Рада Євросоюзу не стала продовжувати санкції щодо екс-президента України Віктора Януковича та його сина Олександра, а також екс-генпрокурора України Віктора Пшонки та його сина Артема, введені у 2014 році за виведення та розтрату держкоштів.
Про це повідомляється в Офіційному журналі Євросоюзу у понеділок, 12 вересня.
У березні 2014 року ЄС запровадив штрафні заходи щодо Януковича, Пшонки та їхніх синів як “осіб, які притягуються до кримінальної відповідальності в Україні щодо розслідування злочинів у зв’язку з розкраданням державних коштів та їх незаконним виведенням за межі” країни.
Термін дії санкцій закінчився 6 вересня 2022 року, і офіційний Брюссель вирішив не продовжувати ці заходи.
Янукович, як і раніше, перебуває під іншими санкціями ЄС
При цьому Віктор Янукович із сином, як і раніше, перебувають під санкціями Євросоюзу – повідомляє DW.
У серпні 2022 року проти них було введено обмежувальні заходи “за їхню роль у підриві або уявленні загрози територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України, стабільності та безпеки держави”, а у разі з Олександром Януковичем ще й “за проведення угод із сепаратистськими угрупованнями у донбаському регіоні України”.
Януковичу з сином неодноразово вдавалося домагатися у європейських судах скасування санкцій. Як причину таких рішень суди назвали той факт, що Рада ЄС перед введенням обмежувальних заходів не переконалася, чи отримали Януковичі можливість використовувати право на захист в українських судах. Оскільки ці заходи діють один рік і щорічно продовжуються, кожне таке рішення – це окремий юридичний акт, тому позови подавалися окремо за кожними річними санкціями.
Шмигаль: Санкції відіграли свою роль – можна завершувати
У списку санкцій, з якого ЄС виключив Януковича, спочатку знаходилися 18 осіб, але поступово Брюссель виключав з нього фігурантів. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у 2021 році, коментуючи ці кроки ЄС, назвав такий розвиток подій закономірним.
“Що стосується окремих фізичних осіб, то там, де санкції відіграли свою роль, кошти або цінності, які були вкрадені, повернуто, звичайно, там санкції можуть завершувати свою дію”, – пояснював Шмигаль.
Колишній генпрокурор України Руслан Рябошапка у розмові з DW тоді розкритикував заяву прем’єра, наголосивши, що українській владі насправді так і не вдалося повністю розслідувати корупцію попередників та повернути виведені Януковичем кошти.
“У 2014 році Євросоюз ввів санкції в обмін на обіцянки надати докази розкрадання коштів попередньою владою. А українська влада не змогла надати ці докази”, – вказував колишній генпрокурор.