В четвер, 18 травня, Верховна Рада повинна розглянути два законопроекти, які можуть вплинути на діяльність Української православної церкви Московського патріархату. Законодавці хочуть надати “особливим статусом” релігійні організації, керівні органи яких знаходяться в країні, визнана Верховної Радою державою-агресором”. “
Проект закону №4128 внесли на розгляд парламенту у лютому 2016 року Віктор Єленський, Світлана Войцеховська (“Народний фронт”), Ірина Подоляк (“Самопоміч”), позафракційний Сергій Тарута, Андрій Лозовий (“Радикальна партія”), Павло Кішкар і Артур Герасимов (Блок Петра Порошенка). Автори пропонують змінити дві статті закону “Про свободу совісті та релігійні організації” в частині зміни підпорядкування церковних парафій. Зараз у законі говориться, що держава визнає право релігійних організацій” підкорятися будь-яким органам управління в Україні і за її межами. Якщо законопроект приймуть, статтю доповнять вимогою у разі зміни підпорядкування вносити зміни в статут організації. При цьому потрібно буде отримати згоду на зміну статуту на зборах релігійної громади.
Також автори пропонують поміняти саме визначення релігійної громади. Якщо зараз це – “організація віруючих громадян одного й того ж культу, віросповідання (…), які добровільно об єдналися для спільного задоволення релігійних потреб”, то в законопроекті наголошується, що приналежність людини до такої громаді повинна підтверджуватися “його участю в релігійному житті конкретної громади”.