Для Європейського Союзу 2024 рік може стати переломним, оскільки, за прогнозами ООН, населення, яке наразі становить 448 мільйонів осіб, почало стрімко скорочуватися.
При цьому прогнозується, що навіть у мирний час воно продовжить скорочуватися безпрецедентними темпами, повідомляє Financial Times.
Зазначається, що у 2022 році населення ЄС зросло, значною мірою завдяки притоку біженців з України. Минулого року Євростат прогнозував, що населення досягне піку в 453 мільйони у 2026 році. Але цифри за 2023 рік виявилися нижчими за очікування, оскільки народжуваність в ЄС впала до рівня, який Євростат не прогнозував протягом двох десятиліть.
“Стає очевидним, що довгоочікувані демографічні зміни в ЄС, схоже, відбудуться раніше, ніж прогнозували багато експертів. Хоча імміграція допомагала підтримувати чисельність населення протягом останніх кількох десятиліть, а збільшення участі іммігрантів і жінок у робочій силі компенсувало прискорене скорочення населення працездатного віку в ЄС, цих факторів незабаром буде недостатньо”, – пише газета.
На думку журналістів, пронатальна політика урядів більшості країн ЄС виявилася неефективною для того, щоб зупинити зниження народжуваності. Інший засіб – збільшення імміграції – є політично заангажованою темою в багатьох столицях.
За словами Дубравки Шуіци, першого в історії Єврокомісії віце-президента з питань демократії та демографії, це питання потребує більшого відчуття нагальності серед політиків. “ЄС стоїть на порозі демографічної революції, яка вимагає “глибокого переосмислення наших інституційних, політичних, економічних і культурних рамок”.
Країни, які зараз входять до складу ЄС, відносно недавно зіткнулися з цими демографічними викликами. Після Другої світової війни більшість європейських країн пережили бебі-бум, який спричинив значне зростання населення на всьому континенті. З того часу спостерігається різке зниження рівня народжуваності та збільшення тривалості життя. За цей час частка населення ЄС у світовому населенні скоротилася більш ніж удвічі до менш ніж 6%.
Вплив на економіку
Очікується, що скорочення чисельності населення працездатного віку в ЄС загострить дефіцит робочої сили в деяких секторах більше, ніж в інших. Імміграція та зростання рівня зайнятості, особливо серед жінок, чия участь у робочій силі у віці від 20 до 64 років зросла майже на 10 відсоткових пунктів з 2009 року до 70% у 2023 році, поки що компенсували загальний демографічний спад. Але більшість прогнозистів кажуть, що незабаром цього буде недостатньо.
МВФ прогнозує, що протягом наступних п’яти років загальна кількість відпрацьованих годин у Європі зменшиться, тоді як у США вона, як очікується, продовжить зростати. Цей сценарій вже проявляється у зростаючому економічному розриві зі Сполученими Штатами, де кількість населення працездатного віку зростає, що зумовлено імміграцією. Ключовим фактором, що визначає конкурентоспроможність та економічне зростання ЄС, є здатність блоку залучати таланти з усього світу.
Але імміграція – це здебільшого проблема країн-членів, і саме вона викликає найбільше занепокоєння у виборців. Намагаючись сповільнити демографічний спад, багато країн ЄС також запровадили фінансові стимули, такі як “дитячі бонуси” в Італії, Польщі та Греції, а також кредити, які списуються парам, що мають щонайменше трьох дітей, в Угорщині.
Нагадаємо, що на початок 2022 року (до вторгнення Росії) населення України, включно з анексованим Кримом і тимчасово окупованими районами Донецької та Луганської областей, становило 42 мільйони. За прогнозами експертів, у 2028 році населення України становитиме не більше 36,1 мільйона: ЄС наближається до небезпечної межі