи. Однак, якщо людям залишилося жити зовсім недовго (близько декількох тижнів), цей період скорочується до двох тижнів.
Новий закон дає право людям, охочим померти, отримати смертельні ліки в аптеці. У заповіті також може бути вказана особа, яка буде забирати його, наприклад, якщо хворий позбавлений рухливості.
Непряма евтаназія також легальна. Це той випадок, якщо, наприклад, в ході паліативного лікування прийнято, що використання знеболюючих засобів призведе до смерті раніше, ніж без лікування. Це має місце, наприклад, коли лікар дає хворому на рак морфін. Така форма також була законною і до рішення VfGH.
Представники уряду підкреслили, що евтаназія однозначно залишиться безкарним лише через ліки, доступні в аптеках в майбутньому, і через викладену процедуру. Але і тут є обмеження: цей варіант також заборонений для неповнолітніх та людей, які не страждають серйозними захворюваннями і якщо їм не надається медична допомога.
Активна ж евтаназія без винятку забороняється в Австрії
У Кримінальному кодексі (параграф 77) говориться про «вбивство на замовлення»: «Будь-який, хто вбиває іншого на його вимогу, карається позбавленням волі на строк від шести місяців до п’яти років». Таким чином, введення смертельного препарату комусь є кримінальним злочином. Не має значення, що ця особа давала згоду на своє вбивство. Конституційний суд (VfGH) цей пункт не скасував.
На додаток до Закону розширюється хоспісна і паліативна допомога. Для цього буде створено окремий фонд. У 2021 році федеральний уряд виділить 21 млн євро, потім 36 мільйонів євро в 2023 році і 51 мільйон євро в 2024 році.