Авторські статті

Влада стискає зашморг на шиї територіяльних громад

“Ґрунтовний аналіз проєктів місцевих б’юджетів Львівщини на 2014 рік, розроблених профільними департаментами та управліннями фінансів і поданих на розгляд депутатам місцевих рад, свідчить про цілеспрямоване руйнування місцевого самоврядування в Україні з боку чинного президента та його уряду”. Про це заявив депутат Львівської обласної ради від ВО “Свобода”, кандидат економічних наук Йосиф Ситник.

Аналізуючи дохідну частину проєктів місцевих б’юджетів, Йосиф Ситник зазначив:

“У проєкті обласного б’юджету Львівської области на 2014 рік спостерігається стійка тенденція до зростання питомої ваги офіційних трансфертів з державного б’юджету до доходів обласного б’юджету, яка досягла 84 %, (2013 року ця частка становила 82 %). Відповідно, надходження податків і зборів до обласного б’юджету в його структурі зменшилось із 18 % 2013 року до 16 % на 2014 рік, що свідчить про галопуючу централізацію влади, знищення фінансово-економічних підвалин місцевого самоврядування.

Це доказ того, що уряд неспроможний виконувати свої функції без маніпуляції коштами місцевих громад, використовуючи лише кошти Державного б’юджету. Олігархічно-кланова модель економіки зі значною часткою поліційно-б’юрократичного апарату без зростання фінансового і ресурсного підживлення існувати не може, вона сама по собі не здатна на розширене відтворення. Вона розвивається тільки через загарбання чужого майна та фінансових ресурсів (рейдерство – як б’юджетне, так і бізнесове).

Основним джерелом доходів обласного б’юджету, як і в попередні роки, є податок на доходи фізичних осіб із часткою 86,6 % у структурі дохідної частини загального фонду. У б’юджеті на 2014 рік прогнозується зростання цього податку лише на 1,8 % (або на 14,6 млн. грн.) у порівнянні із б’юджетом 2013 року. Тому законодавче збільшення розміру мінімальної заробітної плати та теоретичний прогноз зменшення обсягів заборгованості з виплати заробітної плати в небюджетній царині Львівщини є мізерним додатком до доходів обласного б’юджету. Водночас примарні прогнозні дані Львівської ОДА щодо створення 49,4 тис. нових робочих місць 2014 року є абсурдними та нездійсненними.

Обсяг доходів загального фонду, що враховуються при визначенні міжб’юджетних трансфертів, передбачено збільшити 2014 року на 3,9 % (на 32,3 млн. грн..) у порівнянні із затвердженими доходами 2013 року.

Обсяг доходів загального фонду обласного б’юджету, що не враховуються при визначенні трансфертів, зменшиться 2014 року на 31,6 % (на 28,5 млн. грн.) у порівнянні із такими самими доходами 2013 року. Разом доходи загального фонду обласного б’юджету без дотацій та субвенцій із державного б’юджету 2014-го зростуть лише на 0,45 % (4,2 млн. грн.) у порівнянні із 2013 роком.

Такі негативні тенденції при формуванні дохідної частини загального фонду обласного б’юджету Львівської области свідчать про фактичну зупинку економіки – в Україні рецесія, і жодні урядові програми стабілізації чи активізації економіки не працюють.

Свою специфіку у проєкті обласного б’юджету на 2014 рік мають і доходи спеціяльного фонду. Законодавчі нововведення 2012–2013 років спричинили до того, що обласний б’юджет 2014 року втратить 12,0 млн. грн. зі збору за першу реєстрацію транспортного засобу (зменшення на 40,0 %) від рівня затверджених доходів 2013 року. Цьому “посприяло” запровадження з 01.09.2013 утилізаційного збору, внаслідок чого різко зменшились обсяги ввезення в Україну транспортних засобів.

Також різко – на 39,0 % або на 4,5 млн. грн. – 2014 року зменшаться надходження від екологічного податку до спеціяльного фонду обласного б’юджету. Скорочення надходжень пов’язані із законодавчим зменшенням нормативу зарахування податку до обласного б’юджету з 20 до 13,5 відсотка, зменшенням надходжень від вуглевидобувних підприємств у зв’язку із значним скороченням обсягів реалізації і видобутку вугілля, а також модернізацією технологічного обладнання та зменшенням шкідливих викидів на Добротвірській ТЕС.

Вагомою складовою доходів спеціяльного фонду є власні надходження б’юджетних установ, які утримуються за кошти обласного б’юджету. На 2014 рік їх надходження передбачені на 6,2 млн. грн. або на 9,5 % більші, ніж у б’юджеті 2013 року, проте вони на 27,2 млн. грн. або 27,5 % менші за фактичні надходження 2013 року.

Разом доходи спецфонду обласного б’юджету на 2014 рік, без субвенцій із державного б’юджету, зменшились порівняно із такими самим показниками 2013 року на 17,5 млн. грн. або на 14,7 %, а із фактично досягнутим виконанням б’юджету 2013 року на 27,9 %.

Загалом обсяг дохідної частини загального та спеціяльного фондів обласного б’юджету Львівської области на 2014 рік без офіційних трансфертів із державного б’юджету є меншим на 1,3 % за аналогічну дохідну частину 2013 року.

Всі дотації й субвенції із державного б’юджету (84 % доходів б’юджету) мають соціяльне та поточно-споживацьке спрямування, а це свідчить про відсутність в уряду стратегії розвитку територіяльних громад.

Фактично місцеві б’юджети залежні від декількох джерел:

1) Податок на доходи фізичних осіб (зарплата найманих працівників) – регулюється винятково ВРУ та КМУ, місцеве самоврядування на її зростання впливу не має, також не має повноважень впливу на підприємства, установи та організації, які виплачують заробітну плату. Створення робочих місць залежить від загальнодержавної економічної політики.

2) Зборів за використання ресурсів, надр, води, адміністративних та екологічних податків, які за своєю сутністю є пасивними податками, адже при зменшенні дозвільних процедур чи забруднень навколишнього середовища (до цього варто прямувати) та використання ресурсів вони будуть зменшуватися.

3) Суб’єкти підприємництва – платники Єдиного податку, які податку на землю не платять, хоч і володіють значними ділянками.

Місцеве самоврядування не має реального впливу на формування економічної політики держави, адже всі інструменти (податкові, митно-тарифні, б’юджетні, кредитно-фінансові, інвестиційні) належать Президентові, уряду, Верховній Раді та Національному банку.

Як наслідок – управлінсько-законодавчий колапс. Україні потрібні реальні економічні реформи, а не їх імітація чинним урядом і президентом”.

Українці не здаються. Боротьба триває! Не будьте осторонь, не «продиваньте» своє майбутнє! Якщо ви не маєте змоги побувати на цьому протистоянні у Києві, допоможіть тим, хто хоче добратися туди, та тим, хто там перебуває.

Добровільний збір коштів для протестувальників на Євромайдані: картка Приватбанку 5457082230251691 (НЕ БУДЬТЕ БАЙДУЖИМИ ДО МАЙБУТНЬОГО УКРАЇНИ!) Кожна копійка буде великою допомогою!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України