Авторські статтіТехно

Вчені відмовилися від редагування генів немовлят

Гені ембріонів людини, призначених для нормального розвитку під час вагітності, міняти поки заборонено. Таке рішення було прийнято за підсумками триденного саміту провідних вчених з Великобританії, США і Китаю, присвяченого редагування генома людини, повідомляє Nature News.

Вчені погодилися розвивати медичні технології генетичної інженерії, результати якої не передаються наступним поколінням. Мова йде, наприклад, про виправлення мутацій, що викликають серповиднокліткову анемію, або про модифікацію імунних клітин (щоб ті більш ефективно боролися з раком).

Однак редагування так званої зародкової лінії — стирання або зміна гена дитини до його народження (з метою лікування його від спадкового захворювання і запобігання передачі хвороб наступному поколінню) — поки оголошено небажаним.

«Буде безвідповідальним використовувати редагування зародкової лінії у клінічній практиці до вирішення пов’язаних з цим проблем безпеки (…) і до досягнення суспільної згоди про допустимість цієї технології», — зазначається в колективній заяві за підсумками саміту.

Тим не менше, оргкомітет не зважився остаточно заборонити редагувати гени ембріонів людини і стовбурових клітин у фундаментальних наукових дослідженнях (тобто не в медичній практиці). Таку заборону рахують нереалістичною: завжди знайдуться вчені і цілі країни, які її порушують, а стежити за виконанням і карати за порушення у наукового співтовариства можливості немає.

Нарада пройшла 1-3 грудня на території Національної академії наук, інженерної справи і медицини у Вашингтоні. У ньому взяли участь представники Королівського наукового товариства, Китайської та американської академій. На 2016 рік заплановано нове засідання міжнародної комісії, де підняті на американському саміті обговорять проблеми більш детально.

Суперечки про небезпеку даної технології йшли з березня 2015 року, коли китайські вчені вперше модифікували геном людських зародків. Цзюньцзю Хуан (Junjiu Huang) взявши для дослідів нежиттєздатні ембріони, отримані з місцевих клінік планування сім’ї. Вчений використовував популярну систему редагування геному CRISPR/Cas9 для видалення з ДНК мутантного гена HBB, що викликає бета-талассемію — важке генетичне захворювання крові. Однак CRISPR/Cas9 вдало спрацював менш ніж у 20 відсотках випадків.

На думку академічного співтовариства, редагувати гені ембріонів небезпечно, так як вони передають змінену ДНК наступним поколінням і непомітні, на перший погляд, наслідки «правки» можуть завдати шкоди в майбутньому. Крім того, ефективна система модифікації генів може потрапити в руки тих, хто використовує її в явно нелюдських цілях.

Лента.ру

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України