Про це пишуть на цьому тижні всі провідні угорські ЗМІ (Index, Napi, HVG та інші) посилаючись на запит міжнародної юридичної компанії Baker & McKenzie та відповідь на нього Міністерства економіки Угорщини.
І це незважаючи на те, що безвізовий режим як такий не передбачає подорожі з метою працевлаштування, але цей момент скорегували із-за змін національного законодавства у Польщі та Угорщині.
Слід зауважити, що багато угорських ЗМІ пишуть про це, як про нововведення – тобто чергове спрощення працевлаштування для громадян України та Сербії, яке нібито введено з червня 2017 року.
Насправді, як пояснили в Міністерстві економіки Угорщини на запит Baker & McKenzie, спрощені умови для отримання дозволу на роботу для працівників із сусідніх країн, які не є членами ЄС, насамперед, України та Сербії, залишилися незмінними з липня 2016 року.
Але з червня цього року, коли запрацював безвіз для України, ще фактично спростився, як і у випадку з Польщею – бо власне для того, щоб поїхати в Угорщину і вже там працевлаштуватися за спрощеною процедурою, українцям відтепер не потрібно віз взагалі.
Як це працювало раніше: з липня 2016 р. українці могли поїхати в Угорщину навіть по туристичній візі і працевлаштуватися в Угорщині за один день за спрощеною процедурою без сплати дозволу на роботу. Тобто не чекати отримання робочої візи в Україні.
Як це працює: з червня 2017 року, після введення безвізу українці можуть працевлаштуватися в Угорщині аналогічно, але вже їхати туди просто з біометричним паспортом, на принципах безвізу і працевлаштуватися на місці за спрощеною процедурою, передбаченою в угорському законодавстві з липня 2016 року .
Як пише видання Index з посиланням на роз’яснення від Baker & McKenzie та угорського міністерства економіки, протягом 90 днів перебування в ЄС, передбачених безвізом, українці можуть працювати в Угорщині, а вже після – повинні отримати вид на проживання.
Важливі моменти: спрощення працевлаштування українців в Угорщині прийнято урядом у липні 2016 року для зменшення дефіциту робочої сили, а насамперед у сфері інформаційних технологій, електроніки, виробництва і будівництва. Тобто ці зміни стосуються в першу чергу програмістів, інженерів, будівельників, водіїв, швачок, столярів і медсестер, тобто професій, фахівців відсутніх в Угорщині.
Тобто умовою для працевлаштування українців Угорщини за спрощеною процедурою є документальні підтвердження відповідної кваліфікації (диплом, трудова книжка тощо).