Росія припиняє постачання газу до Австрії. Співпраця припиниться вже в суботу вранці.
Але канцлер Карл Нехаммер дає чітко зрозуміти: “Я можу вам пообіцяти: ніхто не замерзне взимку, жодна квартира не залишиться холодною!”.
Очікуване припинення поставок газу з Росії відбудеться раніше, ніж очікувалося. Газ від російського “Газпрому” більше не постачатиметься до Австрії з 6 ранку в суботу, як підтвердила компанія OMV у п’ятницю ввечері. OMV та E-Control вже заздалегідь запевнили, що цієї зими в Австрії не буде дефіциту газу. Канцлер Карл Нехаммер (ÖVP) також намагався заспокоїти ситуацію ввечері.
Передумови припинення поставок: у четвер OMV отримала в арбітражі понад 200 мільйонів доларів за нерегулярні поставки газу від “Газпрому”, після чого “Газпром” оголосив, що припиняє постачання газу. Це рішення сприяло погіршенню відносин між сторонами, що призвело до нинішньої ситуації. Однак OMV заздалегідь вважала себе готовою на випадок припинення поставок – навіть незважаючи на те, що Австрія, як одна з останніх країн ЄС, все ще отримує більшу частину свого природного газу з Росії, більш ніж через два роки після початку війни Росії проти України. У серпні 82% внутрішнього імпорту газу надходило звідти.
Залишається незрозумілим, чи газ “Газпрому” перестане надходити до Австрії через Баумгартен з суботи, чи OMV просто більше не отримуватиме його через юридичну суперечку, а отримуватиме з інших країн, чий газ також йде через Баумгартен. Агентство Reuters повідомило, що Україна планувала відправити до Австрії в суботу такий самий обсяг газу, як і в п’ятницю.
Компанія E-Control заявила, що не знатиме, скільки газу надійшло, до ранку суботи. Одне можна сказати напевно: співпраця між OMV і “Газпромом”, яка існує з 1968 року, в будь-якому випадку закінчилася б на початку наступного року. Контракти між Києвом і Москвою на транзит російського газу через Україну і Словаччину закінчуються в грудні.
Нехаммер заспокоює: “Ми вжили заходів обережності, рівень наших запасів становить 93 відсотки. Це річна потреба для всієї Австрії. І у нас достатньо потужностей, щоб отримувати газ з інших регіонів”. Крім того, він вже зв’язався з президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. Нехаммер дав чіткий сигнал Росії: “Ми також показуємо, що не дозволимо Путіну шантажувати нас. Путіну не вдасться збити Австрію і ЄС з курсу”.
Однак, за даними агентства фінансових новин Bloomberg, ціна різко зросла одразу після заяви “Газпрому” в п’ятницю. За словами одного з учасників ринку, в Австрії діють так звані плаваючі тарифи для деяких побутових споживачів, які базуються на поточних ринкових цінах. Але для промислових споживачів газ також може дорожчати: вони часто платять поточну ринкову ціну.
Експерт Герберт Зауерругг у своїх висловлюваннях малює досить похмуру картину. Його прогноз такий: “Австрійці зараз стикаються з ціновим шоком”. Він продовжує: “За останні кілька днів ми вже бачили, що відбувся стрибок цін на кілька відсоткових пунктів”. Експерт Сауругг каже, що зараз важко робити серйозні оцінки. Але: “Можливе зростання цін до 20 відсотків”. Не найкращі новини для вітчизняної промисловості та домогосподарств! Але є надія: “Як тільки початковий туман розвіється, ціни, ймовірно, знову впадуть, – каже Сауругг. “Але вони, ймовірно, залишаться вищими, ніж раніше”.
Критика лунає з боку FPÖ. Однак критикують не Москву, а федеральний уряд Австрії. “Сталося саме те, про що ми, свободівці, попереджали більше року. Росія більше не розглядає Австрію як нейтральну країну і вживає відповідних заходів”, – заявив у прес-релізі генеральний секретар партії Крістіан Хафенекер. За його словами, Австрії потрібен уряд, “який не буде продовжувати жертвувати нашим нейтралітетом в Брюсселі, а нарешті докладе зусиль для мирних переговорів, щоб безглузді смерті припинилися і все знову пішло гладко, коли мова йде про постачання енергоносіїв до Австрії”. Федеральний уряд повинен забезпечити безпеку в довгостроковій перспективі. Конкретно це означає, що не лише австрійці повинні мати надійне енергопостачання за доступною ціною для своїх квартир і будинків, але й малий і середній бізнес та промисловість, оскільки від цього залежать тисячі, якщо не сотні тисяч робочих місць, підкреслив Хафенекер.
За матеріалами: https://www.oe24.at/