Надміцні літаки майбутнього, друк надлегких і міцних конструкцій, промислове виведення шовкопрядів-мутантів для реконструкції нервів – все це тепер реально, адже вчені змогли розгадати загадку формування нитки павуків.
Павуковий шовк, який павук використовує для плетіння павутини або збереження видобутку, давно цікавить учених, адже його неймовірна щільність і легкість могли б принести користь в медицині, промисловості та культури. Неймовірною міцністю нитки славляться дуже отруйні чорні чорні вдови і споріднені види, поширені по всьому світу – вони-то і стали об’єктами дослідження вчених з Північно-Західного університету США і Державного університету Сан-Дієго. Однак навіть з урахуванням знання складу амінокислот, з яких формуються білки, будова прядильного апарату павука, де з «закручується» окремих ниток утворюється міцний канат, відтворення процесу на виході вказувало на якесь важливе упущення, адже синтетичний продукт був дуже слабким.
Завдяки цілому ряду методик, дослідникам вдалося встановити, на якому етапі технологія копіювання не відповідала прототипу. За допомогою спектроскопії ядерного магнітного резонансу, яку використовують у МРТ, вчені змогли зазирнути всередину білкової залози, на рівні шовкових залоз і прядильного каналу, і зрозуміли, як здійснюється процес зберігання, трансформації і транспортування білків, які перетворюються у волокна. Це дозволив їм виявити помилку: як виявилося, нитки формуються не з сферичних складних білкових міцел, і надалі піддаються збірці на досить незвичному комплексі міцел, де павутина і отримує знамениту неперевершену міцність.
Насправді, павутина чорної вдови скручена з ієрархічно організованого білкового нанокомплексу, який в діаметрі становить від 200 до 500 нанометрів. Він зберігається в животі павука. Таким чином, вчені наблизилися до створення надміцної павутини чорної вдови, практичне використання якої безмежно!!!.