У неділю, 21 травня, єпископ-помічник Львівської архиєпархії владика Володимир Груца та єпископ-помічник Сокальсько-Жовківської єпархії владика Петро Лоза взяли участь у паломництві до Айнзідельну, яке організувала і присвятила Україні міжнародна благодійна організація «Церква в потребі» (ACN).
Недільний день розпочався з Утрені в монастирі Бенедектинців.
Далі відбулася спільна молитва за мир в Україні. На початку святкової Меси учасників паломництва привітав настоятель абатства Айнзідельн і монастиря Фар абат Урбан Федерер.
«Вірні, які вщерть заповнили храм бенедиктинського абатства, хотіли висловити солідарність з українським народом, який став жертвою кровопролитної загарбницької війни та привітати гостя з України єпископа-помічника Львівської архиєпархії Володимира Груцу» — зазначає Жак Берсе у матеріалі для ACN.
У проповіді владика Володимир подякував за солідарність швейцарського народу та його допомогу, яку надає ACN від початку військових дій. Відтак закликав європейців бути свідками правди про Україну в світі.
Музичним співом Святу Месу супроводжував хор молодих українських біженців «Простір», диригентом якого є Олексій Яцюк з Харкова.
Програма прощі продовжилася у культурному конгрес-центрі Айнзідельна. Близько 500 осіб відвідали панельну дискусію на тему: «15 місяців війни в Україні: наслідки для Європи, Швейцарії та Церкви».
У дискусії взяли участь представники церковного, молодіжного, культурного і політичного середовища: владика Володимир, капелан Ернст Фукс, керівник проекту ACN в Україні Магда Качмарек, а також радник кантону Люцерн Урбан Фрай та українська студентка Марта Янів.
Під час панельної дискусії владика Володимир пригадав усім присутнім, що війна створює таку дійсність, в якій неможливо будувати плани на майбутнє. Складно планувати завтрашній день, бо невідомо в який момент і куди може впасти російська бомба чи ракета. Будь-якої миті кожен українець може бути вбитим.
«Ця війна спрямована проти нашої культури. Українці хочуть жити гідно і вільно… Ми маємо право захищатися!» — підкреслив архиєрей.
Владика Володимир також зазначив, що окрім фізичних ран українці мають набагато глибші. Йдеться про внутрішні рани, які дуже складно лікувати.
Відтак він представив три кроки візії душпастирства Української Греко-Католицької Церкви щодо зцілення ран війни, допомоги біженцям та опіки родин.
«Церква має бути присутня поруч усіх, хто носить на собі рани війни… «, — сказав єпископ.
Єпископ-помічник зі Львова розповів про виклик, з яким зустрічаються українські сім’ї, що розпадаються, коли жінки та діти покидають домівки, а чоловіки знаходяться на передовій боротьби.
У багатьох містах в Україні Церква допомагає зраненому війною населенню: роздає харчі, приймає біженців у парафіях і монастирях. Українська Греко-Католицька Церква вдячна за допомогу від організації «Церква в потребі» (ACN), яка підтримує численні проекти в Україні.
Архиєрей наголосив на важливості єдності та пошанування людської гідності.
«Ця війна проти людської гідності», — підкреслив він.
У підсумку дискусії всі учасники розмови погодилися, що кожна людина та народ має природнє право на гідність і свій захист.
Також владика Володимир розповів, що благодійна організація «Церква в потребі» організовує прощу, де кожного року ставить акцент на певну країну. Минулоріч Україна вже була темою прощі, а цього року знову опинилася в центрі уваги, бо брутальна війна триває.
«Дуже приємно було скрізь бачити символіку України. Навіть на сувенірах. Подорожуючи Європою в Церквах зустрічаємо заклик до молитви за Україну. Це велике піднесення і підтримка, знак солідарності через який розуміємо, що ми не є самі на цій дорозі», — поділився архиєрей.
Департамент інформації УГКЦ
за матеріалами пресслужби Львівської архиєпархії УГКЦ