Економіка

Викликають лайку і роздратування: українці вимагають скасувати нові монети

Не минуло й року після введення нових монет, як від президента зажадали скасувати всі існуючі металеві гроші

Нещодавно така петиція була зареєстрована на сайті глави держави. Її автор, Андрій Винниченко, аргументує свою вимогу тим, що монети дорогі у виготовленні, непрактичні, займають багато місця і у великій кількості багато важать.

“А ще вони всіх дратують. Крім нумізматів”, – стверджує автор петиції.

“Особливу увагу хочу звернути на монети цінністю в гривню і більше. Я не знаю жодної людини, який був би задоволений введенням цих монет в грошовий оборот. Навіть у маршрутних таксі часто лайка з-за того, що хтось не хоче отримати решту монетами, а водій відповідає, що йому вони теж не потрібні”, – додає Андрій Винниченко.

За 10 днів петиція набрала поки лише 50 голосів з необхідних 25 тисяч.

Як ми з’ясували, на сайті президента за 5 останніх років українці зареєстрували 29 петицій, що стосуються монет. В одних просять скасувати всі монети, в інших, навпаки, вимагають замінити ними паперові купюри, бо останні недовговічні. Серед цих вимог також є дві петиції, автори яких просять повернути в обіг монети номіналом 5 копійок.

Автор однієї з петицій мотивує це тим, що в магазинах з’явилося “обкрадання в законі”.

“Українців змушують платити більше, мотивуючи тим, що 5 копійок для здачі немає, а 10 давати не хочуть. НБУ повинен повернути 5 копійок в обіг”, – пише автор петиції Віталій Гончаренко.

Як виявилося, введення в обіг нових монет і купюр – це головний біль для багатьох незрячих і слабозорих українців. Ми поспілкувалися з кількома з них, щоб дізнатися їхню думку. Більшість людей з проблемами зору просять владу перед введенням нових монет і купюр враховувати їхню думку. А ще краще – проводити опитування перед карбуванням нових монет і друкуванням нових банкнот.

Незрячі і слабозорі люди говорять, що стикаються з різними випадками, коли доводитися мати справу з монетами.

“У нас є девіз: не робіть для нас без нас. І це стосується не тільки монет. Нас ніхто ні про що не питає. Наприклад, надавати валідатори. Кому в транспорті давати картку для валідації? Хотіла б сказати так: подумайте, що в Україні є армія незрячих людей, про яких теж потрібно подумати”, – каже заступник директора Білоцерківського навчально-виробничого підприємства Українського товариства сліпих Любов Красноштан.

Її колеги також озвучили нам свої думки.

Світлана Данилюк:

“Наприклад, я зовсім нічого не бачу, у чоловіка є залишок зору. Питання з монетами ми вирішуємо так: спочатку відкладаємо вбік. Коли щось купуємо, то пропонуємо продавцю зверни потрібного номіналу монети. Я можу відрізнити монети за їх розміром. Справа в тому, що вони трохи різні за розміром. Хотілося б, щоб діаметри відрізнялися істотно”.

Сергій Грачов:

“А у мене труднощі з розпізнаванням монет не виникає. Вони різні по діаметру, у них різні “бордюрчики”. Якщо влада планує вводити ще монети інших номіналів, то монету номіналом 50 копійок потрібно вивести з обороту. Так було б простіше. При цьому скажу так: нам, незрячим, монети розрізняти легше, ніж купюри. Але купюри номіналом 1,2 і 5 гривень однакові. А монети – різні. Також важливо, щоб на купюрах були тактильні мітки, завдяки яким можна було б відрізняти номінали”.

Антоніна Гопаца:

“Я можу сказати, що продавці не завжди надходять чесно. Кажуть, що з твоїх рук беруть монету номіналом в одну гривню, а насправді беруть дві. Свої монети я намагаюся якомога швидше збути, тому що ними незручно розплачуватися. Таке ж я чую і від літніх людей. Погано, що перед випуском монет влади не подали напругу на думку незрячих людей”.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

nineteen − six =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.