Вчені: «Прокляття матері» все ж існує

Вчені довели існування «материнського прокляття», тобто коли мати передає новонародженій дитині небезпечні гени. Що примітно, ці гени шкодять тільки дітям чоловічої статі, а на дівчаток абсолютно не поширюються. Наукову статтю дослідники опублікували на порталі університету Вандербільта.

У еукаріотах є дві основні частини геному, що конфліктують між собою. Велика частина генома знаходиться в ядрі, а друга в мітохондрії. Їх відмінність у тому, що геном ядра містить гени як матері, так і батька, а  мітохондріальний геном здатний передаватися виключно по материнській лінії.

Природний відбір побудований таким чином, щоб пригнічувати мутації в мітохондріях, які послаблюють жіноче потомство, а у чоловіків такого захисного механізму немає – це і є «материнське прокляття».

Вперше біологи виявили «мутантів» мітохондрії у дрозофілів. Над ними проводили експерименти більше чотирьох років. За ці роки вчені виростили 35 поколінь мух, в яких і знайшли шкідливих мутантів.

Фахівці зробили висновки, що це може бути однією з причин низької народжуваності хлопчиків. «Материнське прокляття», більшою мірою властиво рослинам, але результати досліджень показали, що тварини не уникли цього. Два гена постійно змагаються між собою, і як тільки один стане сильнішим, іншомудоведеться пристосовуватися до нових умов життя.

Лікарі впевнені, що їх дослідження допоможуть знайти ефективні ліки від мітохондріальних хвороб, якими страждає кожна 200 новонароджена дитина в світі.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

17 − 16 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh