Відійшов у вічність видатний археолог Михайло Филипчук

Вчора у вечорі відійшов у вічність видатний галицький археолог Михайло Филипчук, директор Інституту археології ЛНУ ім. І. Франка. Девізом життя п. Филипчук обрав собі слова іншого видатного галицького археолога Івана Старчука: «Бог, народ, сім’я». Усе своє свідоме життя п. Филипчук присвятив вивченню і збереженню історично-археологічної спадщини рідного народу і рідної Церкви.

Народився 19.12. 1955 р. у с. Потічок Снятинського р-ну Івано-Франківської обл. Закінчив історичний факультет Чернівецького державного університету (1982). З 1999 р. – доцент кафедри археології, античності та середньовіччя (з 2010 р. – кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки), з 2000 р. – директор Інституту археології Львівського національного університету ім. І. Франка. У 1996 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Слов’янські поселення VІІІ–Х ст. українського Прикарпаття» (науковий керівник – доц. О. М. Приходнюк).

Після виходу УГКЦ з підпілля п. Филипчук старався допомогти Церкві чим міг, як греко-католик і як науковець. Його стараннями було досліджено Чернечу гору біля Унівської Успенської Лаври, віднайдено фундаменти церков і монастирських приміщень Підгорецького монастиря, а також фундаменти церков Пліснеського городища.

Останніх 25 років свого туземного життя п. Филипчук присвятив дослідженню Пліснеського археологічного комплексу, зокрема Пліснеського мегаполісу – одного з найбільших європейських міст у ІХ-Х століттях, що займало територію близько 450 га. Дослідження п. Филипчука дало можливість пролити світло не тільки на історію нашого народу, але й також на процес християнізації Галичини.

Своїми дослідженнями Михайло Филипчук обґрунтовано довів, що наші безпосередні предки – галицькі хорвати самі, без сторонніх впливів витворили власну державу та що будівничими Пліснеського мегаполісу були місцеві слов’яни, а не зайшлі варяги, мадяри чи поляки.

Пан Филипчук радо відгукувався на ініціативи греко-католицьких священиків. Так на ініціативу о. Віталія Барабаша, адміністратора парафія с. Княже (Золочівський р-н, Львівської області), львівські археологи провели розвідувальні роботи на території с. Княже, які дають підстави говорити про тяглість поселення на цьому місці з часів доби раннього заліза. На ініціативу о. Віктора Батога ЧСВВ, п. Филипчуком було проведено низку досліджень на території Підгорецького монастиря, які відкрили фундаменти кількох монастирських церков та приміщень. З ініціативи отців Студитів було проведено археологічні дослідження Чернечої гори Унівської Успенської Лаври.

Одним з останніх гостей на Пліснеську, яких приймав п. Филипчук був Архиєпсикоп і митрополит Львівський владика Ігор (Возняк).

Сайт «Католицький Оглядач» висловлює глибоке співчуття родині померлого, колективу Інституту археології ЛНУ ім. І. Франка. Ми просимо Господа, щоб дарував своєму слузі Михайлові вічний спокій у місці світлому, місці квітучому, місці спокійному, звідки відійшли біль, печаль і зітхання. Вічная пам’ять! Зі святими упокой, Христе, вічная пам’ять!

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

5 + nine =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh