Вовнянко: Готуймося до віяльних відключень електроенергії

Популістична казка про «кінець епохи бідності» добігає свого кінця і на заміну їй приходить реальність – шокуюче сувора

Про це повідомляє Дмитро Вовнянко.

Оголошуючи карантин, зелена команда за звичкою наобіцяла, що електрика подаватиметься в повному обсязі та зупинена не буде. Українською це означало: «Можна не платити». А вже 2 квітня під час селекторної наради у тво міністра енергетики, керівники компаній-операторів наголосили на важливості дотримання платіжної дисципліни, простіше – закликали населення платити за електрику. Інакше – не буде електрики.

Жарти в сторону. Керівництво Житомиробленерго відкритим текстом заявило про намір впровадити віяльні відключення електрики для підприємств і побутових споживачів. Причина – відсутність платежів. Люди за електрику платити не вважають за потрібне, а бюджет країни брати на себе витрати електростанцій не поспішає. Власне – й не може, там і так скорочують все що можуть.

Що відбувається? Те що й мусить. Україну наздогнали наслідки кричущого популізму ЗЕкоманди з одного боку та маніпуляцій солодкої парочки голови комітету ВР з питань ПЕК Андрія Геруса та екс-міністра енергетики Олексія Оржеля. Тарифи на комунальні платежі були одним з наріжних каменів нищівної критики п’ятого президента Порошенка. Зменшення тарифів на комуналку від ЗЕкоманди чекали більшість її виборців. Довелося зменшувати… У той самий час Україна почала робити те, чого не робила кілька років – імпортувати вугілля для ТЕС (з окупованих районів Донбасу – через Росію) та саму електроенергію – з Росії через Білорусь. Журналісти зловили Андрія Геруса коли той через месседжер давав накази Олексію Оржелю імпортувати 2000 МВт. Хто з олігархів найбільше здобув профіт від дяльності Геруса і Оржеля – загальновідомо.

До чого це призвело – перелічила громадська спілка «Всеукраїнська енергетична асамблея» (голова – Іван Плачков) у своєму відкритому листі до президента, прем’єра та голови ВР. Цифри вражають.

Зима цього року була тепла. Відтак споживання електроенергії впало на 5,2%. Але при цьому Україна імпортувала енергоресурсів на 1,4 мільярди доларів США. Особливо вразили 3304 мільйонів КВт*год електрики імпортованої з Білорусі, Росії та країн ЄС, проти цілковитої відсутності імпорту минулого року. Зросли також імпорт вугілля і газу – тепер вони мертвою вагою лежать на сховищах. Наразі запаси зросли проти минулорічних обсягів: вугілля – на 79% (до 2,8 мільйони т); газу – на 79% (до 7 мільярдів кубометрів). І тепер доведеться витрачатися на їхнє обслуговування.

А тим часом Україна здобула 1,7 мільярди доларів США збитків через зменшення ціни на газ, про що браво рапортував прем’єр Гончарук. Нагадаю – в Україні ціна на електрику одна з найнижчих (!) в Європі.

З якогось лиха останнім часом електрику в нас генерували переважно на ТЕЦ, які працюють на імпортному газі. Очевидно – справа у собівартості електрики. Як наслідок – енергокомпанії не викуповували значні обсяги вугілля. Додамо сюди скандальний імпорт вугілля з ОРДЛО. Результат – наразі зупинені шахти «Червонолиманська», «Добропіллявугілля», зупиняються ТЕСи і ТЕЦи. Відправилися погуляти щонайменше 15,3 тисячі працівників. І це явно не межа.

Бо за 6 місяців перед генеруючими компаніями наросли астрономічні борги: перед ТЕС – 3,1 млрд грн., АЕС – 4,4 млрд грн., ГЕС – 0,5 млрд грн. «Центренерго» за вугілля винний 2,5 млрд грн., «Донбасенерго» – 1 млрд грн. Тощо і тощо.

Очевидно, ситуація на енергоринку критична. Енергетичне господарство України потребує рішучих заходів. В популізм більше гратися не можна – інакше станемо як той алкоголік, що прокидається в квартирі з якої винесено геть чисто все. І «Всеукраїнська енергетична асамблея» перелічила потрібні заходи. Але здійснювати їх нікому. В Україні нема все ще міністра палива та енергетики. За цю посаду завжди йшла запекла боротьба, але нині, після всіх витівок Геруса, Оржеля та Гончарука, ніхто не хоче керувати енергетикою країни.
В цех час Президент та Прем’єр намагаються не помічати загроз. Арахамія заявив, зо міністр не дуже і потрібен. Нехай залишається т.в.о. А Герус запропонував заборонити імпорт…картоплі. Це такий набір антикризового менеджменту Слуги Народу в стилі Вечірнього кварталу.
З цим треба щось робити – і негайно. Хоча…

Будемо реалістами. Готуймося до віяльних відключень

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

nine + 16 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh