Нові тарифи обленерго українців залишать без грошей. Кому і скільки доведеться платити

В Україні, як і очікувалося, цілий ряд обленерго подав до Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), заяви про перехід на RAB-тарифи.

У деяких випадках вартість постачання електроенергії збільшується в 2-3,5 рази. І чиновники, і експерти погоджуються, що RAB-тарифи – правильна ідея. А ось до її втілення є питання.

Рішення призначати на «старі» активи 12,5% прибутку викликало бурхливе обговорення в експертному середовищі. Крім того, проти формування тарифів в такому вигляді вже виступивши і прем’єр. Журналісти розібралися, як змінюються тарифи українських обленерго і на кому це відіб’ється, передає Корупція.Інфо.

Тариф на постачання електроенергії – це всього лише одна зі складових вартості «струму» для українців. Тому після різкого зростання вартості послуг обленерго тарифи на електроенергію можуть вирости не так значно. Як показує практика і вже проведені розрахунки частини компаній, RAB-тариф може збільшити вартість послуг обленерго в кілька разів. У тієї ж годину, як то кажуть в консенсус-прогнозі Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ), електроенергія для населення у 2018-му може подорожчати приблизно на 20%. Глава НКРЕКУ Дмитро Вовк ще до того, як ввели RAB-тарифи, прогнозував, що вартість електроенергії може зрости приблизно на 10%.

RAB-тарифи почнуть діяти в Україні з квітня цього року, але не для всіх обленерго, а тільки для тих, хто виконає певні умови. Так, компаніям необхідно позбутися від боргів перед «Енергоринком», підготувати документи з обгрунтуванням, звернути в НКРЕКУ. З огляду на те, що RAB-тарифи у кілька разів дозволяють збільшити прибуток (якщо говорити про всі компанії, то мова може йти про додаткові майже 30 млрд грн), переходіті на них вигідно всім компаніям.

«Київобленерго» звернулося в НКРЕКУ з проханням підвищити їм тарифи до 31 березня. А вже 1 квітня, ймовірно, компанія зможе претендувати на RAB-тарифи. Відповідно до опублікованого проекту постанови, «Чернігівобленерго» пропонує підняти тариф на передачу електроенергії для споживачів 2-го класу напруги з 359,7 грн / МВт * рік до 1257,2 грн / Мвт * рік. У «Сумиобленерго» тариф на постачання електроенергії 2-го класу збільшиться з 443,04 грн/МВт * рік до 1325,29 грн МВт * рік.

До слова, через зміну методики оцінки «старих» активів, прибуток підприємств побільшає приблизно в 2 рази. Крім того, прибуток і на «старі», і на «нові» активи не тільки стимулює інвестувати в модернізацію, а й дає можливість заробляти на тому, що дісталося від минулого власника обленерго. В Україні прибуток на «старі» активи оцінили в 12,5%, у тій годину як у Словаччині на «старі» активи нараховують 6%, в Польщі – 9%, у Франції – 7,3%. Для прикладу: 25% акцій «Чернігівобленерго» купили за 223,4 млн грн. Тобто на момент покупки загальний актив оцінювався 893 млн грн. При цьому НКРЕКУ оцінило «старий» актив «Чернігівобленерго» у 6,1 млрд грн. І 12,5% прибутку можна буде отримувати не з тієї суми, яку витратили на купівлю обленерго, а вже з 6,1 млрд.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

4 × 1 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh