Одразу біля площі св. Петра відкрили ватиканський нічний притулок для бездомних: близько 50 чоловіків та 15 жінок. Нічліжку створили з ініціативи папського елемозинарія (розподілювача милостині), а опікуватися нею будуть волонтери зі Спільноти св. Егідія. Заклад відкрив Папа Франциск 15 листопада.
Нічліжка розміщена в історичному палаці, який римська родина Мігліорі подарувала Святому Престолу 1930 року. У 4-поверховому будинку також проживали сестри, тут був новіціат та гуртожиток для дівчат. З часом він опустів і занепав. В інтерв’ю «Ватиканському радіо» кардинал Конрад Краєвський розповідає, що, знайшовши це порожнє приміщення, Папа Франциск негайно вирішив передати його для допомоги бездомним.
«Святіший Отець одразу вирішив, що призначаємо будинок для нічліжки, яка буде шокувати красою. Вона шокує красою так, як блудний син був шокований тим, що батько чекав на нього і давав йому все найкраще. І я думаю, що ми повинні зробити тут так само. Не говорити бездомним про Бога, а просто так жити, так опікуватися ними, щоб вони запитували нас чому – каже кардинал Краєвський. – Спершу була зібрана група бездомних: каменярі, столярі, штукатури, сантехніки. І вони відновили цей будинок. Він є саме їхнім. Будинок уже відкритий. Один з наших гостей прожив на вулиці шість років. Ми хочемо, щоб вони запитали: «хто я такий, щоб мене прийняли в таких прекрасних приміщеннях». Ті, хто приходили сюди, сказали: «Це не для нас, напевно, священик помилився». Ну ні. Таким є Ісус. Будинок уже освячений присутністю бездомних, бо вони представляють Ісуса. Нам зовсім не потрібно окроплювати його святою водою, щоб згодом на свіжопофарбованих стінах залишилися сліди».
Кардинал Краєвський наголошує, що людина, яка звертається до нічліжки, не може бути в нетверезому стані, що не означає, що не може страждати від алкоголізму. Бездомні зможуть отримати допомогу доти, поки їм це потрібно, немає обмеження в часі. Житло зачинене впродовж дня, але для гостей є денні кімнати. «Два поверхи будівлі займають спальні кімнати. Для жінок виділили окреме крило, – каже кардинал Краєвський.
«Ми отримали багато меблів від 5-зіркового готелю «Hilton». Саме тому облаштування є на цьому рівні. І все це ми призначаємо бідним, тобто Ісусові. Є комп’ютерна кімната, щоб вони могли, наприклад, розмовляти з коханими через Skype, щоб могли написати заяву на документи та отримати паспорт. І, звичайно, скрізь тут їх підтримуватимуть волонтери зі Спільноти св. Егідія, якій доручили цей притулок, – каже папський елемозинарій. – Другий поверх – це насамперед трапезна, величезна їдальня, де ми можемо розмістити близько 80 людей. Величезна кухня, де готують постійні диякони супи та вуличну їжу. Ми роздаємо її по вівторках, четвергах та неділях на залізничних станціях, щоразу для приблизно 300 осіб. Ці великі горщики, що вміщують 100 літрів, призначені саме для цього. Третій поверх складається з одномісних, двомісних, тримісних та п’ятимісних номерів. Загалом ми можемо розмістити 50 людей у дуже інтимних, камерних умовах, але все пристосовується таким чином, що якщо б була потреба, наприклад, мороз, сніг чи дощ, усі ліжка можуть бути двоярусними. І таким чином замість 50 ми можемо прийняти 100 людей. У кожній кімнаті є образ, чудова постіль, стіл з лампою поруч з кожним ліжком, щоби було справді по-домашньому і затишно».
Папський елемозинарій планує, що нічний притулок буде заробляти на своє утримання. Для цього використають терасу будівлі, звідки чудово видно ватиканську базиліку. «Ми хочемо виділити терасу журналістам. Коли вони захочуть робити різні записи з Ватикану, то можуть робити інтерв’ю з нашої тераси, де близько розташований купол св. Петра, а те, що заплатили би за місце, залишать у нічліжці, щоб утримати її», – наголошує кардинал Краєвський.