Що таке стрес і чи він необхідний нашому організму
04.04.2017
214 5 хвилин читання
Термін «стрес» ввів канадський навчань Ганс Сельє, запозичивши його з опору матеріалів. Стрес — це тиск, напуга, викликане внаслідок впливу навколишнього середовища на якийсь предмет і означає — втома матеріалу,викликану цим напругою. З тих пір слово «стрес» стало міжнародним і означає певний психофізичний стан людини. Можна довго намагатися дати визначення «стресу», але одне можна точно сказати, що «стрес — це стан протилежний спокою.
Отже, що ж таке стрес?
Стрес — це адаптуюча реакція організму на зміни в навколишньому середовищі, до яких організм не був готовий.
Стреси необхідні. Вони вчать організмів адаптуватися в нових, часто екстремальних ситуаціях, допомагають вижити, мобілізують сили, збагачують новим досвідом.
В першу чергу на сильний сигнал відповідають нерві нашого організму, за яким цей сигнал надходить у мозок. Мозок обробляє отриману інформацію, приймає рішення про дії у відповідь і, знову ж таки по нервах, передається команда до певних органів.
Так само сильний подразник стимулює роботу гіпофіза, який виділяє адренокортикотропный гормон. Цей гормон разом з кров’ю, надходячи в наднирники, спонукає їх до виділення адреналіну, що, в свою чергу, стимулює прискорення роботи серця, підвищення артеріального тиску і напруги великих м язів. Організм приготувався або бігти від небезпеки або битися.
Той ж Ганс Сельє зауважив, що стрес викликає три реакції організму на тривалий вплив:
1. мобілізація всіх резервів психіки. Організм повстає проти негативних емоцій.
2. звикання, тобто стійкість до стресу.
І якщо навантаження продовжується, то
3. нервове та фізичне виснаження, яке викликає різке ослаблення всього організму.
(Приклад, спробуйте стиснути кулак як можна сильніше і побудьте так деякий час. Скоро Вам здасться, що стиснутий кулак звичний стан і його можна напружити ще сильніше і т. д.)
На стресові стани насамперед реагують наші судини, їх стінки звужуються, а спазми судин в момент сильного нервового напруження можуть призвести до різкого підвищення кров’яного тиску, порушення серцевої діяльності і навіть до зупинки серця.
Наприклад, виразка шлунка або 12-типалої кишки викликана напругою всього організму, що викликає спазм судин в стінках шлунка і місцеве порушення кровообігу слизової оболонки. Знижується її стійкість до посиленого виділення шлункового соку та його підвищеної кислотності. Шлунковий сік роз’їдає слизову оболонку, так з’являється виразка.
Під впливом будь-якого стресу мозок виділяє в кров гормон стресу, який при тривалому впливі веде до порушення роботи:
Серця (тахікардія, підвищення АДД, інсульту, інфаркту)
Статевих органів у жінок (блокади процесу овуляції, порушення менструального циклу, безпліддя на грунті нервового або психічного розладу, запалення сечового міхура)
У чоловіків (утруднення ерекції, зниження активності сперматозоїдів, передчасне ‘ явипорскування)
Часто люди в стані стресу ведуть себе так, ніби їм не вистачає повітря: роблять глибокі вдихи, позіхають. Причина цього — порушення функцій діафрагми, яке можна спостерігати на рентгенівському знімку, якщо спровокувати у пацієнта напружений стан якимось неприємним розмовою.
Тривалий стрес знижує опірність організму до хвороб. Імунна система, що відповідає за мобілізацію захисних сил організму, слабшає. У крові зменшується кількість лімфоцитів, необхідних для боротьби з бактеріями, вірусами, пухлинами.
Зростає ризик захворювання і навіть смерті. Найбільш небезпечне ослаблення імунної системи виявлено у людей, які переживають сильний стрес у зв’язку зі смертю найближчих.
Емоційні наслідки стресів — неспокій, порушення сну, пам’яті, здатності зосередитися.
Вітамін В1 — нейтралізує емоційну неврівноваженість. Міститься в дріжджах, зернових продуктах, м ясних субпродуктах і чорному хлібі, руйнується при зловживанні алкоголем, білим хлібом і кави.
Вітамін В5 — допомагає долати втому, викликану нервовим напруженням. Діє заспокійливо на наднирники, перешкоджаючи надмірного викиду в кров
адреналіну в результаті стресу.
Вітамін В6 — пом’якшує зовнішні вияви напруги. Застосовується з препаратами, що містять магній.
Вітамін С знижує нервозність і напругу.
Крім того, стан емоційної напруженості «амортизують» хром, цинк, літій і магній.
Медицина вважає стрес явищем фізіологічним, ніж-то нагадує спазм кровоносних судин, — ми відчуваємо раптове серцебиття, важкість під ложечкою, сухість в горлі, напруження м язів. Коли стрес переходить допустимі межі, можна серйозно захворіти.
Порушується сон, слабшає пам’ять, до змученого організму прилипають всі хвороби.
Всесвітня організація охорони здоров’я називає стрес хворобою століття. Стресу можна уникнути порожниною, однак, можна звести до мінімуму негативний вплив.
Важливо пам ” ятати, що все, що переживає Душа Тіло робить видимим. Кожне почуття знаходить своє відображення на нашому тілі.
Ми покриваемся гусячою шкірою, якщо нам доведеться пережити щось хвилююче.
Просте уявлення про напружені дії призводить до підйому артеріального тиску і напруги м язів, хоча фізичні дії не провадяться.
Погана звістка вдаряє під ложечку — ми не можемо її перетравити.
У гніві у нас розливається жовч
Серце калатає в горлі від радості або падає від страху.
Хіба недостатній доказ, що ми:
Червоніємо від збентеження,
Плачемо від смутку,
Радіємо від радості,
Бліднемо від страху,
«душа йде в п’яти»,
«волосся стає дибки».
Цікаво, що зв’язок між емоційними і фізичними відчуттями відображений навіть у мові. Ми говоримо:
«Ця справа для мене головний біль» або «він сидить у мене в печінці». І всі розуміють, про що йде мова.
Якщо Ви готові заплакати, Вам здається, що «ком застряг у горлі».
Відчуваючи полегшення ми говоримо: «Камінь впав з душі».
Кожна людина несе 100% відповідальність за всі свої вчинки і думки. Кожна наша думка створює наше майбутнє. Древні говорили «Подивися на своє життя, — і ти побачиш свої думки». Все про що ми думаємо, викликає в нашому тілі фізичну реакцію.
Думка чинить активний вплив на тіло в даний момент, включаючи хімічні і м язові реакції.
Хороші спогади призводять до виділення ендорфінів гормонами залозами внутрішньої секреції, що створюють приємні відчуття, а погані думки — до виділенню токсинів.
І все це відбувається в сьогоденні.
І перша порада: Виберіть для себе приємні думки, — і це допоможе Вам позбутися багатьох проблем.
Пам ” ятайте: думки, емоції, фізична активність, їжа, навколишнє середовище, люди і багато іншого — вісь природні джерела стресу.
Л/З корекція допоможе Вам зняти напругу, викликане джерелом стресу. Одна рука кладеться на лоб, інша на потилицю. Вправи поєднується з глибоким диханням. Ці вправи взяті з життя. Адже ви самі помічали, коли людині важко, він сам кладе руку на чоло, торкаючись несвідомо точок виведення стресу, які знаходяться під лобовими горбами. ця вправи допомагають відновити кровообіг мозку, і подивитися на проблему усвідомлено.
Також глибоке дихання — це древній спосіб боротьби зі стресом, дозволяє зняти відчуття тривоги, збалансувати роботу автономної нервової системи, стимулює імунну систему, і саме по собі сприяє виведенню токсинів.
Розповідаючи про стрес, мені б хотілося відзначити і позитивну роль стресів в нашому житті. Нервові переживання нерідко допомагають підтримувати тонус, наповнюють життя змістом. Без такої стимуляції можна просто втратити інтерес до всього.
Хороші стреси викликають позитивні зміни в організмі. Успішне складання іспиту, вдалу поїздку можна назвати перемогою, це прекрасний приклад хороших стресів. Перемога — це почуття оволодіння ситуацією.
Фізіологічно хороший стрес характеризується виробленням таких стимуляторів, як ендорфін, статеві гормони.
І дуже важливо, щоб наші емоції були збалансовані негативними і позитивними моментами