У Чехії згадують Яна Гуса

У суботу, 6 липня, жителі Чехії згадують свого національного героя, проповідника і мислителя Яна Гуса. Рівно 604 роки тому (6 липня 1415 року) католицька церква спалила на вогнищі за звинуваченням у єресі. Страта відбулася в німецькому місті Констанц.

Проповідуючи в Віфлеємської каплиці в Празі, Гус висловлював думку, відмінну від офіційної політики католицької церкви. Він стверджував, наприклад, що:

– не можна стягувати плату за обряди і продавати церковні посади. Священику досить стягувати невелику плату з багатіїв, щоб задовольнити свої найперші життєві потреби.

– не можна сліпо підкорятися церкві, а потрібно думати самим, застосовуючи слова з Писань: «Якщо сліпий поведінки сліпого, обидва впадуть у яму».

– влада, що порушує заповіді Бога, не може бути визнана.

– власність повинна належати справедливим. Несправедливий багач є злодій.

– кожен християнин мусить шукати правду, навіть ризикуючи добробутом, спокоєм і життям.

Щоб поширити свої вчення Гус не тільки проповідував з кафедри, він також покаравши розписати стіни Віфлеємської каплиці малюнками з повчальними сюжетами, склав кілька пісень, які стали народними, і провів реформу чеського правопису, що зробила книги більш зрозумілим для простого народу.

Дата 6 липня є в Чехії державним святом і вихідним днем. По всій країні сьогодні пройдуть пам’ятні заходи і богослужіння.

Кара Гуса стала однією з головних причин початку Гуситських воєн, між його послідовниками (гусити) і католиками.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

8 − 4 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh