Вчені довели існування «материнського прокляття», тобто коли мати передає новонародженій дитині небезпечні гени. Що примітно, ці гени шкодять тільки дітям чоловічої статі, а на дівчаток абсолютно не поширюються. Наукову статтю дослідники опублікували на порталі університету Вандербільта.
У еукаріотах є дві основні частини геному, що конфліктують між собою. Велика частина генома знаходиться в ядрі, а друга в мітохондрії. Їх відмінність у тому, що геном ядра містить гени як матері, так і батька, а мітохондріальний геном здатний передаватися виключно по материнській лінії.
Природний відбір побудований таким чином, щоб пригнічувати мутації в мітохондріях, які послаблюють жіноче потомство, а у чоловіків такого захисного механізму немає – це і є «материнське прокляття».
Вперше біологи виявили «мутантів» мітохондрії у дрозофілів. Над ними проводили експерименти більше чотирьох років. За ці роки вчені виростили 35 поколінь мух, в яких і знайшли шкідливих мутантів.
Фахівці зробили висновки, що це може бути однією з причин низької народжуваності хлопчиків. «Материнське прокляття», більшою мірою властиво рослинам, але результати досліджень показали, що тварини не уникли цього. Два гена постійно змагаються між собою, і як тільки один стане сильнішим, іншомудоведеться пристосовуватися до нових умов життя.
Лікарі впевнені, що їх дослідження допоможуть знайти ефективні ліки від мітохондріальних хвороб, якими страждає кожна 200 новонароджена дитина в світі.