Здоров'я

Уляна Супрун: “Настав час позбутися вільних радикалів… Не дозвольте радикалам зіпсувати ваше здоров’я!”

Супрун: Спрощено кажучи, вільні радикали – це інфаркти, інсульти, зморшки і біль у суглобах

В. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун написала у своєму Facebook про необхідність боротьби з вільними радикалами і “невільними радикалами, які шкодять країні”.

“Настав час позбутися вільних радикалів. Зараз мова піде про тих, які завдають шкоди нашому організму. Але боротися треба з обома видами”, – зазначила вона.

Супрун пояснила, що вільні радикали – це молекули, які втратили або здобули один зайвій електрон і намагаються знайті їм електронну пару, “починаючи грабувати молекули, у яких усе добре”.

“Вільні радикали забирають електрони у молекул і тим самим пошкоджують оболонки клітин, ДНК, складових хряща. Це називається вільнорадикальна ланцюгова реакція. Вона відбувається, наприклад, при розвитку атеросклерозу, старіння шкіри, запалення і пухлинного росту. Спрощено кажучи, вільні радикали – це інфаркти, інсульти, зморшки і біль у суглобах”, – підкреслила вона.

В. о. міністра попередила, що поштовхом для ланцюгової реакції радикалів можуть стати куріння, радіоактивне випромінювання, промислове забруднення навколишнього середовища і вихлопні гази, озон, деякі ліки та пестициди, запалення й сильні фізичні навантаження.

Вільні радикали слід нейтралізувати, інакше ланцюгова реакція відбирання електронів в сусідніх молекул може призвести до хронічних хвороб або навіть раку. “Погасити” вільні радикали можуть антиоксиданти, які містяться в їжі.

Зокрема, допомогти організму захиститися від атак вільних радикалів можуть томати, морква, абрикоси, гарбуз, червоний перець, які мають помаранчевий і червоний колір завдяки пігментам-каротиноїдам.

“У нашому тілі вони вловлюють вільні радикали та стають вітаміном А і його похідними. Важливо вживати ці овочі та фрукти разом із жирами (рослинною олією або сметаною) – без них каротиноїди не засвоюються в кишківнику”, – розказала Супрун.

Ожина, малина, смородина, чорниця, лохіна, синій виноград й інші темні ягоди містять флавоноїди, які захищають судини і / / нейрони від пошкоджень вільними радикалами та хронічних хвороб.

Також Супрун порадила їсти буряк, зелень, скумбрію, оселедець, лосось, форель, пити зелений чай, каву і какао, а також використовувати сиру соняшникову, рапсову, кукурудзяну, оливкову олії.

“Їжте олії сирими і не нагрівайте їх, бо висока температура знищує антиоксидантні властивості олій і робить їх шкідливими. Якщо ви все ж смажите на олії, додавайте до неї спеції, наприклад, орегано. Там також є антиоксиданти, які захищають від псування жири при нагріванні”, – розповіла вона.

В. о. міністра додала, що також треба їсти сирі горіхи і насіння льону, гарбуза та соняшника, ківі, цитрусові, солодкий перець й обліпиху, що містять багато вітаміну С.

“Це – найвідоміший антиоксидант. Але все добре в світові – коли вітаміну С стає забагато, він може сприяти утворенню каменів у нирках. Не дозволяйте радикалам зіпсувати ваше здоров’я”, – підсумувала Супрун.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України