Віка Балицька: Люди не хочуть йти працювати в патрульну поліцію. А патрульні поліцейські хочуть йти з поліції

Це глибока і серйозна криза Нової Патрульної Поліції. А з огляду на величезні очікування суспільства від цього проекту – це катастрофа.

Щоразу, як хотіла про це написати, стримувалася, бо вважала, що ця інформація деморалізуюча і така, що призведе до ще меншого зацікавлення службою в поліції. Але далі вже нікуди. Якщо негайно не почати реанімувати патрульну, то вона, як принципово нове явище в правоохоронній системі, загине. А можливо, вже пізно… Там пульс ледве пробивається…

Для тих хто не знає, я член поліцейської комісії, яка діє в УПП Львівської області з літа 2017 року. Сутність поліцейської комісії описана в 51 ст. закону України «про Національну поліцію». Ми проводимо співбесіди із кандидатами на посади патрульних поліцейських. За два роки я прослідкувала чітке і стрімке зниження кількості бажаючих працювати в патрульній поліції. (В інших структурних підрозділах Нацполіції як то слідство, кримінальна поліція, громбезпека і тд. трохи краща ситуація)

В цьому пості суто про Нову Патрульну Поліцію.

Так от, якщо на початках діяльності нашої комісії (кінець 2017) на співбесіду приходило чоловік 30-40, то на останні співбесіди приходить 2-3. Із них ми приймаємо 1 або 0…

Візьму лише період з початку цього року. Було 10 співбесід. Якщо в січні на співбесіду приходило ще по 6 чоловік. То в квітні-червні від 1 до 3 людини.

Наприклад, кілька ілюстрацій:

  • 24.04 на співбесіду прийшов один хлопець. Прийнятий.
  • 23.05 прийшло троє. Взяли – 2.
  • 06.06 троє. Взяли – 1.
  • 24.06 прийшло двоє. Взяли – 0
  • 11.07 троє. Взяли – 2.

В підсумку за перше півріччя 2019 року на співбесіді побувало 36 кандидати. 23 взяли в поліцію. 13-тьом відмовили.

Тим часом у Львівській патрульній поліції бракує приблизно 180 людей. Лише в цьому році звільнилося приблизно 40 патрульних. Більшість за власним бажанням, через незадоволення умовами служби. Тобто, прийшло 20, а пішло 40. Голод кадровий! Умовно кажучи, замість 6 екіпажів на район Львова працює 3. А громадяни нервуються, що поліція довго їде. Скоро її не буде взагалі з такими тенденціями.

Вимоги до кандидатів на співбесіді дуже прості. Здатність до простої комунікації в рамках формальної логіки. Просто кажучи, щоб розуміли зміст слів і речень, а отже запитань. Бо буває, що не розуміють. Щоб могли внятно пояснити чому хочуть служити в поліції, без пафосу, маніпуляцій і щиро. І могли, хоча б своїми словами, відповісти на прості питання по закону «про Національну поліцію».

Так от, на оцей мем «кого ви там понабирали?» – відповідаю: взяли кращих з тих, хто прийшов. А прийшло мало. І знаєте, «далай лами» в патрульну не йдуть, інтелектуали-інтелігенти із блискучим вихованням не йдуть… Приходять прості чоловіки і жінки із стандартними життєвими цінностями, які часто навіть не мають уявлення чим поліція займається. Тобто, приходили… Тепер і ті не йдуть…

Чому не йдуть? Тому що служба в поліції перестала бути привабливою. Вона виглядала перспективною в 2015-му. І ще трохи навіть в 2017-му. Хлопці і дівчата йшли туди з міркувань ідейних, кар’єрних і амбіційних.

Але все покотилося на дно. Первинна ідея, на якій ґрунтувалася новостворена патрульна поліція, вже давно розвіялася як дим з айкос, а кар’єру роблять лише одиниці, і то не завжди заслужено.

Я виділяю кілька проблем, які знищують нову поліцію. Це субєктивно, без претензій на істину.

1.Законодавче решето. Закон не дає патрульним достатньо повноважень для здійснення своєї діяльності і достатнього захисту. Частина алгоритмів дій стосовно правопорушень громадян недосконала і зв’язує патрульному руки і дає можливість правопорушнику уникнути відповідальності. З іншого боку – незахищеність патрульних з боку закону. Патрульні уникають застосування жорстких заходів коли вони виправдані, бо не хочуть ставати фігурантами кримінальних справ по перевищенню. Відтак перетворюються на «пластмасових» і стають жертвами хамовитих громадян. Це замкнуте коло: громадяни хамлять патрульним – в тих наростає моральна втома і вигорання, і тоді вони хамлять громадянам… на виході: взаємна ненависть. Далі тупік.

2. Зарплата 10-12 тисяч. Ну, це замала оплата праці поліцейського. Це екстремальні умови праці із ризиками для життя. Це важка фізично і морально робота. Емоційне вигорання в патрульних страшне. Це має достойно оплачуватися. Людина має відчувати баланс між вкладеним і отриманим. Ну, і саме тут закладені корупційні ризики. Якщо ви годуєте свого сторожового собаку сухарями і водою, то не очікуйте, що він не братиме шматки м`яса з рук злодія. Тому, за наявною у мене сукупною інформацією отриманою від знайомих, з соцмереж та самих патрульних, якась частина бере хабарі. Не вимагає. Але бере, якщо дають. А наші громадяни, самі знаєте, як світоглядно люблять підкуп…. Яка саме частина бере – я не знаю і не хочу знати. Це надто деморалізуюча для мене інформація.

