Японські вчені з Університету Кіото під час свого дослідження з новонародженими макаками змогли визначити вік виникнення посмішки. Фахівці вважають, що той факт, що маленькі мавпочки посміхаються у сні на зразок людських немовлят, говорить про те, що посмішка виникла ще в спільного для макак і людини предка, тобто близько 30 мільйонів років тому.
Дослідники записували на відео сон новонароджених макак, чий вік не перевищував 21 день. Вони помітили, що у тварин під час сну регулярно виникає спонтанна посмішка. Раніше даний феномен був помічений лише у людських немовлят і найближчих предків людей — шимпанзе.
Вчені помітили, що посмішки виникають самовільно під час фази швидкого сну. Цей факт говорити про те, що вони могли виникнути в ході еволюції у спільного предка макаки і людини, причому задовго до того, як їх лінії розійшлися. Сталося це близько 30 мільйонів років тому.
Відзначається, що така усмішка не є відображенням позитивних емоцій і виникає без будь-яких явних причин. Вчені досі не можуть зрозуміти, яка їх мета, основна версія свідчить про те, що спонтанні спроби посміхнутися допомагають розвинути скулові м’язи, які в більш зрілому віці використовуються для сміху і вже справжніх «соціальних» посмішок у людини.