Авторські статтіЗдоров'я

Вплив стресу на пам’ять і способи її відновлення

Незважаючи на глибокий розум, вражаючі властивості нейронів і мільйони років еволюції, головний мозок так само нездатний розрізнити справжню і вигадану загрозу.

Наш мозок це, безсумнівно, неймовірний орган. Вагою всього у 1.5 кілограма їм генерується достатня енергії для живлення низьковольтної лампі. Нові клітини мозку формуються постійно. Цю майже надприродну здатність вчені назвали нейропластичністю. Загальна довжина всіх судин, обплутують людський мозок, перевищує 150000 км — відстань, рівну чотирьом колах Землі! Вражаюче, але навіть такий неймовірний орган не позбавлений недоліків. Взяти хоча б ті, як він реагує на стресові ситуації. Адекватна реакція на стрес життєво необхідна для виживання. Без неї ми б не дбали про свій захист. Не треба великого розуму, щоб зрозуміти, наскільки проблематичним це виявилося: «На мене їде автобус? Нічого страшного…». Кінець історії.

В ході еволюції реакція на стрес ще не підводила людей, але у неї повно недоліків. Так, ми не втікаємо від будь-якого шереху в кущах в страху від того, що там може сидіти тигр або леопард. Нехай хижаки і зникли, але наш мозок так само готовий до стрімкої реакції на небезпеку.

Незважаючи на глибокий розум, вражаючі властивості нейронів і мільйони років еволюції, головний мозок так само нездатний розрізнити справжню і вигадану загрозу.

Стрес і функціонування мозку

Фізіологічно людина не може постійно бути в стані підвищеної уваги. Коли він чимось стурбований, майже всі його енергетичні ресурси надходять у мозок і м’яка зв’язку, наповнюючи їх кортизолом. А надлишок гормону стресу шкодити роботі гіпокампу.

Дослідження довели згубний вплив кортизолу на гіпокамп, відповідального за формування спогадів і довгострокову пам’ять. Існують вагомі докази того, що тривалий стрес призводить до раннього старіння мозку.

Безперечно, негативний вплив стресу на можливість зятовувати навряд чи назвеш гарною звісткою. Але не все так погано!

Про користь чистого повітря

Необхідно навчитися розрізняти види стресу — далеко не кожен з них несе в собі загрозу. Модно знайти масу різних статей, які виступають проти будь-яких форм стресу. Так, хтось навіть заявляє, що знає, як можна назавжди позбавити наше життя від стресу. Але це неможливо. Та ви б і не захотіли цього, будь це можливо.
Подібна інформація вводити читачів в оману, є помилковою і безвідповідальною. Це всього лише теорія, не має достовірних доказів або результатів досліджень, здатних підтвердити її примхливі затвердження.

Насправді помірний рівень стресу корисний як для психічного, так і для фізичного здоров’я. У першому випадку адекватний рівень стресу позбавляє людину від депресії і нудьги, а також «налаштовує» нейронні мережі, тим самим покращуючи когнітивне сприйняття. В іншому випадку стрес сприяє мобілізації в разі необхідності всіх м язів людського тіла.

Правильною відповіддю на стрес має стати не бажання його уникнути або позбавитися від нього, а докласти максимум зусиль для посилення своїх когнітивних здібностей, незважаючи на наявність стресової ситуації.

Як поліпшити сприйняття і пам’ять

Нижче наведено кілька порад по відновленню і поліпшенню пам’яті і сприйняття:

1. Корисна їжа

Наповніть свій раціон їжею, багатою на омега-3 жирними кислотами (волоський горіх, лососеві). Крім того, корисними будуть бобові, цвітна капуста, цільнозернові продукти, чорниця, брокколі.

2. Освоєння медитації

Наш мозок схильний негативної упередженості, а це означає, що наша увага в основному зосереджена тільки на поганих промовах. Медитація ж вказує на те, що думки можна спрямовувати і на щось хороше. Посилаючись на користь медитації в освітньому процесі, університети зі світовим ім’ям (Стенфорд і Гарвард) навіть витворили у своїх стінах спеціальні центри медитації усвідомленості.

3. Повторення

Воно лежить в основі будь-якого навчання. Вчені вже не раз доводили, що регулярне повторення це самий ефективний метод засвоєння інформації. Якщо людина важко запамятати телефонний номер, можна спробувати розбити комбінацію на набори цифр довжиною по 3 знака кожен з подальшим їх повторенням.

4. Відпрацювання концентрації уваги

Візьміть собі за правило не перевантажувати увагу більш ніж одним завданням, яким бі пробачимо воно не здавалось. Ви миєте посуд? Сфокусуйте увагу тільки на ній. Вам подзвонили? Зосередьтеся виключно на тому, що говорити співрозмовник. Ця проста звичка називається усвідомленістю.

5. Спорт і вправи

Заняття спортом творять чудеса. Годиною змусити себе зробити те, що може бути досить непросто, але воно того варті! А ще фізичні вправи мають величезний позитивний вплив на роботу мозку. Помірний заняття насичують мозок киснем, покращують настрій і захищають / нейрони. Науково доведено, що спорт сприяє утворенню нових нервових клітин (нейрогенезу).

Висновки

Важко визнавати, але більшість людей довірили своє життя автопілоту. Часто ми не усвідомлюємо того, де ми і що робимо. В такому стані мозок починає приносити людині тільки страждання. Його буквально переповнюють погані думки, не давати зосередити свою увагу. У результаті спробувати що-небудь згадати стає дуже складно.

Хочете повернути колишню пам’ять? Почніть зі свого стилю життя. Медитуйте, додайте в свій розпорядок більше фізичної активності, відмовтеся від куріння, перейдіть на однозадачність і змусьте мозок працювати на повну. Практичне застосування навіть одного з перерахованих в цій статті радий кардинально поліпшить вашу здатність до зятовування і відновлення минулих спогадів!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України