Економіка

З 10 ЧЕРВНЯ БОРЖНИКАМ ЗА ПОСЛУГИ ЖКГ ПОЧАЛИ НАРАХОВУВАТИ ПЕНЮ – РОЗМІРИ, УМОВИ І ВАЖЛИВІ НЮАНСИ

З понеділка, 10 червня 2019 року в Україні офіційно починають нараховувати пеню за несвоєчасну оплату і борги за житлово-комунальні послуги.

Нагадаємо, це передбачена законом № 2189-VIII про житлово-комунальні послуги. Пеня нараховується за борги, які утворилися з 1 травня поточного року. Так, у разі прострочення оплати за ЖКП будуть нараховувати пеню згідно з договором, але не більш 0,01% від суми боргу за кожен день і не більше 100% всього боргу.

Простіше кажучи, якщо ви заборгували 1 000 гривень, то пеня складе близько 10 копійок в день. У підсумку, за місяць до вказаної суми боргу додасться ще 3 грн.

Пеню нараховуватимуть з першого робочого дня після крайнього терміну оплати послуг. Якщо держава затримало виплату субсидій або роботодавець не платити зарплату і це вдалося довести – не будуть нараховувати пеню.

Згідно із законом, електрика і газ будуть поставляти виключно за індивідуальними договорами. Договір про постачання газу будуть укладати лише у разі наявності у споживача або його постачальника договору про розділі з оператором газорозподільної системи.

За інших послуг (опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення, вивезення сміття) користувачі зможуть самі вирішити, підписувати індивідуальні договори з постачальником або колективні (керуючий, голова ОСББ або юридична особа в такому випадку представляють інтереси споживачів).

При цьому одна багатоповерхівка може вибрати різні моделі для послуг – наприклад, індивідуальні договори для опалення та колективні – водопостачання та водовідведення. Щоб укласти колективний договір, потрібно встановити загальнобудинковий лічильник.

Споживачам дається рік, починаючи з сьогоднішнього дня, щоб вибрати індивідуальні або колективні договори. За цей же період потрібно встигнути підписати договори. Якщо мешканці багатоповерхівки не домовилися щодо типу договором, виконавець укладає індивідуальний договір з кожним споживачем з уточненням, що співвласники самі організовують технічне обслуговування, поточний та капітальний ремонт за свій рахунок.

Нинішні договори про отримання комунальних послуг, продовжують діяти, поки не почнеться дію нових договорів, укладених у відповідності з цим законом. Якщо термін дії договору припиняється протягом наступного року – вважається, що він був продовжений на тих же умовах, поки не почне діяти новий.

Електромережі і мережі газопостачання всередині будинку повинен обслуговувати тієї, кого уповноважили мешканці – за їх гроші. Це повинно бути передбачено договором про управління будинком.

Виконавці інших послуг відповідно до договору обслуговувати і здійснюватимуть поточний ремонт внутрішньобудинкових мереж. А капітальний ремонт повинні організовувати самі співвласники житла, залучати професіоналів і платити їм.

Плата за електро – та газопостачання включає ціну за послугу згідно тарифів за технічне обслуговування і поточний ремонт, якщо споживачі доручили це постачальника.

Якщо мова йде про туристичні послуги – сума також включає абонплату, граничний розмір якої повинен визначити Кабмін.

Закон встановлює, що внески споживачів за встановлення, обслуговування та заміну лічильників на тепло, гарячу і холодну воду включаються в платіжки, але відносяться окремим рядком. Якщо індивідуального лічильника немає або він зламався – вираховують, скільки спожив будинок.

У документи прописали право споживача викликати постачальника для перевірки, якщо він незадоволений якістю; право постачальника припинити поставки із-за боргів споживача.

Також прописані процедури погодження договору між постачальником і споживачем, інформування про підвищення тарифів, терміни планових перерв у постачанні або рядка виправлення ситуації у разі аварій.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України