Авторські статті

В Україні планують ввести «мобільну парковку»

У Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України розробили зміни до Правил паркування транспортних засобів, які наразі проходять процедуру погодження центральними органами виконавчої влади. Нововведення передбачають можливість оплачувати паркування автомобіля за допомогою мобільного телефону.

Такі зміни в Правилах паркування виводять його на європейський рівень і роблять більш зручним для водіїв.

Експерти нагадують, що в 2008 році систему оплати паркування за допомогою мобільного телефону ввели в Києві. Пізніше до неї приєдналися й інші українські міста.

Але через відсутність дієвих важелів впливу на неплатників паркувального збору та брак коштів у місцевих бюджетах для обладнання паркувальних майданчиків, зокрема, встановлення дорогих (до 40 тис. грн.) паркувальних турнікетів, автомобілі в Україні, як і раніше, хаотично ставлять на тротуарах, газонах або проїжджій частині дороги. Це створює незручності для інших учасників дорожнього руху, а міські бюджети не отримують коштів за паркування.

З 1 січня минулого року набули чинності нові Правила паркування транспортних засобів, затверджені постановою Кабінету Міністрів від 03.12.2009 р. № 1342. Пунктами 14 і 16 Правил передбачено, що майданчики, відведені для платного паркування, обов’язково повинні бути обладнані паркувальними автоматами, через які слід здійснювати оплату.

Таким чином, Уряд зобов’язав держадміністрації обладнати місця для стоянок паркоматами і заборонив стягувати плату у разі відсутності останніх. Крім цього, вводиться система штрафів за паркування автомобілів поза встановленими для цього місцями. Однак механізм реалізації цього припису в законодавстві відсутній.

Тому Кабмін подав до Парламенту проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо паркування транспортних засобів та встановлення відповідальності за порушення правил паркування транспортних засобів» (№ 2499).

Ініціатива передбачає доповнення Кодексу про адміністративні правопорушення новою ст. 1521 «Порушення правил паркування транспортних засобів».Відповідно до неї, несплата водіями транспортних засобів, крім осіб, зазначених у ч.6 ст. 30 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», вартості послуг із користування майданчиками для платного паркування тягне за собою накладення штрафу від 8 до 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (136–204 грн.). Проект також передбачає відповідальність не лише водіїв, але й посадових осіб суб’єктів господарювання, які утримують стоянки, за порушення встановлених вимог.

У разі прийняття законопроекту штраф за несплату паркування в Україні становитиме від 136 до 204 грн. Крім того, парковка на місцях, призначених для інвалідів, обійдеться штрафом у розмірі від 255 до 306 гривень. У свою чергу, експерти зазначають, що за порушення вимог щодо розміщення та функціонування паркувальних майданчиків доведеться заплатити від 204 до 510 грн. Неправильно обладнані майданчики для платного паркування коштуватимуть порушникам дорожче — від 510 до 1700 грн.

«За несплату водіями паркування розмір штрафу становитиме від 136 до 234 грн., за паркування на місцях для інвалідів — 255–306 грн., за порушення вимог функціональності майданчиків — 204–550 грн., відсутність паркоматів — 510–1700 грн.», — заявив Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Темник.

Експерти зазначають, що сьогодні такий спосіб оплати є європейським стандартом плати за послуги з паркування. Така система вже успішно застосовується в країнах Європи, США та Канаді.

А, приміром, у Москві вже є програмний інструментарій, який дозволяє знаходити паркування різних типів, будувати маршрути до парковок, отримувати додаткову інформацію про стоянкові місця (назва, адреса, вартість, місткість тощо), керувати паркуванням (починати, продовжувати і завершувати паркувальну сесію), оплачувати займане машиною місце, поповнювати особовий паркувальний рахунок і переглядати маршрути мобільних комплексів фіксації порушень.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України