Відкрита форма речовини, існування якої спростовувалося вченими

Відкриття групи німецьких, шведських і американських та французьких вчених справило фурор в області кристалохімії.

Нова форма речовини, існування якої раніше вважалося неможливим, являє собою кристалічну решітку з елементами, з’єднаними гранями, а не вершинами.

Речовину було отримано експериментальним шляхом. Отримані «неможливі» модифікації кремнезему коезит-IV та коэзит-V, що утворюють стійку форму кристала. Завжди вважалося, що стійкою може бути система, в якій потенціальна енергія мінімальна, але в результаті відкриття отримані форми речовини з показниками кінетичної енергії, далекими від мінімуму. Можна уявити аналогію цього, коли лунка для гольфу знаходиться на вершині пагорба, і м ячик залишається в ній при влучному попаданні. У всіх інших випадках він скотиться вниз.

Це сенсаційне відкриття спростовує доказ неможливості існування такої форми речовини, представлене в середині xx ст американським хіміком Лайнусом Полінгом, за що в 1954 році вченому була присуджена Нобелівська премія.

Реалізація нових можливостей обіцяє революцію в матеріалознавстві та його прикладних інженерних втіленнях. Вже зараз вчені можуть обіцяти поява нових надтвердих і надтугоплавких матеріалів. Також гарантують прорив у сфері передбачення землетрусів.

Ігор Абрикосів, керівник лабораторії моделювання розробки нових матеріалів НІТУ «Місіс», каже, що синтезовані матеріали можуть бути застосовані в удосконаленні сонячних батарей. Це, наприклад, нові стійкі форми перовскіту. Нові матеріали дадуть поштовх для розвитку зеленої енергетики.

Фізики-експериментатори, що входять в колаборацію, взяли кристал коесіту (одна з форм оксиду кремнію SiO2) розміром приблизно з третину товщини людського волоса, помістили в клітинку з алмазними ковадлами і піддали гігантського тиску, приблизно 700 тис. атмосфер. В результаті в кристалі відбулися чотири фазових переходів, причому два з них були виявлені вперше.

Результатом досліджень стало виявлення факту, що в двох новонайдених формах оксиду кремнію атоми кристалічної решітки — всупереч правилам Полінга — з’єднання єднані один з одним не вершинами або ребрами, гранями.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

one × one =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh