У світі посилюються переслідування різних релігійних громад і окремих віруючих

У нещодавно опублікованій доповіді Pew Research Center повідомляється, що в світі стає більше юридичних обмежень, різного роду дискримінації і репресій щодо релігійних спільнот і окремих представників цих спільнот.

При цьому автори доповіді особливо підкреслюють, що число обмежень, що накладаються на релігію, насильства і переслідувань щодо практикуючих віруючих з 2007 року стрімко зросло як в авторитарних країнах, так і в країнах ліберальної демократії, зокрема в тих же Західній і Центральній частинах Європи.

Згідно зі звітом, 52 уряди, включаючи Китай, Індонезію і Росію, встановлюють «високий» або «дуже високий рівень» обмеження на релігію в порівнянні з 2007 роком, коли в список таких країн входило лише 40 держав. Країнами з найнижчим рівнем релігійних обмежень залишаються Південна Африка, Японія, Філіппіни, Бразилія та Південна Корея.

Згідно з доповіддю, з 2007 року найбільший сплеск ворожості і тиску щодо релігійних меншин стався в Європі, на Близькому Сході і в Північній Африці. В Європі кількість країн, які, згідно з повідомленнями, здійснюють заборонну політику і виявляють ворожість щодо релігії, до 2017 року зросла з 21 до 33.

Аналізуючи обмеження і заборони, що накладаються на сповідування релігії в 198 країнах і в регіонах світу за десятиліття – з 2007 по 2017 рр., дослідники, в першу чергу, оцінюють стан в тій чи іншій країні або регіоні за 10-бальною шкалою за сукупністю двох індексів – за ступенем обмеження, що встановлюється урядом, а також за ступенем негативного ставлення в суспільстві (в тому числі релігійної більшості до релігійних меншин в країні), де 0 – найменший ступінь, 10 – найвищий.

Зростання обмежень релігійної свободи спостерігається більше всього на Близькому Сході і в Північній Африці. В аналізований період, тобто з 2007 по 2017 роки, в цьому регіоні ступінь обмежень свободи релігії з боку влади від 5,9 до 7,0 балів.

Рівень цих обмежень тут вищий, ніж в інших регіонах, хоча після первинного зростання в 2007-2008 роках загальний рівень урядових законів і політики, що обмежують свободу віросповідання, був там відносно стабільним.

В інших регіонах останнім часом спостерігалося збільшення кількості обмежень в цій категорії, особливо в країнах Африки на південь від Сахари, де в період з 2014 по 2017 рік спостерігається різке зростання числа урядових законів і політики, що обмежує свободу віросповідання, і негативних суспільних настроїв щодо релігійних меншин і релігії взагалі. У країнах Тропічної Африки (на південь від Сахари) дослідниками відзначається зростання з 2007 по 2017 роки за цими параметрами з 2,8 до 3,7 балів. Дещо менший ріст обмежувальної політики урядів відзначається в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні – з 4,0 до 4,8 балів. Далі йдуть Європа і регіон обох Америк. В Європі зафіксовано збільшення утисків і громадського негативу щодо релігії на 0.7 бала (з 3,4 до 4,1), а в Америках – лише на 0.5 (2,6 до 3,1). Тобто Америки зберігають за собою звання найбільш вільних щодо державної релігійної політики і толерантності суспільних настроїв. У масштабі всього світу авторами доповіді відзначена тенденція зростання утисків і обмежень релігійної свободи за вказане десятиліття на 0,8 бала – з 3,5 до 4,3.

Перш за все, ці обмеження стосуються правил державної реєстрації релігійних спільнот, що є найважливішою складовою при оцінці ситуації в різних регіонах світу. У багатьох країнах потрібна певна форма реєстрації релігійних груп, і принаймні чотири з десяти країн Північної і Південної Америки і більше половини країн Африки на південь від Сахари, Азіатсько-Тихоокеанського регіону і Європи пройшли процес реєстрації в 2017 році, що, як мінімум, негативно позначилося на здатності деяких груп здійснювати свою релігійну діяльність. На Близькому Сході і в Північній Африці це мало місце більш ніж в вісім з десяти країн.

У доповіді, крім вищевказаного найбільш очевидного аспекту обмежень свободи віросповідання, представлено ще кілька критеріїв, за якими оцінюється неблагополуччя в релігійній політиці різних країн. Так є індекс законодавчих обмежень на релігійну активність і самовираження. Тут найшвидше зростання спостерігається в Європі (підвищення цього індексу на 1,5 бала – з 1,5 до 3 за десять років). Хоча Близький Схід і Північна Африка зберігають лідерство за загальними показниками і тут – 6,3 бала з 10 і по зростанню обмежень відстають лише від щойно згаданої Європи. Інші ще критерії це: фаворитизм деяких релігійних громад в країні (так зване виділення титульних або традиційних релігій); незаконний прояв заходів тиску і обмеження прав релігійних меншин з боку державних органів і т. д.

Випадки переслідування, дискримінації та тиску на християн в 2017 році відбувалися в 143 країнах, а мусульмани зазнали переслідувань в 140 країнах. У дослідженні вказується, що сюди відносяться і військові дії, що супроводжуються насильством і переслідування з боку приватних осіб і збройних груп.

Країнами з найбільшими обмеженнями діяльності релігійних організацій є в числі перших трьох – Китай, Мальдіви і Казахстан. У десятку таких держав увійшли ще три країни, колишні радянські республіки: Туркменістан, Азербайджан і Узбекистан.

Як повідомлялося раніше, заступник секретаря із зовнішніх зв’язків Святого престолу Антуан Камільєрі 15 липня виступив в Римі з доповіддю про переслідування християн в світі.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

twelve − two =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh