Вчені з Оксфордського університету спробували розрахувати наслідки скорочення вживання м’яса для всього людства. Своє дослідження вони представили в журналі
Дослідники зібрали дані по різних регіонах. Їх цікавив не тільки зв’язок вегетаріанства з факторами ризику для здоров’я людини, але і вплив відмови від м’яса на клімат і економіку в цілому.
Відзначається, що м’ясне скотарство й виробництво харчових продуктів з м’яса відіграє важливу роль в глобальному потеплінні. Дерева вирубуються для звільнення землі для пасовищ, тваринам згодовують тонни їжі, нарешті, ті виробляють метан (парниковий газ) у великих обсягах.
Вчені розглянули чотири сценарії розвитку подій (до 2050 року): збереження статусу-кво, що зниження споживання м’яса по всьму світу, глобальний перехід до вегетаріанської і до веганскої дієти (повна відмова від їжі тваринного походження).
Згідно з їх моделями, навіть другий сценарій дозволить запобігти до 5,1 мільйона смертей. Якщо населення світу погодиться перейти до веганства, врятованих буде вже 8,1 мільйона. Крім того, обмеження в м’ясі зменшить викиди парникових газів (пов’язаних з харчовою промисловістю) на 29 відсотків, вегетаріанство — на 63 відсотки, глобальне веганство — на 70 відсотків.
На думку дослідників, найбільше користі відмова від м’яса принесе країнам, що розвиваються. Також вчені визнають, що перехід до рослинної дієти вимагатиме серйозних зусиль від людства.