Європа нині недостатньо сильна, скаржиться прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у бесіді з колишнім канцлером Австрії Вольфгангом Шюсселем (ÖVP). Ось чому москва насамперед хоче поговорити з Вашингтоном, ось чому вступ України до НАТО ілюзорний, і ось чому фінансування Києва до перемоги на полі бою безнадійне.
Повна версія бесіди з’явилася в журналі “Європейські голоси”, який видає “Die Presse” і “Австрійське товариство зовнішньої політики і ООН”.
Спочатку угорський політик розкритикував сам факт початку війни. “Ми не вичерпали всі дипломатичні засоби, щоб уникнути конфронтації”, – погодився Шюссель. Хоча переговори з путіним велися до вторгнення на Україну, політики завжди “говорили, що політика відкритих дверей НАТО – це принцип, про який ми не хочемо вести переговори”.
Проблема Європи з росією тепер менше пов’язана з довірою, заявив прем’єр-міністр Орбан. Швидше, це наша власна слабкість: “Проблема в нашій силі. Ми, європейці, недостатньо сильні, щоб росіяни сприймали нас всерйоз”. Європа повинна “продемонструвати силу і чітко сказати росіянам, що в нас є інтереси, і в них є інтереси, тому давайте укладемо угоду на цій основі”.
Перше, що необхідно – це “перемир’я, тому що зараз немає розумної дискусії між росіянами і Заходом”. Після цього має бути створена спільна платформа для переговорів. “Третім кроком буде пошук позиції, прийнятної для всіх партнерів”.
Колишній канцлер Шюссель втрутився: “Сьогоднішнє припинення вогню означатиме фактичну поразку України”. На що Орбан відповів: “Це залежить від того, як ви бачите майбутнє”.
Через слабкість Європи і нинішню силу росії вступ України до ЄС або НАТО є ілюзорним, каже прем’єр-міністр Угорщини. Але 2008 року була можливість зробити це, і він – Орбан – тоді був не проти.
Віктор Орбан: “Як політик ви знаєте, що існують часові вікна. До 2008 року росія була занадто слабка, щоб перешкодити розширенню НАТО на Україну. Можливість була втрачена на саміті НАТО в Бухаресті. Ми не змогли завершити переговори про вступ України або Грузії, тим самим втративши Україну як майбутнього члена Європейського Союзу і НАТО. Відтоді росіяни ставали дедалі сильнішими і сильнішими. І було ясно, що вони зупинять будь-який процес інтеграції України в західні структури”.
Тепер Україна має стати буферною зоною, як цього хоче москва: “Якщо росіяни наполягатимуть на створенні буферної зони навколо себе, можливі дві реакції. Ми могли б прийняти це і домовитися про це. Або ми могли б сказати ні. Але без системи буферних зон у нас будуть постійні конфлікти, можливо, заморожені, а можливо і гарячі”.
Ще одна проблема слабкості Європи: Москва веде переговори насамперед із Вашингтоном, а не насамперед із Брюсселем, Берліном чи навіть Києвом, каже Орбан.
Вольфганг Шюссель повідомляє, що президент Володимир Зеленський відкрито говорив про поступки у внутрішніх дискусіях, коли вперше був присутній на Мюнхенській конференції з безпеки. Шюссель: “Питання Криму можна було б відкласти й обговорити через 20 або 30 років, а для Донбасу можна було б знайти конструктивне рішення”, – заявив Зеленський. Ба більше, нейтралітет має бути знову закріплений у конституції.
Орбан відповів: “Росіяни не приймають українців як партнерів. Вони вестимуть переговори тільки зі США, а якщо в нас усе буде добре, можливо, і з Європою. Найбільша небезпека для Європи – це угода про архітектуру безпеки між Росією та Америкою без участі Європи”.
Прем’єр-міністр Угорщини не вірить у фінансування України до перемоги на полі бою.
Шюссель говорить про більшу підтримку України, яка необхідна для перемоги. “Гроші – це проблема”, – відповідає Орбан. “Люди в Європі незадоволені тим, що їхні уряди надають велику фінансову підтримку Україні”. Європа не може собі дозволити фінансувати Україну для досягнення військової перемоги.