Важкі питання: сексуальне виховання

У чому має полягати сексуальне виховання підлітків згідно з християнськими принципами? Як краще викласти для них вчення Церкви в цій сфері?

Часто батьки, педагоги і навіть катехити пропонують дітям щось на кшталт «списку»: що можна, а чого не можна. Це хибний підхід: він не відображає вчення Церкви, яке полягає зовсім не в списку заборон – інакше воно дійсно виглядало б відразливим, авторитарним, незрозумілим і далеким від людей.

Коли ми говоримо про сексуальне виховання підлітків, в першу чергу потрібно звернути увагу на мету, до якої в своєму житті покликана людина. Якщо ця мета невідома, то і шлях до її досягнення буде незрозумілий. Саме в перспективі покликання людини слід розглядати моральність в сексуальній сфері.

Кожна людина покликана до святості, і святість – це не що інше, як єднання думок, почуттів і всього життя з Богом. Тому зло і добро повинні визначатися саме за таким критерієм: що сприяє і що не сприяє спілкуванню з Богом. Зло затьмарює або навіть руйнує це спілкування. Ісус сказав: «Коли ви бачите хмару, що з заходу суне, негайно говорите: дощ буде, і буває так; А коли віє вітер південний, то кажете: Буде спекота, і буває.Лицеміри, вигляд землі й неба ви вмієте розпізнавати; як же воно, що не розпізнаєте часу цього? Лк 12,55-57).

Сучасні підлітки цілком здатні розпізнати, що їх наближає до Господа, а що віддаляє. Наприклад, якщо підліток відвідує порнографічний сайт або вчиняє інші гріхи проти чистоти, то він, як правило, відчуває, що гріх віддаляє його від Бога. У таких ситуаціях підлітки не відчувають бажання молитися. Вони відчувають, наскільки правдиві слова зі Святого Письма про те, що пожадливістю тіла суперечать життю в Дусі. Їм цілком доступно розуміння слів святого Павла: «Бо  ті, хто ходить за тілом, думають про тілесне, а хто за духом – про духовне. Бо думка тілесна –  то смерть, а думка духовна – життя та мир, думка бо тілесна ворожнеча на Бога; бо не кориться Законові Божому, та й не може. І ті, хто ходить за тілом не можуть догодити Богові»(Рим 8,5-8).

Сексуальне виховання має базуватися на  справжніх цінностях, підлітки повинні усвідомити, що сексуальна сфера має пряме відношення до покликання кожної людини до самовіддачі. Всі ми покликані стати справжнім даром для іншого. І тут потрібно пояснити, що це нелегко, оскільки наша природа заражена первородним гріхом, хіттю і егоїзмом. Підліткам необхідно пояснити, що часто словом «любов» маскують не любов, а егоїзм. Якщо відносини побудовані на егоїзмі і похоті, то рано чи пізно вони закінчуються сваркою або розривом.

Учительство Церкви пропонує нам цінні рекомендації по сексуальному вихованню. Вони містяться в документі Папської ради з душпастирства про сім’ю «Сексуальна сфера людини: істина і значення». У ньому говориться, зокрема, про те, що означає цнотливість в любові: це «духовна сила, яка звільняє любов від егоїзму і агресивності». Ця духовна сила не приходить сама собою, а купується ціною самовладання, владою над власними імпульсами. Якщо ми не вміємо панувати над своїми інстинктами і управляти ними, то вони керують нами.

Ще одна річ, на яку потрібно звернути увагу в сексуальному вихованні підлітків, – те, що закон Божий є другом людської любові, більше того, єдиним другом. Своїм законом Бог не забороняє людям любити, тому що Він Сам вклав в людину покликання до любові, і ніхто так, як Він не бажає, щоб кожна людина любила і щоб будь-яка любов росла і ставала прекраснішою. Тому ми повинні завжди уповати на Бога, супутнього людській любові.

Сатана ж вселяє людині думку, ніби Бог змагається з людиною. Насправді ж обмеження, поставлені Божим законом, – це своєрідні дорожні знаки, що попереджають про небезпеку не тільки для чистоти любові, але і для нашого єднання з Ним, з Богом, для нашого шляху до тієї мети, про яку ми говорили, – святості .

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

ten − 8 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh