росія заявила про вихід із Чорноморської зернової ініціативи.
Про це йдеться у заяві міноборони рф у Телеграмі, передає Укрінформ.
«З урахуванням проведеного 29 жовтня цього року київським режимом за участю фахівців Великої Британії терористичного акту проти кораблів чорноморського флоту та цивільних суден, задіяних у забезпеченні безпеки «зернового коридору», російська сторона зупиняє участь у реалізації угод щодо вивезення сільськогосподарської продукції з українських портів», – йдеться у заяві.
Під “терористичним актом” окупанти мають на увазі напад безпілотників на кораблі Чорноморського флоту рф біля Севастополя сьогодні зранку.
Повідомляється, що було пошкоджено декілька кораблів, в тому числі фактичний флагман флоту – фрегат проєкту 11356р «Адмирал Макаров», який ввели до ВМФ рф у 2017 році.
Реакція України
На звинувачення вже відповіли представники української влади. Так Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав світову спільноту не дозволити росії під надуманим приводом зірвати зернову ініціативу.
Ми попереджали про плани РФ зірвати Чорноморську зернову ініціативу. Тепер Москва під надуманим приводом блокує зерновий коридор, який забезпечує продовольчу безпеку мільйонів людей. Закликаю всі держави вимагати від РФ припинити голодні ігри та повернутися до своїх зобов’язань.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) October 29, 2022
Прессекретар Президента України Сергій Никифоров у коментарі Суспільному зазначив, що Україна не підписувала з росією жодних “зернових угод”, тож не має жодних зобов’язань перед нею.
«Підписантами є росія, Туреччина та ООН. А Україна не підписувала з росією жодних угод, тому що розуміє, що вона майже ніколи не дотримується взятих на себе зобов’язань. Тому очікуємо на реакцію підписантів», – сказав він.
У Стамбулі 22 липня на пропозицію Організації Об’єднаних Націй Україна, Туреччина та Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттереш підписали Ініціативу про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний”.
Весь цей час проходила активна реалізація ініціативи. Так тільки за останній тиждень з портів Великої Одеси вийшло два конвої з 227 та 180 тисяч тонн агропродукції.
Фото: Мінінфраструктури України
З моменту виходу першого судна з українським продовольством експортовано 9,1 млн тонн агропродукції. Всього з українських портів вийшли 403 судна з продовольством для країн Азії, Європи та Африки.
Реакція ООН
Речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй Стефан Дюжаррік вже прокоментував подію. Він заявив, що ООН підтримує контакти з росією щодо Чорноморської зернової ініціативи.
Дюжаррік закликав учасників зернової угоди утриматись від дій, що можуть завадити її реалізації.
«Життєво важливо, щоб усі сторони утримувалися від будь-яких дій, які можуть поставити під загрозу Чорноморську зернову ініціативу, яка є критично важливою гуманітарною діяльністю, яка явно позитивно впливає на доступ до їжі для мільйонів людей у всьому світі», – сказав він.