Нижня палата парламенту Чехії 14 листопада схвалила поправки до закону про обмін валют. Розроблений Мінфіном документ покликаний захистити споживачів від недобросовісних обмінників.
Законопроект закріплює за клієнтом право зворотного обміну валюти протягом трьох годин з моменту операції. Обмінники будуть зобов’язаннями пов’язані без всяких відмовок повернути гроші в повному обсязі, включаючи можливі комісії та збори, якщо клієнт, навіть відійшовши від каси, визнає курс невигідним і передумає. Причому зробити це можна буде в будь-якому обміннику конкретної фірми, або її головному офісі.
Нововведення поширюється тільки на сумі до 1000 євро. Мінфін ввів цей ліміт спеціально, щоб уникнути можливих зловживань законом спекулянтами.
Підприємців зобов’яжуть інформувати клієнтів про їх «право зворотного обміну» на прейскуранті і видаються чеку. За відмову повернути гроші передбачений великий штраф – 1 млн крон.
Інше важливе нововведення – обмінні пункти зобов’яжуть мати тільки один прейскурант. Сьогодні підприємцям дозволяється використовувати кілька прайс-листів, які діють в залежності від розміру обмінюваної суми (горезвісні VIP-курси). Цим часто користуються недобросовісні обмінники – на саме видне місце вивішують один прайс, а операцію проводять за іншим.
Закон заснований на звіті та рекомендаціях Національного банку Чехії. Рядові жителі сприйняли його позитивно, назвавши першим за довгі роки серйозним кроком у бік вирішення проблеми з недобросовісними обмінниками. Особливо гостро вона стоїть в центрі Праги. Там жертвами «законного обману» щодня стають десятки туристів. Працівники обмінних пунктів різними легальними прийомами навмисно вводять клієнтів в оману, а після здійснення угоди за невигідного для споживача курсом відмовляються скасувати транзакцію і повертати гроші.
Тепер документ мають схвалити Сенат і президент. Якщо все пройде гладко, він набуде чинності через два місяці після підписання главою держави, тобто це може відбутися навесні 2019 року.