Авторські статтіТехно

Вчені дізналися про механізм засипання і пробудження

Фахівці Оксфордського університету виявили іонний канал, завдяки якому мозок людини переходить від стану сну до стану неспання. Підсумки наукової роботи опублікували в журналі Nature.

Процес сну включає у собе дві системи: циркадні (добовий) годинник і гомеостаз (саморегуляція). Добові години вчені змогли вивчити досить добре, вони пов’язані з людським сприйняттям зміни дня і ночі.

Як вважає професор Геро Мізенбек, механізм сну пов’язаний з гомеостазом. Саме гомеостаз визначає потребу організму людини у відпочинку, у сні система оновлюється, і все починається знову після пробудження.

У 2002 році вчений разом зі своїми колегами проводив дослідження з участю фруктових мух. Було встановлено, що в організмі комах є нейрони, що контролюють процес сну, якщо вони були активними, значити, муха спала, якщо ні – вона перебувала в стані неспання.

Вчені з’ясували, що вимикає дані нейрони так звана «Піщана людина» (повелитель сну у фольклорних творах), таку назву фахівці і дали іонному каналу. Спочатку він приводить нейрони в дію, коли мусі необхідно спати, а після вимикає клітини, коли комаха готова до пробудження.

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України