3. Умови праці. Були в патрульній різні проблеми, на різних етапах з різним успіхом вирішувалися. Чи не вирішувалися. Не буду зупинятися на витривалості батарей бодікамер, якості форми, виходу з ладу планшетів і реєстраторів і тд. Будемо вважати це дрібницями. Зосередимося, наприклад, на Пріусах. Хто не знає це гібриди: можуть працювати як на електриці, так і на пальному. «Істоти» чутливі і вибагливі. Так от, у львівській УПП вони майже всі вже повиходили з ладу, частина – побиті, а якісь несправні, бо за ними не доглядали належно по кілька років. Там бувало таке, що вчасно масло не мінялося, охолоджувальна рідина і тд. А ті Пріуси, що ще їздять, «важко хворі». І вони потенційно небезпечні для життя. Як патрульних, так і навколишніх. Бо в деяких із них буває, що вибиває гібридну систему. Тоді комп’ютер видає помилку, яку треба усунути. Інакше продовжувати рух небезпечно, бо блокується все і машина стає некерована. Тут я зупинюся на одному ДТП, бо це важливо.

20 жовтня 2018 року біля села Мощана Жовківського району патрульний автомобіль рапово виїхав на зустрічну і зіштовхнувся із фурою. На місці загинув водій Пріуса 22-річний патрульний Назар Присташ. А через три дні в лікарні помер його напарник 31-річний Остап Кутний. Вони нікого не обганяли, швидкість наче не була великою, це не був різкий поворот… Здавалось би, як можна було виїхати на зустрічну? В середовищі простих патрульних обговорюють страшну версію: в Пріусі вибило гібридну систему, усе заблокувалося включно із кермом, відтак водій не міг нічого зробити з некерованим авто. Це лише версія. Але саме в цьому самому автомобілі, кажуть різні джерела, вже не раз була така ситуація. В слідства я дізналася, що проведеною автотехнічною експертизою встановлено, що авто настільки пошкоджене, що не можливо встановити яким був його технічний стан на мить ДТП. Родичі загиблих вимагають у слідства провести ще одну експертизу на офіційному сервісі Тойоти. Слідчий домовився з сервісом, така можливість є. Але треба якось привезди авто на сервіс. Поліція не має евакуатора з маніпулятором. Чи ця екпертиза щось дасть не відомо. Але треба спробувати. Бо як з цим жити рідним загиблих? А колегам? Яка мотивація до роботи? А яка мотивація громадянам йти в поліцію? Це лише один з прикладів. Якщо я описуватиму інші, то цей пост буде надто довгим. Він і так не короткий.

4.Непрозора кадрова політика. Ну, можливо, комусь прозора, але мені – ні. Я за кілька років існування патрульної поліції так і не зрозуміла за яким принципом відбувається ротація керівників УПП (а вона декларувалася) В червні 2017 відбулася «ротація», в результаті якої рокірували незначну кількість керівників по Україні (кілька міст) за незрозумілими критеріями. Тобто системного і масштабного процесу я не помітила. Тоді поставили в умови «виходу» на гражданку Антон Пузиревський і Максим Підболячний Які реально дбали про патрульну і не гнулися ні під кого. От і вся ротація? Два роки минуло місяць тому. Де чергова планова ротація? Чи то була не ротація? Чи плани помінялися? Я жодним чином не веду до того, що ротовані тоді Роман Пилипенко (Roman Pylypenko) Володымыр Струк (Volodymyr Struk) і Андрій Богушнефахові чи несумлінні керівники. Але я просто хочу розгледіти послідовність і системність з боку вищого керівництва. Бо відсутність зрозумілої кадрової політики демотивує особовий склад. І відштовхує від патрульної потенційних працівників.

5.І коротко про показники. Ну, вони ж у різному форматі можуть існувати. І в патрульній вони є. Є рейтинг між областями. 1, 2, 3 …і останнє місце. Хто в хвості – той отримує на горіхи від керівництва. А далі, відповідно, наганяї – по піраміді вниз. Для людей, які вислужуються, це велика мотивація. Тому кількість складених адмінматеріалів – це не пустий звук.

На кінець коротка довідка, просто факти без інтерпритацій і оцінок:
За два останні роки в патрульній Львівщини відбулося кілька резонансних випадків. Власне, описане вище ДТП, в якому загинули патрульні, випадок в «Лотереї», коли в присутності патрульних загинув відвідувач, патрульний збив дівчину на смерть на зупинці і покинув місце ДТП, смерть (в позаробочий час) патрульного з ознаками наркозалежності, на хабарі затримали патрульного… Можливо, якісь із цих випадків є наслідками трагічного збігу обставин, але якісь точно є результатом глибокої кризи проекту-надії Нова Патрульна Поліція.

Додаю фото з панелі Пріуса, так виглядає попередження про несправність. Дуже символічне і для патрульної в цілому. Треба зупинитися, усунути поломки і перезавантажитися. Інакше …. фура вже близько.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

5 × 3 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh